"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Mroczny Rycerz królem kin 0

Mroczny Rycerz najnowsza produkcja o Batmanie zdobyła tytuł najlepszego otwarcia wszechczasów. Przedstawiamy poniżej amerykański Box Office.

Miano najpopularniejszego filmu weekendu oraz wygranym najlepszego otwarcia wszech czasów zdobył ?Mroczny Rycerz?. Po świetnym piątku i nieco gorszej sobocie i niedzieli udało mu się zdobyć blisko 155,3 mln $ co oznacza, iż pobił o 4 mln $ poprzedniego lidera – ?Spider-Man?a 3?.

Mroczny RycerzMroczny Rycerz

?Mroczny Rycerz? już od piątku wzbudzał ogromne zainteresowanie kinomaniaków. W ciągu pierwszych 24 godzin udało mu się pobić 3 rekordy : wyświetlany był w największej liczbie kopii, największy zarobek z pokazów przedpremierowych i rekord zarobków w ciągu pierwszego dnia wyświetlania. Dziś należy do tego wszystkiego dopisać kolejne rekordy: najlepszy wynik w historii kina wyświetlania w pierwszy weekend , najlepszy wynik otwarcia w historii lipca a gdy do tego wszystkiego dodamy sukces w internecie: jako pierwszemu filmowi od niepamiętnych czasów udało się w ekspresowym tempie stać się najlepszym filmem wszechczasów wg. portalu imdb.com. Prześcignął nawet kultowego ?Ojca Chrzestnego?.

?Mroczny Rycerz? jest filmem, który od początku wzbudzał wiele kontrowersji. Na początku było to obsadzenie w roli Jokera Heatha Ledgera . Ilu z nas nie mówiło: po co ktoś inny niżJack Nicholson?. Decyzja producentów okazała się doskonała gdyż według opinii o filmie nowy Joker przejdzie do historii kina jako przykład najlepszego kunsztu aktorskiego. Inne kontrowersyjne kwestie były związane z tym czy warto powrócić do Jokera jako głównego przeciwnika Batmana. Dla wielu film ?Batman? z roku 1989 wyczerpał już możliwości powrotu do tej postaci. Jednak i tutaj producenci filmu nie pomylili się. Udało im się stworzyć film, który ma szanse stać się najlepszym z całej serii przygód o dzielnym superbohaterze.

Mnie osobiście cieszy fakt, że po świetnym ?Batman: Początek? udało się w sposób świetny urealistycznić film. Nie mamy latających autostrad, nie mamy niebotycznie wielkich budynków. Jest normalne miasto z bohaterem, moim zdaniem jednym z ciekawszych bohaterów komiksowych.

Drugie miejsce w ten weekend przypadło drugiej nowości tego tygodnia, świetnemu musicalowi ?Mamma Mia!?. Ta kinowa wersja słynnego musicalu okazało się sukcesem Universal Pictures, który dobrze przewidział zyski z otwarcia. 27,6 mln $ przy tak dużej konkurencji jest czynem godnym pochwalenia. ?Mamma Mia!? z biera dobre opinie nie tylko od fanów gatunku ale również od sympatyków dobrego kina. Według ostrożnych komentarzy świetna rola Meryl Streep oraz Colina Firtha wróżą temu filmowi niski spadek w przyszłym tygodniu.

Mamma Mia!Mamma Mia!

W tym tygodniu trzecią pozycje zajął ?Hancock?. Film zanotował 56% spadek wpływów co dało mu 14 mln $ . W ciągu 3 tygodni ?Hancock? uzbierał świetne 191 mln $ . Tym bardziej, iż ostatnimi czasy nowy film Willa Smitha zbierał różne opinie. Powszechnie panuje przekonanie, że jest dobry, ale niestety tylko dobry . Wielu widzom ta zabawa w super bohatera nieco inaczej spodobała się ale nierówny poziom filmu sprawia wrażenie niedosytu. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu film zanotuje kolejne duże spadki wpływów.

Czwartą pozycję tym razem zajmuje ?Journey to the Center of the Earth?. Film zanotował 43% spadek wpływów (w porównaniu z poprzednim tygodniem), co dało mu 11,9 mln $ w tym tygodniu, łącznie na swoim koncie ma 43 mln $ . Czy to dobry wynik ciężko ocenić. Film jest świetny ale najlepiej gdyby wszędzie był wyświetlany w wersji 3D . Niestety na obecną chwilę rozwój kina 3D jest w fazie początkowej co sprawia, że przy oglądaniu normalnej wersji widz może być nie do końca usatysfakcjonowany.

Hellboy 2: Złota ArmiaHellboy 2: Złota Armia

Piąte miejsce zajął ?Hellboy 2: Złota armia?. Najnowszy film Guillerma del Toro zanotował wielki spadek przychodów. Jego zysk w porównaniu z poprzednim tygodniem spadł o 70% , co dało mu tym razem zaledwie 10 mln $ . Sytuacja nie koniecznie jest dziwna, bowiem del Toro nigdy specjalnie nie był popularny w Stanach,. Jeśli do tego dodamy fakt, iż Hellboy , jako postać również nie wzbudzała dużego zainteresowania wśród przeciętnego odbiorcy. Być może del Toro będzie miał lepsze notowania u amerykanów, jeśli rzeczywiście nakręci ?Hobbita?.

Na szóstej pozycj i uplasowała się pierwsza z animacji ?Wall-E?. Animacja ta ma swoich wielu zwolenników, ale w tym tygodniu zanotowała spadek swoich przychodów o 47% . Wynik w tym tygodniu to 9 mln $ , co łącznie daje jej 182 mln $ . W starciu dwóch wakacyjnych animacji na razie pozostaje przegranym, choć konkurencyjna panda najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu opuści pierwszą dziesiątkę. Sympatyczny robocik ma, więc szansę zdobyć jeszcze tytuł najlepszej animacji tegorocznego sezonu wakacyjnego.

Kolejne pozycje na amerykańskim box office zajęła trzecia nowość tygodnia, animowane ?Małpy w kosmosie?. Film wyświetlany w 2927 kopiach uzbierał 7,3 mln $ . Jest to wynik zadowalający tym bardziej, że w tym tygodniu konkurencja była dość duża. Ósme miejsce zajął ?Wanted? zgarniając 5 mln $ . Po 5 tygodniach w amerykańskich kinach ta nowa produkcja z Angeliną Jolie ma świetne 123 mln $ . Film ma dobre wyniki mimo niezbyt przychylnych opinii krytyków wskazujących zbytnie uproszczenia fabuły.

Dziewiątą pozycje w zestawieniu tego weekendu zajmuje komedia ?Dorwać Smarta?. Świetna komedia z udziałem Steve Carella i Anny Hathaway tym razem uzbierał 4 mln $ . Wynik jest zadowalający tym bardziej, iż najnowszy film Petera Segala w kinach wyświetlany jest już 5 tydzień , dzięki czemu łącznie uzbierał blisko 119 mln $ .

Całą klasyfikację zamyka tym razem najnowsza animacja ze studia Dream Works – ?Kung Fu Panda?. Opowieść o młodej pandzie uprawiającej kung fu w ten weekend uzbierała 1,75 mln $ co jest dobrym wynikiem zważywszy na to, że animacja wyświetlana jest już 7 tydzień w amerykańskich kinach. Łącznie najnowsza animacja uzbierała już 206 mln $ i to tylko w samych Stanach.

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 N Mroczny Rycerz 155,3 mln $ —- 4 336 155,3 mln $ 1
2 N Mamma Mia! 27,6 mln $ —- 2 976 27,6 mln $ 1
3 2 Hancock 14,0 mln $ -56,4 3 776 191,5 mln $ 3
4 3 Journey to the Center of the Earth 11,9 mln $ -43,3 2 830 43,0 mln $ 2
5 1 Hellboy 2: Złota Armia 10,0 mln $ -70,9 3 212 56,4 mln $ 2
6 4 Wall-E 9,8 mln $ -47.8 3 310 182,4 mln $ 4
7 N Małpy w kosmosie 7,3 mln $ —- 2 511 7,3 mln $ 1
8 5 Wanted – Ściagani 5,0 mln $ -57,5 2 433 123,3 mln $ 4
9 6 Dorwać Smarta 4,0 mln $ -43,3 2 135 119,5 mln $ 5
10 8 Kung Fu Panda 1,7 mln $ -60,3 1 505 206,5 mln $ 7
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 6

koVal

kilka błędów gramatycznych, ale jak na nowego newsera spoko, co do filmów to około 10 sierpnia na pewno wstąpię do kina na DK, poza tym zastanowię się nad hellboyem :D

Adam_Siennica

Dobry artykuł :)

Chyba gdzieś dostrzegłem 2 literówki.

Oby tak dalej :)

Trophy

Artykuł bardzo dobry! Byłby jeszcze lepszy, jakby były o jedną linijkę oddzielone akapity.
Jak na pierwszy, to dobrze się spisałeś. Życzę miłej pracy! ;-)

Elros

Właśnie… witamy serdecznie nowego redaktora w naszych skromnych progach. :) Słowa krytyki jak najbardziej wskazane, jednak ode mnie tylko słowa owocnej pracy. ;]

Michal_Dajer

Te niedociągnięcia poprawiłem.

+ przewodnika oczywiście chodziło o przeciwnika;

+ przygód o dzielnym nietoperzu – w kilku poprzednich filmach przez swoich przeciwników tak był Batman nazywany, niemniej i to mogło nieco dziwnie zabrzmieć.

Jako, iż jest to mój pierwszy większy artykuł jestem wdzięczny za wszelkie komentarze :).

Proszę czekać…