"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Wakacyjny przegląd seriali 0

Postanowiliśmy specjalnie dla was przejeć ofertę telewizji pod względem seriali.

Wakacyjny okres nigdy nie sprzyja serialom telewizyjnym. Ten czas to w końcu sezon powtórek, które stacje telewizyjne bezlitośnie wykorzystują. Związku z tym, iż jesteśmy na jego półmetku postanowiliśmy przygotować zestawienie seriali, które warto obejrzeć mimo tego.

Przyglądając się uważnie ofercie stacji telewizyjnych brałem przede wszystkim pod uwagę główne stacje telewizyjne ( TVP, Polsat, TVN, TV 4, TVN 7 ). Pominąłem stację AXN i HBO związku z tym, iż pierwsza z nich to kanał typowo serialowy a drugi z kolei jest kanałem płatnym a co za tym idzie nie każdy ma do niego dostęp.

Analizując propozycje stacji na wakacje należy palmę pierwszeństwa oddać Polsatowi , który najlepiej przygotował swoją ofertę dla sympatyków serialowych. Dzięki niemu mamy okazję obejrzeć ?CSI: Kryminalne zagadki Miami? w każdą niedzielę o godzinie 20 . Obecnie kanał pokazuje 5 serię . Przyznam szczerzę, iż wielkim sympatykiem CSI nie jestem aczkolwiek od czasu do czasu obejrzę jakiś odcinek. Serial jest pierwszym, który spowodował, iż amerykańscy przestępcy zaczęli się naprawdę bać stróżów prawa, zaczęli bardziej uważać na pozostawione ślady. Był to również pierwszy serial telewizyjny, który pokazywał pracę detektywów w świecie nauki i techniki godnego XXI wieku. Nie mamy w nim pościgów, strzelanin czy wybuchów samochodów. Mamy solidną pracę „u podstaw” , zbieranie dowodów, analiza ich, badanie mikrośladów, praca, która nie jest telewizyjna a jednak wciąga. Wszystkim polecam obejrzeć, choć jeden odcinek. Może ktoś przekona się do tego serialu.
Niedziela wieczór to prawdziwe królestwo seriali na Polsacie . Prócz wyżej wymienionego mamy możliwość obejrzenia świetnego matematyczno kryminału pod tytułem ?Wzór? . Co ciekawe jest on produkowany przez braci Ridleya i Tone?go Scottów . Serial ten opowiada o agencie FBI i jego bracie geniuszu matematycznemu, który za pomocą wzorów walczy z przestępczością na terenie Los Angeles. Nie wiem na ile jest to możliwe w rzeczywistości, ale fabuła mocno wciąga. Szczególnie, jeśli do tego nie jesteście zbyt dobrzy w matematyce to tym bardziej wzbudza podziw. Czy naprawdę jest możliwe wykrycie sprawcy morderstwa za pomocą matematyki? Okazuje się, że tak. Do tego jeszcze jest to tak zrealizowane, iż wierzy się, że jest to faktycznie możliwe.
Kolejnym serialem po „Wzorze” , który mamy okazję w niedzielę wieczorem są ?Kości? . Kolejny kryminał, który opowiada o grupie naukowców współpracujących z FBI przy zagadkowych zbrodniach. Okraszony nieco humorem serial ogląda się dobrze, choć mnie nie wciągnął. Aczkolwiek zasługuje na zwrócenie uwagi na naukowe podejście do tematu.
Natomiast w poniedziałek i wtorek o godzinie 20 mamy okazję przypomnieć sobie odcinki ?CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku? . Obecnie stacja powtarza drugą serie tego serialu. Podobnie jak Miami i tutaj spotykamy się z grupą policyjną CSI, która analizując dowody wyłapuje przestępców. Mnie osobiście sceneria Miami bardziej przypadła do gustu ale serial jest wciągający.
Na koniec pragnę przypomnieć o powtórkach 2 sezonu ?Skazanego na śmierć? . Serial kultowy, którego jestem wielkim fanem. Zachęcać zbytnio wszystkich za bardzo pewnie nie muszę aczkolwiek tym, którzy nie oglądali polecam. Scofield to ktoś, w kogo każdy z nas pewnie chciałby się przemienić. Choćby ze względu na inteligencje. Drugą serie uważam za dużo lepszą, niż 3 dlatego warto przypomnieć sobie losy uciekinierów z Fox River .

Na drugim miejscu pod względem oferty serialowej powinna się znaleźć telewizja publiczna. Tak, tak TVP ostatnimi czasy poszerza swoją ofertę serialową o ciekawe zagraniczne produkcje. Na wakacje mamy powtórki, ale za to jakich seriali. Kultowych ?Zagubionych? oraz ?Dr Housa? . O pierwszym serialu nie będę się rozpisywał zbytnio, bowiem większość z nas w jakiś sposób się zetknęła z rozbitkami. Raczej każdy wie, o co w tym serialu chodzi. Natomiast House nie jest u nas zbyt popularny. A żałuje. Dla mnie jest to jeden z najlepszych seriali ostatnimi czasy. Serial, który wprost trzeba obejrzeć. Ja trafiłem na niego całkiem przypadkiem, ale bardzo mi się spodobał. Dr House to człowiek, którego nie sposób polubić, ale jednak go lubimy. Ile w tym zasługi odtwórcy tytułowej roli a ile scenarzystów ciężko powiedzieć. Wiem natomiast to, że mimo swoich odpychających działań, mimo swojego nałogu to lekarz, któremu uwierzyłoby się we wszystko. Prawdziwy geniusz a takich ostatnio mało. To co mi najbardziej przypadło do gustu to fakt, iż nie mamy kolejnego serialu o milusińskim panu doktorze ale człowieka z krwi i kości. Kogoś, kto ma swoje problemu, kto nie jest wymodelowanym pięknisiem, wreszcie mamy bohatera, który jest normalnym gościem (chodzi o wygląd). Dlatego wszystkich zachęcam do obejrzenia.

I tak dochodzimy do największego zawodu ostatniego sezonu telewizyjnego. Chodzi oczywiście o TVN . Powiem szczerze, że stacja coraz mniej oferuje, a pamiętam ją jako pionierską (pierwszy raz pokazała ?Rodzinę Soprano?, ?Kompanię Braci?), kiedyś królowała, jeśli chodzi o seriale, dziś raczej skupiła się na produkcji własnych. A mimo wszystko one nie są tak dobre jak te, które produkują amerykańskie stacje.
W wakacje poza ?Nie z tego świata? za bardzo nie ma, co obejrzeć. Na plus należy zaliczyć fakt puszczania nowych odcinków ?Detektywa Monka? . W każdy wtorek o godzinie 21:55 możemy obejrzeć perypetie tego neurotycznego stróża prawa. Mi się podobają czy wam również? Mam nadzieje, że tak.

Stacje TV4 i TVN 7 nie mają za wiele do zaoferowania. Pierwsza z nich.pokazuje 2 serie ?Jericho? oraz ?24 godziny? . Pierwszy serial nie przypadł za bardzo polskiej publiczności a szkoda, bo to jeden z ciekawszych seriali pokazującym jak może wyglądać życie w momencie kryzysowym. Serial ?24 godziny? również jest ciekawym, choć mnie osobiście nigdy za mocno nie wciągnął. Na wielki plus zasługuje pomysł, aby każda minuta serialowa równała się minucie czasu realnego. Niestety polskie stacje nie dostosowały swoich bloków reklamowych do serialu, przez co raziło „ubywające” minuty. A szkoda, bo gdyby dostosować wszystko można by naprawdę świetnie się przy nim bawić.
TVN 7 przypomina wszystkim 5 serię ?Rodziny Soprano? . Kultowe gangstersko-rodzinne perypetie Tone’ go Soprano już mi nieco przyblakły. Ale wszystkim, którzy serial lubili mogą przypomnieć się te chwilę, kiedy oglądało się gangsterów z New Jersey.
Drugim serialem godnym zauważenia na tej stacji jest ?Bez śladu? . Serial opowiadający o agentach FBI poszukujących zaginione osoby jest wciągający. Mimo, iż każdy odcinek opowiada o innej zaginionej osobie to ciekawie ogląda się poszukiwania bardzo różnych osób. Dla mnie plusem było to, że nieraz zaskakiwał finał odcinka. Żałuje przy tym, że kultowe dla mnie ?Przyjaciele? kończą się już w przyszłym tygodniu.

Starałem się przybliżyć wszystkie seriale, które moim zdaniem są godne polecenia. Wakacje nie zawsze trzeba spędzać przed telewizorem, ale czasem wieczorem może być miło coś obejrzeć. Zachęcam wszystkich do przyjrzenia się ofercie telewizyjnej. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

WzórWzór Dr HouseDr House PrzyjacielePrzyjaciele

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 5

koVal

ja tradycyjnie, powtórzę sobie "Monka" – mimo iż oglądałem na C+ to i tak chętnie obejrzę… może spróbuję "Wzoru", skoro wyszedł spod ręki Ridleya Scotta :D

a ja biedny czekam, aż axn puści 3 serie :P doktora housa oczywiście.

Adam_Siennica

No dzięki właśnie emisji na TVP 2 poznałem doktora House’a. Świetny serial, wcześniej myślałem, że to jakiś kolejny Ostry Dyżur albo nudni Chirurdzy :P

Andrzej_Rogos

No ja sam również mam zamiar przyjrzeć się Wzorowi. Co do opisanych seriali to oczywiście na topie dla mnie Dr House. Genialny serial, co tu wiele mówić. Osobiście jestem również fanem Przyjaciół, razem z Family Guy’em u mnie na szczycie w kategorii komediowej :)

Adam_Siennica

Za często w tv nie oglądam seriali, ale zacząłem na Polsacie niedawno Wzór oglądać.
Mimo męczarni z reklamami, fajny serial :)

Proszę czekać…