"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

3 raz wygrywa Mroczny Rycerz 0

Prezentujemy wam wyniki amerykańskiego Box Office.

Pierwszy weekend w amerykańskich kinach w tym miesiącu nie był zbyt najlepszym pod względem uzyskanych dochodów, ale też nie można go uznać za najgorszy. Łącznie 12 filmów , które zarobiły najwięcej w tym okresie uzyskały 148,8 mln $ co jest wynikiem całkiem przyzwoitym. Tym bardziej, że początek sierpnia nie sprzyja kinom, mamy środek wakacji i społeczeństwo woli wybierać rozrywki na świeżym powietrzu niż oglądanie filmów.
I tym razem Mroczny Rycerz uzyskał najlepszy wynik. Mimo gorszego wyniku w piątek, w sobotę i niedziele udało mu się nadrobić stratę jaką zanotował na rzecz najnowszej Mumii. Dzięki temu po raz trzeci film Nolana uzyskał najlepszy wynik. Zapraszam na zapoznanie się z wynikami amerykańskiego Box Office .

Jak już wcześniej wspomniałem pierwsze miejsce po raz trzeci zajął Mroczny rycerz. Najnowsze przygody o Batmanie uzyskały tym razem 43,8 mln $ , co jest równoznaczne ze spadkiem przychodów o niecałe 42% . Jest to wynik zadowalający tym bardziej, że film nadal uzyskuje wysokie noty wśród recenzentów. Jeśli dodamy do tego fakt, iż po raz pierwszy od dłuższego czasu jakiś film jest uznawany za warty odwiedzenia kina więcej niż jeden raz możemy zdać sobię sprawę z tego, iż najprawdopodobniej nie prędko film o Batmanie opuści amerykańskie kina. Jak na razie zmniejszono ilość kin w których jest wyświetlany zaledwie o 100 co również jest wynikiem świadczącym o dalszej popularności. Dlatego też nie dziwią mnie porównania do Titanica. Aczkolwiek musimy przy tym pamiętać, iż Titanic był filmem skierowanym również do kobiet a co za tym idzie miał większą rzeszę fanów.

Na drugim miejscu tym razem uplasowała się pierwsza nowość tego weekendu Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka. Najnowszy film Roba Cohena zarobił 42,4 mln $ co jest wynikiem dobrym. Owszem nie udało mu się przebić Batmana, ale założenia producentów mówiące o zadowoleniu z wyników 35 – 45 mln $ zostały zrealizowane. Najnowsza odsłona Mumii była wyświetlana w 3 760 kopiach, co w porównaniu na zysk jednostkowy z każdej kopii przekłada się lepiej niż Mroczny Rycerz. Owszem do pokrycia kosztów filmów i wydatków na reklamę troszke jeszcze zostało, ale analitycy przewidują, iż film ten może zarobić dużo więcej zagranicą niż na rynku amerykańskim. Nie można go uznać za klapę gdyż zarobił w pierwszy weekend praktycznie tyle samo, co pierwsza część Mumii. Na dodatek musimy zauważyć, że mocno zniekształca wszystkie wyniki sukces filmu o Batmanie, którego wiele osób się nie spodziewało. Do tego wszystkiego należy dodać jeszcze fakt, że film może okazać się wielkim przebojem na rynku Chińskim (a ten jak wiemy jest ogromny) a co za tym idzie spokojnie uda się mu zebrać łącznie około 350 – 400 mln $ .

Trzecie miejsce zajeła komedia Step Brothers. Ciekawy humor, dobrana para aktorska oraz niebanalna historyjka sprawiła, że w drugim tygodniu wyświetlania udało jej się zebrać blisko 16,3 mln $ . Jak na 3 094 kin jest to wynik dobry, tym bardziej, że spodziewano się spadku rzędu 60% (a jest tylko 47%). Komedia Adama McKay’a uzbierała już 62,9 mln $, co prawie pokryło budżet przeznaczony na film. Co ciekawe film jeszcze nie był wyświetlany poza Stanami Zjednoczonymi a więc na pewno spokojnie uda mu się uzbierać 100 mln $. Może nie będzie przebojem wakacyjnym, ale zyski będą na poziomie przyzwoitym.

Na czwartym miejscu i zarazem nadal wysoko utrzymuje się nieco niespodziewanie Mamma Mia!. Musical na podstawie przebojów zespołu Abba świetne się trzyma na amerykańskich kinach. W ten weekend zarobił 13,1 mln $ a więc przychody spadły o zaledwie 26% . Na dodatek film ten jako jedyny powiększył liczbę kin, w których był wyświetlany. W weekend można było go obejrzeć w 3 062 kopiach. Jak na razie w ciągu 3 tygodni od momentu premiery musical, którego producentem jest Tom Hanks zarobił 87,9 mln $ . Co ciekawe filmowi udało się zająć wysokie 7 miejsce pod względem przychodów filmów muzycznych. Do Grease pozostało mu 100 mln$ ale już przebił wysoko ocenianego Moulin Rouge!.

Piąte miejsce utrzymał film Journey to The Center of the Earth. Film, który można oglądać zarówno w wersji 3D jak i normalnej w tym tygodniu zarobił 6,8 mln $ . Po 4 tygodniach od premiery łączny jego wynik to 73,1 mln $ , który jest wynikiem świadczącym o coraz większej popularności filmów wyświetlanych w systemie 3D. Ten film może okazać się zapowiedzią, iż coraz więcej amerykańskich wielkich wytwórni filmowych będzie chciało robić projekty tą technologią. Niebanalna opowieść z ciekawą fabułą może przyciągnąć do kin dużą rzeszę widzów. A jeśli do tego dodamy możliwość obejrzenia jej w trójwymiarze to sukces może okazać się murowany. Na dodatek aktor Brendan Fraser jest osobą, która po raz pierwszy od dawna znalazła się na amerykańskim Box Office w dwóch filmach (mowa oczywiście o Mumii: Grobowiec Cesarza Smoka oraz Journey to the Center of the Earth).

W tym tygodniu na szóstej pozycji znalazła się druga nowość tego tygodnia, komedia wyborcza pod tytułem Swing Vote. 6,3 mln $ które filmowi udało się uzyskać w ciągu tego weekendu jest wynikiem niezadowalającym. Producenci spodziewali się zysku na poziomie 10- 14 mln $ a więc planu nie udało się zrealizować. Najnowsza produkcja z Kevinem Costnerem w roli głównej wyświetlana była w 2 213 kopiach, co oznacza słaby wynik jednostkowy. Być może powodem takowej porażki filmu jest zmęczenie amerykanów politykom. W końcu trwa u nich zażarta kampania wyborcza. Wakacje zaś dodatkowo nie sprzyja filmom, które swoją fabułę mają powiązaną wokół zgiełku politycznego. Dlatego też w przyszłym tygodniu można spodziewać się wysokiego spadku przychodów tej produkcji. Niektórzy analitycy wróżą również, że być może w zestawieniu przyszłotygodniowym film w ogóle spadnie z pierwszej dziesiątki.

Siódmą pozycję w ten weekend uzyskała produkcja firmy Sony Hancock. Spadek przychodów o 37% spowodowała, że film zarobił 5,2 mln $ . Jak na 5 tydzień wyświetlania w amerykańskich kinach wynik jest całkiem przyzwoity. Film dalej jest wyświetlany w 2 782 kopiach co jest wynikiem dość dobrym. Najwyraźniej widzom spodobał się film, który pokazuje superhohatera nieco inaczej. Will Smithmoże być zadowolony z wyniku gdyż produkcji od początku wyświetlania udało się zarobić 215 mln $ i to tylko w samych Stanach. Niestety magicznej kwoty 300 mln $ pewnie nie uda się mu zebrać a co za tym idzie możemy spodziewać się dalszych spadków a być może nawet i opuszczenia pierwszej dziesiątki.

Ósmą pozycję zajeła animacja oraz film najdłużej wyświetlany w kinach, czyli Wall-E. Ta najbardziej poważna animacja w dziejach Disneya w ten weekend uzyskała zysk na poziomie 4,7 mln $ . Jest to równoznaczne ze spadkiem przychodów o 26% i uzyskaniem łącznego zysku w wysokości 204 mln $ . Jak na razie bitwa o tytuł najbardziej dochodowej animacji tego roku nadal pozostaje nierozstrzygnięta. Jak narazie wygrywa Kung Fu Panda,ale zaledwie o 6 mln $ (przy czym Kung Fu Panda zarabia obecnie niewielkie pieniądze).

Na dziewiątą pozycję w ten weekend wskoczyła najnowsza produkcja Chrisa Cartera Z archiwum X: Chcę wierzyć. Niestety jak można było się spodziewać widzowie nie dopisują filmowi, który zanotował największy spadek dochodów tego tygodnia (o blisko 65% ). W weekend produkcja uzyskała zysk na poziomie 3,4 mln $ , co jest równoznaczne z łącznym wynikiem na poziomie zaledwie 17 mln $ . Jest to wynik bardzo słaby gdyż sam budżet filmu wynosi 30 mln $ . Tak, więc ten film można uznać za największą porażkę, jeśli chodzi o dochód tego roku. Z wyniku nie jest zadowolone studio Fox i sam Carter, który przed premierą nie wykluczał możliwości zrealizowania kolejnej odsłony przygód o agentach FBI. Teraz obserwując słabe wyniki finansowe filmu można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że znalezienie studia, które będzie chciało sfinansować kolejną produkcje będzie bardzo ciężko.
Zarazem najpewniej Z archiwum X po zaledwie dwóch tygodniach wyświetlania w amerykańskich kinach pożegna się z pierwsza dziesiątką amerykańskiego Box Office.

Ostatnią pozycję w ten weekend zajeła animacja Małpy w kosmosie. Film uzyskał 2,8 mln $ a więc jego przychody spadły o 37% . W ciagu 3 tygodni od momentu premiery produkcji udało się uzyskać 22 mln $ , co jest wynikiem dość zadowalającym. Film, który miał być odskocznią od wielkich animowanych produkcji okazał się dobrą rozrywką, choć jak można było się spodziewać przejdzie niezbyt zauważony w kinach. Dodatkowo, jeśli dodamy fakt, iż animacja trafiła na trudny okres (dwie wielkie super produkcje) to mimo wszystko można uznać wynik nawet za swoisty sukces. W ten weekend również najpewniej będzie można pożegnać się z ta produkcją, bowiem w przyszłym tygodniu raczej jej nie zobaczymy w zestawieniu Box Office.

W przyszłym tygodniu swoją premierę będą miały dwa filmy. Komedia akcji Pineapple Expressoraz Stowarzyszenie wędrujących dżinsów 2. Jakie będą wyniki tych nowości nie sposób zgadnąć. Trzeba poczekać do następnego poniedziałku, aby się o tym dowiedzieć.

Mroczny Rycerz 2008Mroczny Rycerz 2008 Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka 2008Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka 2008 Mamma Mia! 2008Mamma Mia! 2008 Swing Vote 2008Swing Vote 2008 Małpy w kosmosie 2008Małpy w kosmosie 2008

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 1 Mroczny Rycerz 43,8 mln $ - 41,7

4 266 394,9 mln $ 3
2 N Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka 42,4 mln $ —- 3 760

42,4 mln $ 1
3 2 Step Brothers 16,3 mln $ -47,3 3 094

63,0 mln $ 2
4 3 Mamma Mia! 13,1 mln $ -26,1 3 062

88,0 mln $ 3
5 5 Journey to the Center of the Earth 6,9 mln $ -29,2 2 285 73,2 mln $ 4
6 N Swing Vote

6,3 mln $ —- 2 213

6,3 mln $ 1
7 6 Hancock 5,2 mln $ -37,4 2 782

216,0 mln $ 5
8 7 Wall-E 4,7 mln $ -26,1 2 555

204,2 mln $ 6
9 4 Z Archiwum X: Chce wierzyć 3,4 mln $ -65,8 3 185

17,0 mln $ 2
10 9 Małpy w kosmosie 2,8 mln $ -37,4 2 134

22,1 mln $ 3
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 5

MacT

Kibicuje "The Dark Knight" ze wszystkich sił. Mam nadzieję, że przebije Titanica. Pomimo 11 Oscarów film ten jakoś mnie nie zachwycił. Nowego Batmana jeszcze nie widziałem, ale już się nie mogę doczekać.

nie widzialem jeszcze Batmana wiec nie wiem czy pobije ;) ale na pewno na zaden rekors nie ma szansy Mumia i Dave :) jesli juz to na Maline :P

Anonimowy

prawie 400 mln Mrocznego rycerza to wynik zaiste imponujacy, do tytanika to raczej nie dobije( 600 mln), ale 2 pozycje w box office wszechczasów w usa osiągnie już niedługo

Beznickowy Anonimowy

Zależy, jak będziemy rozpatrzać te zyski. Kinowych "Mroczny Rycerz" może nie pobije, ale DVD, gadżety, plakaty i inne duperele to nadrobią.

Anonimowy Beznickowy

Napisałem chyba wyrażnie o box office wszechczasów w usa

>Kinowych "Mroczny Rycerz" może nie

Jesli bierzemy natomiast wszystkie zyski, to zdecydowanie titanica nie pobije, titanic w samych kinach na swiecie zarobił
prawie 2 miliardy dolrów.

Proszę czekać…