Prawdziwe życie Janosika 0

Po pięcioletniej przerwie Agnieszka Holland i Kasia Adamik wznowiły pracę nad filmem

Po pięcioletniej przerwie spowodowanej wycofaniem się jednego z inwestorów Agnieszka Holland i Kasia Adamikwznowiły pracę nad filmem o Janosiku. Wygląda na to, że tym razem projekt uda się doprowadzić do szczęśliwego końca

JanosikJanosik

Nowy producent obrazu, firma Apple Film Production, zadbał o solidne zaplecze finansowe przedsięwzięcia. Budżet Prawdziwej historii Janosika i Uhorczika wynosi ponad 21 mln zł , co oznacza, że film Holland i Adamik będzie jedną z najdroższych produkcji rodzimej kinematografii po 1989 r. Oprócz filmu kinowego powstanie też czteroodcinkowy serial telewizyjny.

Ale to nie ze względu na imponujące w naszych warunkach fundusze Prawdziwa historia Janosika i Uhorczika ma szanse zapisać się w dziejach kina. Film według scenariusza Słowaczki Evy Boruszoviczovej ma być pierwszą ekranizacją historii tatrzańskiego zbójnika opartą na faktach. Zdaniem Agnieszki Holland dotychczasowe filmy o Janosiku opowiadały historie wyssane z palca. W nowej produkcji będzie inaczej.

Opieramy się na faktach (dość dobrze udokumentowanych w protokołach procesowych Janosika), ale film ma być poetycko-metafizyczny i droga Janosika od zbójnika do męczennika ma wymiar również symboliczny. Zależy nam również, żeby poza kaskaderską akcją i opisem dojrzewania charyzmatycznego bohatera w filmie było trochę humoru i młodzieńczego erotyzmu – mówi Holland.

Wierna historycznej prawdzie będzie nie tylko fabuła Prawdziwej historii… – twórcy zadbali także o kostiumy z XVIII w., czyli czasów, w których żył Janosik, w dotychczasowych filmach o harnasiu traktowane bardzo umownie.

Główne role grają w filmie aktorzy słowaccy. W postać Janosika wcielił Václav Jirácek, zaś Uhorczika, jego kompana i mistrza gra Ivan Martinka. Michałowi Żebrowskiego przypadła kreacja czarnego charakteru – Turjaka Huncagi. Huncaga to rola wymarzona do grania. Z jednej strony jest pełen okrucieństwa i destrukcyjnej siły, z drugiej – śmieszny i bezradny. W moim przekonaniu to najciekawsza rola tego scenariusza – charakteryzuje swojego bohatera Żebrowski.

Zakończenie zdjęć jest przewidziane na początek września, potem jeszcze na kilka dni ekipa wróci na plan w październiku. Premiera filmu planowana jest we wrześniu 2009 r. Koproducentem obrazu jest TVP, a obraz współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. W projekt zaangażowane są także stacja HBO oraz firmy czeskie, słowackie i węgierskie.

Obraz Agnieszki Holland i Kasi Adamik będzie już trzecim polskim filmem o słynnym zbójniku. Wcześniej trzynastoodcinkowy serial telewizyjny i film kinowy (1974) o przygodach Janosika zrealizował Jerzy Passendorfer, a w latach 50. powstał film animowany. Kilkakrotnie historię życia i śmierci legendarnego harnasia przenosili na ekran Czesi i Słowacy.

dziennik.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 4

Beznickowy

A budżet jest strasznie wysoki. Wątpię, by w samej Polsce, Czechach i Słowacji to się zwróciło :/

Mnie ten film w ogóle nie interesuje…

Adam_Siennica

No Janosik wygląda… no sami widzicie :P

A cały film, no nie wiem, lubię Holland, z niezłym budżetem może wyjść dobre kino, ale czy jest sens? No zobaczymy… Może jak to odniesie sukces będą dawać więcej kasy i tworzyć jakieś fajne produkcje ;>

Póki co, jestem sceptyczny, nie wiem skąd ten główny aktor :>

Tomassh

nie wiem po co komu ten film…

Beznickowy Tomassh

Dokładnie, a jak patrzę na tego Janosiak to… :D :D

Proszę czekać…