Tonight is the night.

Polskie hity kinowe 0

Specjalnie dla Was przedstawiamy nadchodzące i najciekawsze polskie premiery. Polskie kino powoli się rozwija. Mamy więcej i więcej ciekawych filmów. Nie są to już tylko kolejne komedie romantyczne.

  • POPIEŁUSZKO

Film Rafała Wieczyńskiego wejdzie na ekrany kin 20 lutego 2009, rozpoczynając obchody 25. Rocznicy Śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki. Obchodom tym ma towarzyszyć duża kampania edukacyjno-informacyjna. Obraz przedstawiać będzie losy kapłana, kapelana Solidarności, który swoje życie poświęcił Ojczyźnie.

Film fabularny Popiełuszko według scenariusza i w reżyserii Rafała Wieczyńskiego to najdroższa polska produkcja 2008 roku (11,5 mln zł) przygotowana z rozmachem, jaki rzadko zdarza się w polskim kinie. Przez dziesięć długich miesięcy, w trakcie których kręcony był film, przez plan zdjęciowy przewinęły się dziesiątki tysięcy statystów. Spektakularnie i z imponującą wiernością odtworzono m.in. strajki Sierpnia ’80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL. Liczne sceny masowe oddają gorącą atmosferę tamtych dni, a w filmie udział biorą również autentyczni uczestnicy tamtych dni (m.in. kardynał Józef Glemp). Zdjęcia były kręcone na terenie całej Polski – w Warszawie, Gdańsku, Bartoszycach, Bydgoszczy, Włocławku, Częstochowie, Katowicach, Krakowie i Zakopanem.

W tytułową rolę w filmie wcielił się Adam Woronowicz;, a obok niego pojawią się: Joanna Szczepkowska, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Krzysztof Kolberger, Marek Frąckowiak, Radosław Pazura, Marta Lipińska, Kazimierz Kaczor, Władysław Kowalski.

Film będzie dość długi. Ma trwać 150 minut.

Przebojowa czarna komedia Krzysztofa Zanussiego z gwiazdorską obsadą! Na ekrany kin trafi 26 września 2008. Rewelacyjny czarny humor w wykonaniu jednego z mistrzów polskiej szkoły filmowej. Przewrotne zwroty akcji, świetny scenariusz i genialnie dobrana obsada, a wszystko pod czujnym okiem Krzysztofa Zanussiego.

Zepsuty przez dostatnie życie biznesmen dowiaduje się, że cierpi na ciężką chorobę serca. Uratować go może tylko natychmiastowy przeszczep. W szpitalu przypadkiem poznaje młodego mężczyznę, któremu zawód miłosny i utrata pracy odebrały wszelką chęć do życia. Potencjalny samobójca jest więc dawcą idealnym, trzeba mu tylko jak najszybciej pomóc rozstać się z tym światem…

Właśnie ta genialna obsada wzbudza najwiecej kontrowersji. A, dokładniej, wzbudza je Doda. Nasza polska gwiazdka postanowiła zagrać w filmie. Z gwiazdkami jest tak, że mają to czego chcą, a więc Doda dostała. Jak się spisze zobaczymy. Jednak niewątpliwie jest to świetne zagranie marketingowe. Wszyscy będą się smiać i narzekać, ale wiele osób pójdzie zobaczyć.

W komedii zobaczymy:Bohdana Stupkę, Ninę Andrycz, Stanisławę Celińską, Szymona Bobrowskiego, Macieja Zakościelnego, Agnieszkę Dygant, Borysa Szyca, no i Dodę.

Budżet filmu to 3,5 miliona złotych.

  • AFONIA I PSZCZOŁY

Jana Jakuba Kolskiego film o pasji, pożądaniu, zdradzie i… sztukach walki. Najnowszy autorski film reżysera Jasminum to historia o namiętnościach, które łączą i dzielą trójkę głównych bohaterów. Afonia od dziecka zajęta dociekaniem kształtu świata. Zbiera miody niepodobne do innych miodów, uspokaja pszczele roje. Nie rozstaje się ze swoją wojskową kamerą, którą filmuje wszystko, co jej zdaniem na to zasługuje. Rafał – kiedyś światowej sławy zapaśnik, ukrywający się pod czarną maską. Teraz sparaliżowany po wypadku, całkowicie uzależniony od swojej żony Afonii. Wymyślił kilka śmiertelnie niebezpiecznych chwytów zapaśniczych, których tajemnicę chce odkryć wielu… Siera, Rosjanin surowej męskiej urody, sprawny fizycznie. Oficer Armii Czerwonej, zapaśnik z olimpijską przeszłością, bohater wojenny. Podąża śladem tajemnicy Rafała. Dla jej zdobycia gotów jest na wszystko. Losy tej trójki krzyżują się w sennym, pełnym tajemnic zaciszu opuszczonej stacji kolejowej, gdzieś na Ziemiach Odzyskanych. Gwałtowne namiętności, starcie żywiołów: dwóch mężczyzn i kobieta instynktownie łaknąca miłości.

Jan Jakub Kolski tworzy filmy bardzo spokojne, a jednocześnie śmieszne. Zazwyczaj ukazuje prowincjonalne miasteczka lub wsie. Tak będzie i tym razem. Wszyscy, którym podobało się Jasminum, a takich było wielu, powinni na ten film zwrócić swoją uwagę.

W filmie zobaczymy: Grażynę Błęcką-Kolską, Mariusza Saniternika, Macieja Zakościelnego.

Premiera filmu w grudniu 2008. Budżet filmu to 3,3 miliona złotych.

Wkrótce prezentacje kolejnych polskich premier.

Niekoniecznie późniejszych, gdyż w Polsce premiery często ustala się bardzo późno.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

etna

Szkoda,że w ,,Sercu na dłoni,,gra Doda – jakoś z tego powodu niespecjalnie mam ochotę na obejrzenie tego filmu:(

Adam_Siennica

W sumie wszystkie 3 mogą być ciekawe :) Lepsze to niż kolejna nieśmieszna polska komedia…

Masz całkowitą rację. Filmy zapowiadają się dobrze, aktualnie planuje pójść do kina na każdy z nich. A przez ostatni rok byłem tylko na dwóch polskich filmach (natomiast na amerykańskich z 15 razy więcej), już powoli chyba się kończy nurt tych pseudokomedioworomantycznych komedii.

Proszę czekać…