"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Wielka porażka duchów 0

Zobacz, kto tym razem zajął pierwsze miejsce w notowaniu weekendowym Amerykańskiego Box Office. Niecodzienny policjant czy też może ponownie bracia Coen?

Niezbyt udany był ten mijający weekend w Amerykańskich kinach. Łącznie udało się uzbierać 78,3 mln $, co świadczy o spadku przychodów o niecałe 9 % w porównaniu do zeszłego weekendu. Tym razem w kinach Amerykańskich królował Samuel L. Jackson w filmie Lakeview Terrace.

Liderem notowania , o czym informowaliśmy wcześniej został najnowszy film z udziałem Samuela L. Jacksona pt. Lakeview Terrace . Wyświetlano go w 2 464 kopiach, dzięki czemu udało mu się zarobić blisko 15,6 mln $. Jak na dość umiarkowany optymist analityków wynik jest bardzo dobry. Obraz wyświetlano w niezbyt dużej ilościach kin, co sprawiło, iż stał się rekordzistą tego tygodnia pod względem przychodu na jedną kopie. Dodatkowo analitycy zwracają uwagę na fakt, niskiego budżetu, dzięki, któremu producenci mogą mówić o powodzeniu obrazu.

Na drugie miejsce spadł zeszłotygodniowy lider, czyli najnowsze dzieło braci Coen Tajne przez poufne. Tym razem udało się zarobić 11,3 mln $, co oznacza spadek przychodów o 41 %. Nie jest to może wynik bardzo dobry, ale jeśli wspomni się, iż nigdy Coenowie w Stanach nie byli specjalnie lubiani przez publiczność, należy przyznać, iż wreszcie ze świetnej jakości filmem idą dobre wyniki finansowe. W ciągu 2 tygodni od momentu premiery producenci zarobili 36,4 mln $, przez co już tylko 1 mln $ brakuje do pokrycia budżetu. Przy okazji filmu warto jeszcze wspomnieć, iż obraz zwiększył liczbę kopii o 6.

Na trzeciej pozycji uplasowała się druga nowość tygodnia – komedia Howarda Deutcha pt. Dziewczyna mojego kumpla. Tym razem nie pomogła gwiazda Jasona Biggsa ani urok Kate Hudson. Film zarobił 8,3 mln $, co nie jest wynikiem złym. Obraz można było ujrzeć w 2’604 kopiach, dzięki czemu przychód na jedną był całkiem przyzwoity. Niestety jak to często bywa z komediami można spodziewać się sporych spadków przychodów w przyszłym tygodniu.

Czwarte miejsce zdobyła kolejna nowość, czyli film Igor. Najnowsza animacja opowiadająca o zabawnym asystencie w labolatorium marzącym o wielkiej karierze naukowca nie przypadła do gustu widzom tak jak początkowo się spodziewano. Nie można również powiedzieć o nieudanym starcie filmu, gdyż oczekiwania producentów zostały spełnione (zysk na poziomie od 6 do 10 mln $). Obrazowi udało się zarobić 8,0 mln $ na 2’339 kopii. Teraz największą niewiadomą jest jak widzowie przyjmą ten obraz za tydzień. Bo według części analityków należy się spodziewać wysokich spadków. Choć z drugiej strony kilka osób zapowiada, iż animacja może utrzymać swój wynik również za tydzień.

Na piątym miejscu w ten weekend znalazł się thriller z udziałem Ala Pacino oraz Roberta De Niro. Ich udział w Righteous Kill nie zaowocował wyjątkowym sukcesem finansowym jak początkowo zakładano. W ten weekend film zarobił 7,7 mln $, co oznacza spadek przychodów o 52 %. Prawdziwy problem z tym filmem jest taki, iż według części opinii obraz jest dość słaby pod względem fabuły. Tym bardziej, iż zapowiadano coś w rodzaju Gorączki?, co nakręciło spiralę wielkich oczekiwań, dostano przeciętny film, przez co rozczarowanie może być duże. Jak na razie producenci uzbierali 28,8 mln $, co w stosunku do budżetu na poziomie 60 mln $ świadczy o porażce fiansowej. Ratunkiem może być przyśpieszenie premiery DVD, o czym powoli się spekuluje.

Szóstą pozycje w ten weekend zajeła kolejna zeszłotygodniowa nowość – The Family That Preys Tylera Perry’ego. Najnowsza komedia opowiadająca o trudnych relacjach dwóch rodzin zanotowała największy spadek przychodów w porównaniu do poprzedniego notowania (mowa o 56 % spadku). W ten weekend producenci zgarnęli do swojej kieszeni 7,5 mln $, co daje łączne przychody na poziomie 28,3 mln $. Jest to wynik całkiem przyzwoity, choć ciężko porównywać jak się to ma do budżetu, który nie jest znany. Większość analityków spodziewa się, iż w przyszły weekend obraz Tylera Perry’ego nie znajdzie się już w pierwszej dziesiątce.

Tym razem siódmą pozycję zajęła kolejna nowość z zeszłego tygodnia. Kobiety w reżyserii Diane English, opowiadającej historię grup plotkarskich kobiet z wyższych sfer nie odniosła takiego sukcesu jak się spodziewano. Tym bardziej, iż filmy skierowane do damskiej grupy publiczności z roku na rok zarabiają coraz większe pieniądze. W ten weekend film zarobił 5,3 mln $, co jest równoznaczne ze spadkiem przychodów o 47 %. Obraz ten jest drugim, który zwiększył w weekend liczbę kopii, na jakim można było obejrzeć produkcję. Słaby wynik jednostkowy świadczyć będzie o dość szybkim spadku filmu zarówno z notowania jak i amerykańskich kin. Łącznie producenci zarobili 19,2 mln $, co jest wynikiem bardzo przyzwoitym.

Na ósmej pozycji znalazła się ostatnia nowość weekendu, czyli Ghost Town . Urocza komedia o duchach miała być największym sukcesem weekendu a znalazła się w drugiej piątce. Obraz zarobił zaledwie 5,1 mln $, choć jak można zauważyć było to spowodowane liczbą kopii, w jakich film był dostępny. Zaledwie 1’505 kopii to zbyt mało, aby móc powalczyć choćby o pierwszą trójkę. Zastanawiające jest, czemu producenci zdecydowali się wyświetlać produkcję w takiej ilości, czyżby nie wierzyli w sukces? Niemniej jednak poprzez taką decyzje będzie można się spodziewać dużego spadku przychodów.

Dopiero dziewiątą pozycję zajął Mroczny Rycerz. Produkcja Christophera Nolana gości na ekranach amerykańskich kin, już od 10 tygodni co nie przeszkadza mu w osiąganiu wysokich wyników. W weekend obraz zarobił 2,9 mln $, co jest równoznaczne ze spadkiem przychodów o 28 %. Wynik jest całkiem przyzwoity, ale ci, którzy spodziewali się walki Batmana o pozycję lidera w rankingu Box Office Wszechczasów mogą zapomnieć o tym. Jak na razie w Stanach obraz zarobił ogromne 521,9 mln $, co i tak jest świetnym wynikiem. Tyle sukcesów ile spłynęło na ten film nie było już od dawna. Pytanie teraz, jakie zadają sobie analitycy, jaki film będzie w stanie przeskoczyć Mrocznego Rycerza.

Dziesiątą pozycję w notowaniu zajął film, ?The House Bunny . Wyrzucony króliczek Playboya zarobił tym razem 2,8 mln $, co oznacza spadek przychodów o 32 %. Obraz okazał się jednym z największych zaskoczeń tego roku. Specjalnej kariery filmowi nie wróżono a okazało się, że udało się zdobyć wpływy na poziomie niemal dwukrotnym budżetu. Jak na razie jest to 45,7 mln $, ale analitycy spodziewają się ostatecznego zysku w wysokości 50 mln $. W pierwszej dziesiątce produkcja już się raczej nie znajdzie, ale można oczekiwać dobrych wyników sprzedaży DVD.

W przyszły weekend w Amerykańskich kinach zadebiutują 3 nowości. Wśród nich najwięcej oczekiwań jest wobec thrillera z udziałem Shia LaBeouf Eagle Eye. Zaskoczeniem może być nowość Spike Lee Miracle at St. Anna. Nowością dla kobiet jest melodramat Noce w Rodanthe z udziałem Richarda Gere.

Lakeview Terrace 2008Lakeview Terrace 2008 Dziewczyna mojego kumpla 2008Dziewczyna mojego kumpla 2008 Kobiety 2008Kobiety 2008 Mroczny Rycerz 2008Mroczny Rycerz 2008

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 N Lakeviev Terrace 15,6 mln $ —-

2 464

15,6 mln $ 1
2 1 Tajne przez poufne 11,3 mln $ - 41,0

2 657

36,4 mln $ 2
3 N Dziewczyna mojego kumpla 8,3 mln $ —-

2 604

8,3 mln $ 1
4 N Igor 8,0 mln $ —-

2 339

8,0 mln $ 1
5 3 Righteous Kill 7,7 mln $ - 52,7

3 152

28,8 mln $ 2
6 2 The Family That Preys

7,5 mln $ - 56,8

2 070

28,3 mln $ 2
7 4 Kobiety 5,3 mln $ - 47,5

2 995

19,2 mln $ 2
8 N Ghost Town 5,1 mln $ —-

1 505

5,1 mln $ 1
9 7 Mroczny Rycerz 2,9 mln $ - 28,5

1 905

521,9 mln $ 10
10 6 The House Bunny 2,8 mln $ - 32,6

2 675

45,7 mln $ 5
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Michal_Dajer 2008-09-24

Mam nadzieje, że Eagle Eye faktycznie będzie tak świetny jak trailery. Oby tylko nie pokazano najciekawszych scenek w zapowiedziach a potem w filmie nie będzie fajnej akcji.

Z moich prognoz właśnie ten film zdominuje przyszły weekend. Ciekawi mnie też czy "Mroczny Rycerz" wypadnie z pierwszej dziesiątki.

Ronaldinho 2008-09-23

Od Eagle Eye wszystko ruszy z kopyta, kilka naprawdę dobrze zapowiadających się hitów czeka na premierę w październiku i listopadzie.

Quagmire 2008-09-22

Weekend bez większych niespodzianek, a w przyszłym tygodniu stawiam oczywiście na zwycięstwo Eagle Eye które rozrusza wrześniowy box office, a Mroczny rycerz ma jeszcze małe szanse na wyprzedzenieTitanica, jeśli przez długi czas utrzyma się w kinach IMAX

Proszę czekać…