Say hello to my little friend ;>

Rysa i Serce na dłoni na PFFA 0

Filmy dwóch wybitnych polskich twórców filmowych Krzysztofa
Zanussiego i Michała Rosy otworzą 20. Festiwal Filmu
Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w Chicago od
8 do 23 listopada br.

Na specjalnym zamkniętym otwarciu V.I.P. w kinie AMC River East 21 (322 East Illinois St., Chicago) 8 listopada o godz. 19:00 zostanie pokazany film RYSA Michała Rosy, którego międzynarodowa premiera miała miejsce na niedawnym festiwalu w Wenecji. Jest to historia dojrzałego, kochającego się małżeństwa, Joanny i Jana, która rozgrywa się współcześnie w Krakowie w środowisku akademickim. Pewnego dnia Joanna dostaje informacje o podłości, której rzekomo dopuścił się w przeszłości jej mąż. Chodzi o współpracę Jana z policją polityczną. Niepotwierdzone podejrzenia stopniowo kładą się cieniem na ich związku. Główne role koncertowo odtwarzają Jadwiga Cieślak-Jankowska i Krzysztof Stroinski. Na projekcji będzie obecny producent filmu Henryk Romanowski. Festiwal Filmu Polskiego pokazał dotąd wszystkie fabularne filmy w dorobku reżyserskim Michała Rosy. Wstęp na pokaz jest wyłącznie za zaproszeniami, które nie są już dostępne.

Pokaz Rysy poprzedzi przedpremierowa prezentacja filmu animowanego LASKA w reżyserii Michała Sochy, artysty młodego pokolenia. Jest to humorystyczna, damsko-męska historia z życia wzięta. Zdarzenie w krzywym zwierciadle przedstawia stan zauroczenia i jego konsekwencje. Spotkanie kobiety z mężczyzną, zabawa, tańce, akt miłosny. Oszołomiony urokiem femme fatalne mężczyzna wychodzi. Za nim podąża porażka i zguba.

Na Oficjalnym popularnym otwarciu festiwalu w kinie Pickwick (5 S. Prospect Ave., Park Ridge) 8 listopada o godz. 20:00 zostanie pokazana najnowsza komedia SERCE NA DŁONI w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, artysty świetnie znanego publiczności chicagowskiej. Międzynarodowa premiera filmu odbędzie się wkrótce na festiwalu w Rzymie. Film opowiada o losach Stefana, młodego człowieka w poczuciu życiowej klęski, który próbuje targnąć się na swoje życie. W szpitalu spotyka przypadkiem multimilionera Konstantego, który poszukuje serca do przeszczepu. Ten stara się podtrzymać samobójcze zamiary Stefana, chcąc w ten sposób uratować swoje życie. Pośrednikiem w tych działaniach jest asystent Konstantego, Angelo, człowiek o duszy upadłego aniola… W obsadzie znajdujemy m.in. Bohdana Stópkę, Szymona Bobrowskiego, Krzysztofa Kowalewskiego, Borysa Szyca, Macieja Zakościelnego oraz Dorotę Rabczewska, czyli popularna Dode.

Wraz z Sercem na dłoni będzie miał swój przedpremierowy pokaz film animowany LEKCJA NIESKOŃCZONOŚCI w reżyserii kolejnych młodych twórców Jakuba Jabłońskiego i Bartłomieja Kika. Obraz opowiada o surrealistycznej podróży kosmicznego rozbitka. Zagubione kapsuły ratunkowe, odległa planeta i bliskie spotkania z intrygującym Obcym. Kobieta i jej kompan robocik badają tajemne planety. Czas i przestrzeń płatają im różnorakie figle. Zarówno Laska, jak i Lekcja nieskończonoúci powstały w świetnym studiu filmowym Platige Image, którego filmy publiczność PFFA miała okazję już wielokrotnie podziwiać (Katedra, Sztuka spadania, Arka).

Bilety na otwarcie w kinie Pickwick, wzbogacone specjalnym krótkim programem artystycznym, można kupić w cenie $ 20.00. Dostępne są także w polskich księgarniach, biurze festiwalu i kasach Polameru oraz na dwie godziny przed seansem (w miarę wolnych miejsc).

20. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce pokaże ponad 70 filmów polskich. W programie znajdą się filmy klasyczne oraz najnowsze fabuły, dokumenty i animacje.

Program festiwalu zostanie ogłoszony 8 października.

Głównymi sponsorami 20. PFFA są m.in.: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, TVP Polonia, LOT, State Farm Insurance, National City, Jewel-Osco, Stawski Distributing.

Źródło: pffamerica.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Adam_Siennica 2008-10-02

To jest dla widzów w Ameryce – dla nich Zanussi to znane nazwisko = wystarczyło.

Agnieszka_Mucha 2008-10-02

Ojej, ja się nie chcę wstydzić w Ameryce za "Serce na dłoni". No żesz!!! Tyle wartościowych filmów było w Gdyni i nie tylko!!! Kto to kwalifikuje?

Proszę czekać…