Say hello to my little friend ;>

Walkiria - bajka dla Amerykanów? 0

Czy kino dla Europejczyka? Pojawił się trzeci i ostatni zwiastun Walkirii, filmu o zamachu na Hitlera

Zgodnie z zapowiedzią, United Artists zaprezentowało trzeci i ostatni zwiastun Walkirii.

  • Historia
Według planu, Stauffenberg miał podłożyć bombę z zapalnikiem kwasowym obok siedzenia Hitlera podczas narady w kwaterze führera zwanej Wilczym Szańcem koło Kętrzyna na Mazurach i natychmiast polecieć do Berlina, aby dowodzić powstańczym wojskiem. Ustalono już skład nowego rządu, z Beckiem jako głową państwa (choć większość spiskowców miała nadzieję na przywrócenie w przyszłości monarchii Hohenzollernów) i Goerdellerem jako kanclerzem. Strategiczny plan przejęcia władzy po śmierci Hitlera znany był jako Operacja Walkiria , tzn. operacji wojskowej przewidzianej do stłumienia masowych wystąpień robotników przymusowych na obszarze Rzeszy. Po przejęciu władzy miano przystąpić do rokowań z aliantami o zawieszenie broni .

ValkyriaValkyria

Z powodu wysokiej temperatury i ogólnej duchoty, obrady przeniesiono z bunkru do drewnianego baraku . Stauffenbergowi udało uzbroić się tylko jedną z dwóch bomb przewidzianych do zamachu, a w momencie samego wybuchu gruby, drewniany stół uratował Hitlera przed niechybną śmiercią. Zakładając że Hitler nie żyje, Stauffenberg i Haeften polecieli do Berlina by spotkać się z resztą spiskowców. Z pewnością gdyby tylko obrad nie przeniesiono do nieszczęsnego baraku, koniec II Wojny Światowej rozpoczął by się 20 lipca 1944 roku . W nocy z 20 na 21 lipca przywódcy spisku zostali postawieni przed plutonem egzekucyjnym i rozstrzelani. Hitler rozpoczął czystki, które zakończyły się egzekucją niemal pięciu tysięcy przeciwników jego reżimu.

  • Film
Rolę szefa Sztabu Armii Rezerwowej płk Clausa von Stauffenberga, mózg operacji i jedną z legend II Wojny Światowej gra niechętnie zaakceptowany przez Niemców, Tom Cruise . Pozostałe role grają: Kenneth Branagh (Henning von Tresckow – Generał Wermachtu, przeciwnik Hitlera), Bill Nighy (Friedrich Olbricht – żołnierz, opozycjonista, został rozstrzelany), Tom Wilkinson (Friedrich Fromm – Generał Wermachtu, brał udział w egzekucjach spiskowców, stracony w 1945), Carice van Houten (Nina Von Stauffenberg – żona Clausa), Thomas Kretschmann (Otto Ernst Remer – Generał, uczestnik zamachu), Eddie Izzard (Erich Fellgiebel – Generał, uczestnik zamachu), Christian Berkel (Mertz von Quirnheim – organizator ruchu oporu przeciwko reżimowi hitlerowskiemu.) i Terence Stamp (Ludwig Beck – jeden z twórców Wermachtu i głównych uczestników zamachu).

ValkyriaValkyria

Walkirie wyreżyserował Bryana Singera , twórca Podejrzanych, X-Men 1 i 2, oraz Supermen: Powrót. Scenariusz napisany został przez laureata Nagrody Akademii, Christophera McQuarriego (Podejrzani, Desperaci) i Nathana Alexandera. Muzykę skomponował doceniony za Gothike i Podejrzanych John Ottman .

Mnie osobiście śmieszy fakt, że film który pośrednio dotyka polaków, niesamowita historia, która działa się na naszych ziemiach, w polskich kinach pojawi się dwa miesiące po premierze amerykańskiej… No cóż. Może to i tak nie jest film dla nas? Nie ma co liczyć na lekcję historii dla wykształconego i szanującego się Europejczyka. Na pewno film będzie dobrze zagrany i zmontowany, będą dobre zdjęcia i dobra muzyka. Tylko gdzie rzetelna historia? Dlatego najbardziej obawiam się błędów i przekłamań historycznych lub po prostu pominięć pewnych faktów. A co Wy o tym sądzicie?

/Wikipedia

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

kill

A mnie zastanawia ta muzyka z Piły…

Adam_Siennica

Mnie film w ogóle nie przekonuje. Historia znana chyba każdemu z lekcji historii w podstawówce. Niczym nas nie zaskoczy. Może to naprawdę tylko bajka dla Amerykanów…

Na pewno będzie miło się oglądało, ale chyba lepiej wypożyczyć sobie DVD, niż marnować czas w kinie…

A poprzedni trailer był lepszy :)

Marcin_Moszyk Adam_Siennica

". No cóż. Może to i tak nie jest film dla nas? Nie ma co liczyć na lekcję historii dla wykształconego i szanującego się Europejczyka."

.

Proszę czekać…