"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Ci którzy odeszli... 0

1 listopad to dzień, w którym wspominamy zmarłych. Przeczytaj, jakie osoby związane z kinem odeszły z tego świata.

Święto zmarłych to taki dzień w roku w którym wspominamy zmarłych. Nasz serwis również przygotował listę osób, które związane były z kinem a które zmarły w ostatnim okresie. Zachęcamy do przeczytania i może krótkiego powspominania tych postaci.

Wspominamy zmarłych...Wspominamy zmarłych...

POLACY

+ Gustaw Holoubek

Jedna z najwybitniejszych postaci Polskiego kina. Aktor filmowy i teatralny, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Był jedną z najwybitniejszych postaci naszej rodzimej kinematografii. Mówi się, że ludzi można zastąpić, jego nie bardzo się da. Jego wielkość jest niepodważalna.

+ Jerzy Kawalerowicz

Jeden z wybitnych reżyserów, twórca blisko 17 filmów fabularnych przez lata niesłusznie oceniany jako gorsza wersja Wajdy. Był jednym ze współtwórców polskiej szkoły filmowej oraz Prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W roku 2007 został nagrodzony Platynowym Lwem za całokształt twórczości.

+ Piotr Łazarkiewicz

Bardzo znany i szanowany reżyser filmowy oraz producent teatralny. Autor reportaży telewizyjnych jak i programów artystycznych. Miał 54 lata. Niedawno ukończył pracę nad filmem (0_1_0) 010, który miał premierę na festiwalu Era Nowe Horyzonty.

+ Edward Kłosiński

Jeden z najsłynniejszych autorów zdjęć do filmów Wajdy, Zanussiego, Falka. Do końca lat 70tych dzielił swój czas pomiędzy pracą na zachodzie jak i w Polsce. Był żonaty z Krystyną Jandą.

+ Wieczysław Gliński

Wybitny aktor teatralny i filmowy. Wystąpił w wielu filmach, ale najmilej wspominał swój udział w Kanale Wajdy. Mówi się, iż bez Glińskiego pejzaż polskiego kina drugiej połowy XX wieku by był zupełnie inny, na pewno gorszy. Po wojnie współpracował z Teatrem Polskiego radia

OBCOKRAJOWCY

+ Paul Newman

Wybitna postać amerykańskiego kina. Jeden z lepszych aktorów pokolenia powojennego. Utalentowany i wszechstronny. Pasjonat motoryzacyjny. Zawsze potrafił oczarować widza swoją postacią. Wielki symbol ukazujący jak bardzo zmienił się dzisiejszy Hollywood.

+ Sydney Pollack

Zmarł na raka w wieku 74 lat. Jeden z najlepszych reżyserów filmowych, który nigdy nie uważał siebie za prawdziwego artystę. Był znany nie tylko ze względu na talent reżyserki ale również jako dobry producent, który potrafił dostrzegać talenty innych. Bez niego Amerykańskie kino będzie zupełnie inne.

+ Heath Ledger

Tragicznie zmarły młody aktor przez niektórych nazywany Jamesem Deanem XXI wieku. Do dziś trwa spór o to czy był wybitną postacią czy też jego przedwczesna śmierć się do tego przyczyniła. Zasłynął rolą Jokera w Mrocznym Rycerzu gdzie fenomenalnie stworzył mroczną postać, której można się bać. Przez krytyków doceniony za kowboja geja w Tajemnicy Brokeback Mountain.

+ Roy Scheider

Bez niego Szczęki nie byłyby tak popularne. W każdym filmie, w którym wystąpił potrafił stworzyć kreacje, którą na długo się zapamiętywało. Poniekąd sukces filmu stał się przyczyną powolnego upadku aktora. Dla fanów nieodłącznie kojarzył się z pogromcą rekina, przez co nie miał okazji wystąpić w innych wysokobudżetowych produkcjach.

+ Stan Winston

Czarodziej Hollywood, bez którego nie byłoby dzisiejszego kina. Mało, kto kojarzy jego nazwisko, ale to właśnie on odpowiadał za tworzenie efektów specjalnych do takich filmów jak Terminator, Obcy – decydujące starcie, Park Jurajski. Niedawno stworzył efekty dla Iron Mana jak i Terminatora: Ocalenie. Dzięki niemu efekty specjalne zaczęto podziwiać jako sztukę. Posiadał, nieposkromioną wyobraźnie, przez co kochali go wszyscy.

+ Don LaFontaine

Mało, kto kojarzy jego nazwisko, ale każdy zna jego głos. Był legendą wśród lektorów filmowych, czytał zarówno do reklam jak i trailerów. Użyczył głosu do ponad 5 tysięcy zwiastunów jak i 350 tysięcy reklam. Zasłynął słowami In the world…, które praktycznie wypowiadał w każdym zwiastunie. <WIĘCEJ>

W ostatnim okresie odeszły również inne osoby:

+ Ira Levin
+ Delbert Mann
+ Pierre Granier-Deferre
+ Peter Zinner
+ Fernando Fernan-Gomez
+ Brad Renfro
+ Kon Ichikawa
+ Robin Moore
+ Anthony Minghella
+ Richard Widmark
+ Charlton Heston
+ John Philip Law
+ Mel Ferrer

i wielu innych.

Oddajmy im hołd…

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Avatar square 200x200
piwo_war 2008-11-01

[*]
"śpieszmy się kochać ludzi; tak szybko odchodzą"…

Proszę czekać…