"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Co w płytach piszczy 0

Kolejny miesiąc przynosi kolejne nowości DVD. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z najciekawszymi nowościami tego miesiąca.

Już od kilku miesięcy specjalnie dla was przyglądamy się nowościom DVD tak, aby wspomóc was w wyborze filmów, które warto byłoby mieć w swojej kolekcji. Wybraliśmy 10 naszym zdaniem najciekawszych nowości, które już w listopadzie zadebiutują na sklepowych półkach. Zapraszam do przeczytania.

+ To właśnie miłość (Dystrybucja: Kino Polska)

Trzy komedie rodem z PRLu. Ciekawa propozycja dla sympatyków Polskiej kinematografii oraz tych, którzy chcieliby powspominać czasy swojej młodości. Na krążkach znalazły się trzy filmy: Mąż swojej żony Stanisława Barei – opowieść o małżeńskich perypetiach znanego kompozytora, Małżeństwo z rozsądku – opowieść o mezalianście w postaci miłości córki sklepikarza bazarowego i ubogiego artysty oraz Lekarstwo na miłość Jana Batorego, który jest ekranizacją kryminału Joanny Chmielewskiej.
Oglądając te trzy filmy większość widzów zrozumie, dlaczego właściwie kiedyś Polska słynęła ze wspaniałych komedii.

To własnie miłość - BoxTo własnie miłość - Box

+ Hancock (Dystrybucja: Imperial CinePix)

Peter Berg stworzył ciekawą opowieść o superbohaterze inaczej. O człowieku, który nie do końca jest kimś, kogo zawsze staralibyśmy się stawiać za wzór. John Hancock pije na umór, walcząc z przestępcami powoduje ogromne straty finansowe dla miasta, jest powszechnie nielubiany. A jednak przy jeden ze swoich akcji ratuje specjalistę od PR, który postanawia zmienić opinie o tym superbohaterze.
Produkcja, która gdyby nie końcówka byłaby jedną z ciekawszych pozycji Hollywood w tym roku. A początek szczególnie doskonale demaskuje jak naprawdę wygląda praca superbohatera i kto właściwie płaci za wszelkie niszczenie mienia. Polecam szczególnie wydanie dwupłytowe, na którym znalazła się wersja nieocenzurowana.

Hancock 2008Hancock 2008

+ Juno (Dystrybucja: Monolith)

Produkcja Jasona Reitmana, nagrodzona Oscarem za scenariusz, która jest opowieścią, o 16-latce zachodzącej w ciąże. Opowiada o trudnych decyzjach, ale jednak z humorem i nie aż tak poważnie jakby to się wydawało.
Jedna z ciekawszych produkcji, jakie w ostatnich latach miałem okazję obejrzeć. W zabawny, ale poważny sposób opowiada o bardzo trudnym problemie, jakim jest ciąża u nastolatki, o tym, że nie zawsze rodzice okazują się dojrzali i sami bywają często zagubieni. Dodatkowym atutem jest tutaj kreacja Ellen Page, która w swojej roli zagrała wprost genialnie.

Juno 2007Juno 2007

+ Powrót do przyszłości – reedycja (Dystrybucja: TIM Film Studio)

Cykl Roberta Zemeckisa zmienił oblicza filmów przygodowo-fantastycznych tak jak wcześniej zrobił to Indiana Jones. Opowieść o nastolatku i szalonym naukowcu, który wymyślił maszynę czasu nie tylko bawi, ale również w pewien sposób uczy. Po raz pierwszy w filmie ukazano, że nawet cofając się w czasie drobna zmiana może wywołać ogromne konsekwencje w dalekiej przyszłości.
Kultowy film z kultowymi rolami Michaela J. Fox'a i Christophera Lloyd'a, który warto mieć w swojej kolekcji. W dodatkach znajdziemy między innymi sceny niewykorzystane, reportaże z planu oraz krótkie filmiki o samym tworzeniu filmu. Polecane szczególnie dla tych, którzy nadal czują się dziećmi.

Powrót do przyszłości - boxPowrót do przyszłości - box

+ Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (Dystrybucja: Imperial CinePix)

Czwarta część cyklu o niecodziennym archeologu, która dla wielu fanów okazała się największą porażką. Wbrew pozorom nie jest tak zła jak mawiają niektórzy. Owszem zmieniły się realia, zmienił się wygląd aktorów, ale dalej mamy do czynienia z szybką akcją, zabawnymi dialogami oraz zaskakującymi zwrotami akcji. Spielberg jak nikt inny potrafi świetnie poukrywać różnego rodzaju odniesienia do filmów innych – tym razem do produkcji fantastycznych.
Najgorsza jest końcówka filmu, która co widać wyraźnie jest ukłonem w kierunku producentów filmów SF i samych sympatyków teorii spiskowych. Ale jeśli patrzy się na film bardzo ogólnie to mimo wszystko nadal trzyma poziom. Dlatego też dobrze mieć ten krążek w swojej kolekcji.

Indiana Jones 4Indiana Jones 4

+ Luis Bunuel – kolekcja filmowa (Dystrybucja: Kino Świat, Mayfly)

Box płytowy zawierający siedem ostatnich filmów zmarłego w 1983 roku reżysera. Są to filmy, które zarówno zdaniem fanów jak i krytyki są jego najlepszymi produkcjami. Jako reżyser deklarował swoje przywiązanie do absolutnej wolności. Potrafił jak nikt inny podważać konwenanse a to, co dla nas jest pewnikiem nazywał jedynie kulturowym przyzwyczajeniem.
W tej kolekcji znajdziemy takie filmy jak: Dziennik Panny Służącej, Piękność dnia, Mleczna droga, Tristana, Dyskretny urok burżuazji, Widmo wolności, Mroczny przedmiot pożądania. Jako dodatek otrzymamy autobiografię, jaką pod koniec swojego życia napisał reżyser.
Polecamy szczególnie sympatykom kina innego niż Hollywoodzkie produkcje. Ale przy tym ostrzegamy, to nie jest łatwe kino.

Luis Bunuel - boxLuis Bunuel - box

+ Wehrmacht (Dystrybucja: Vision)

Serial nakręcony dla Niemieckiej telewizji ZDF o żołnierzach Wehrmachtu nakręcony na podstawie odtajnionych archiwów Brytyjskich. Głównym bohaterem jest Herr, czyli część lądowa faszystowskiego wojska. Mamy okazję zobaczyć nigdzie indziej nie publikowane materiały filmowe nakręcone w latach 1936 – 1945 a całość przeplata się jeszcze z wypowiedziami weteranów, ofiar oraz historyków.
Gdyby nie pewne spłycenia produkcja byłaby świetną propozycją historyczną. Ale poprzez nie do końca wyjaśnianie całości poszczególnych wydarzeń ten, który nie zna się na historii dokładnie nie zrozumie sensu działań. Dodatkowo Polska wersja wydaje się być zrobiona nieco niestarannie, co szczególnie dotyczy tłumaczenia tekstów.

Wehrmacht 2006/07Wehrmacht 2006/07

+ XXY (Dystrybucja: Gutek Film/AP Manana)

Opowieść o dojrzewaniu hermafrodyty – osoby obdarzonej zarówno męskimi jak i żeńskimi atrybutami płci. Rodzice ze względu na łatwość w ukierunkowaniu płci na damską postanowili swoje dziecko potraktować jak dziewczynkę – dawali jej leki hormonalne hamujące rozwój męskich cech. Problem w tym, iż dojrzewając ich dziecko poznaje pewnego chłopaka i próbuje właściwie zrozumieć swoją tożsamość – jest kobietą czy może mężczyzną?
Genialny film, który został mocno niedoceniony w światowej kinematografii. Opowieść o trudnym wyborze swojej własnej tożsamości poprzez kontrowersyjną sferę intymną. Polecam nie tylko ze względu na samą fabułę, ale ciekawą rolę Ines Efron, która zasługuje na ogromne brawa.

XXY 2007XXY 2007

+ Sierociniec (Dystrybucja: Kino Świat, Mayfly)

O kinie Hiszpańskim coraz głośniej słyszymy na świecie. Tym razem przy okazji wydania DVD z filmem Sierociniec. Dla mnie niesłusznie nazwany horrorem, bo za takowy ciężko uznać. Przez to wiele osób oczekujących strachu czuło się zawiedzionych.
Produkcja zawiera w sobie nieco magii, tajemniczości oraz przewrotności. Dom na odludziu, pojawianie się duchów to tylko dodatki do głównego wątku, jakim jest relacja pomiędzy matką a dzieckiem. Finał bardzo przewrotny i tak zaskakujący, że pozostaje w pamięci na długo.
Reżyserem jest Juan Antonio Bayona, któremu podobno świetnie współpracowało się z Del Toro. Przyznam, że z chęcią obejrzę kolejny film tego duetu.

Sierociniec 2007Sierociniec 2007

+ Wall-E (Dystrybucja: Forum Film Poland)

Jedna z najtrudniejszych w odbiorze filmów animowanych firmowanych przez Disney’a. Niezbyt dziecięca, ale jakże przewrotna. Opowieść o samotności trudnej miłości pomiędzy dwiema maszynami rozgrywa się praktycznie bez słów. Dla jednych koszmar tego roku dla innych coś wybitnego. Największym plusem filmu jest cytowanie klasycznych filmów oraz próba refleksji odnośnie przyszłości świata i samych ludzi. Największa wada? Chyba to, że nie mamy tak przewrotnej fabuły, do jakiej przyzwyczaiły nas inne animacje.
Myślę, że po kilku latach obraz ten stanie się klasyką. I chyba, dlatego warto go mieć w swojej kolekcji.

Wall E 2008Wall E 2008

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 10

majak01

Ojj dobra, dobra, masz rację :P

Adam_Siennica

Wiesz, to jest jednak wielki klasyk, który po raz pierwszy jest w Polsce na DVD – wiedzą co robią z ceną :)

Jeżeli chodzi o Koszmar z ulicy Wiązów to cena jest świetna, zresztą za to dałbym każdą cenę. Co do Powrotu do przyszłości cena moim zdaniem powinna być przynajmniej te 20 zl mniejsza, fakt faktem w tym wydaniu mamy również polski lektor, ale można było już wcześniej kupić ten film z polskimi napisami. Co nie zmienia faktu, że i tak kupię ten film w 4 płytowym wydaniu.

Co do tego nie mam wątpliwości, biznes to biznes.

Adam_Siennica

Wiesz, to jest jednak wielki klasyk, który po raz pierwszy jest w Polsce na DVD – wiedzą co robią z ceną :)

majak01

Najciekawszą z wymienionych propozycji jest jak dla mnie Powrót do przyszłości w metalboxie, jednak z ceną za to wydanie troszkę przesadzili, choć w sumie nie jest jakaś bardzo duża. Myślę, że tak stary film powinien być tańszy, Koszmar z ulicy… kosztuje 99 zl za 7 części, a tutaj chcą 119 za 4 płyty.

Ronaldinho majak01

"Powrót do przyszłości" można kupić w Saturnach czy na allegro za ~99 zł. Jest to ekskluzywne wydanie w metalboxie, a to oczywiste, że jest droższe od plastiku. Są 4 płyty, w tym czwarta pełna dodatków, są komentarze reżysera i jeszcze każda z płyt z filmem ma dodatki. Jeśli chodzi o porównanie ceny "Koszmaru" i "Powrotu" to trochę nie bardzo. "Koszmar" to płyty DVD-5 i brak dodatków, "Powrót" to płyty DVD-9 i mnóstwo dodatków. Po za tym seria "Powrotu" jest droższa z zasady, że jest kilkukrotnie droższą produkcją.

Adam_Siennica

Poza tym, co się dowiedziałem przed chwilą jest jeszcze TO: http://fdb.pl/w6147,,Gwiezdne,Wojny,powracaj%C4%85,na,DVD,.html

Proszę czekać…