"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Ciekawostki filmowe 0

Produkcja filmów to nie tylko sam obraz, który możecie znaleźć w kinach, ale wszystko, co się z tym wiąże. Postanowiliśmy zebrać kilkanaście ciekawostek, które często przemykają nam pomiędzy filmami.

Każdy film to odrębna historia. Każdy z nich zawiera w sobie kilkanaście ciekawych rzeczy, które dla przeciętnego widza są niedostrzegalne. Są ludzie, którzy wyłapują przeróżnego rodzaju ukryte przekazy, informacje itp., które twórcy ukrywają w swoich produkcjach. Właśnie oddając tym ludziom hołd przekazujemy wam garść ciekawostek filmowych. Zapraszamy do przeczytania.

+ Conan Barbarzyńca

Jeszcze przed produkcją filmu znana firma lalkarska Matel podpisała umowę na stworzenie serii zabawek przedstawiających głównego bohatera. Wyprodukowano kilka milionów egzemplarzy, które gotowe były jeszcze przed zakończeniem prac nad filmem. Wielkim zdziwieniem dla szefów Matel był pierwszy pokaz produkcji, na którym zobaczyli, iż Conan nie jest odpowiednią postacią dla dzieci. W magazynach zalegały figurki, które miały trafić do sklepów a gdyby miano je wycofać oznaczałoby to wielomilionowe straty. Matel postanowiło, więc zainwestować kolejne pieniądze na zupełnie nowy komiks i przeróbkę istniejących postaci. I tak właśnie narodził się He-man.

Conan BarbarzyńcaConan Barbarzyńca

+ 2001 Odyseja kosmiczna

Znany komputer ze statku kosmicznego Discovery nosi nazwę HAL 9000. Okazało się, iż można odczytać nazwę tego komputera jako IBM, czyli firmy, która początkowo miała być sponsorem produkcji. Otóż, aby odczytać w ten sposób nazwę komputera wystarczy wziąć literę H i zobaczyć, że w alfabecie kolejną po niej jest I, następnie bierzemy A, następną po niej jest B, a na końcu L, po której jest M.
Początkowo w planie było wykorzystanie logo i nazwy firmy, ale kiedy ta dowiedziała się, iż to właśnie komputer będzie czarnym charakterem odmówiono zgody na pokazywanie wizerunku przedsiębiorstwa. Najwyraźniej Kubrick postanowił się zemścić na niej.

2001 Odyseja Kosmiczna2001 Odyseja Kosmiczna

+ Blade i Obcy

W 82 minucie filmu jest scena, w której otwiera się łóżko z matką Blade’a. Podczas otwierania się łóżka słyszymy bardzo charakterystyczny dźwięk. Okazuje się, iż taki sam dźwięk jest nagrany w 26 minucie filmu Obcy w momencie, w której komandosi otwierają lodówkę. Do dziś nie wiadomo czy twórcy w ten sposób oddali hołd Ridley Scott'owi czy też poszli na łatwiznę wykorzystując bardzo niecodzienny dźwięk.

BladeBlade

+ Blues Brothers

W końcowej scenie filmy główni bohaterowie czekają na urzędnika, który ma od nich przyjąć pieniądze. Widzimy następnie tą osobę, którą niespodziewanie okazuje się być sam Steven Spielberg.

Blues BrohtersBlues Brohters

+ Indiana Jones i świątynia zagłady

W filmie znajduje się scenka, w której postać odgrywana przez Kate Capshawzostaje oblepiona przez robaki. Postanowiono, iż do tej sceny wykorzystane zostają autentyczne stworzenia. Aby jednak zabezpieczyć aktorkę przed ewentualnym pominięciem któregoś z robaków każdy z osobna był przyczepiony do specjalnej linki, która była przez cały czas trzymana przez grupkę osób znajdujących się poza kadrem.

Indiana Jones i świątynia zagładyIndiana Jones i świątynia zagłady

+ Okup i Jackie Brown

Okazuje się, iż w filmie Okup pracownik linii lotniczych przekupiony przez postać odgrywaną przez Mela Gibsona, który ostatecznie trafia do więzienia nazywał się Jackie Brown. Tak samo jak bohater filmu Tarantino.
Nie wiadomo czy to zamierzony efekt czy nie.

OkupOkup

+ Kingsajz

Dwaj krasnoludki do zadań specjalnych odgrywanych przez Leonarda Pietrzaka i Jana Machulskiegonazywają się Kwintek i Kramerko. To są zdrobnienia od nazwisk głównych bohaterów filmu Vabank.

KingsajzKingsajz

+ Król Lew

Po tym jak Timon i Pumba śmieją się z Simby i jego wytłumaczenia, czym są gwiazdy., Simba odchodzi, i ciężko kładzie się na trawie. Unoszą się wtedy w powietrzu płatki kwiatów, które układają się w napis, jak uważają niektórzy SFX (jako hołd specom od efektów specjalnych) lub SEX.

Król LewKról Lew

+ Dogma

Kevin Smith znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów. Okazało się, że napisał scenariusz do tej produkcji na długo przez powstaniem Sprzedawców jednak zrezygnował z kręcenia filmu czekając na powstanie odpowiednich efektów specjalnych.
Najciekawszą jednak rzeczą związaną z tym filmem jest fakt, iż pewnego dnia reżyser natrafił na protest katolików przeciwko Dogmie. Jako, iż nie został rozpoznany przez uczestników protestu postanowił przyłączyć się do nich demonstrując przed jednym z kin.

DogmaDogma

i na koniec ciekawostka ogólno-filmowa:

+ 555

Wszystkie telefony pojawiające się w produkcjach filmowych zaczynają się właśnie od liczby 555. Jest to rodzaj zabezpieczenia przed ewentualnym ujawnieniem prawdziwego numeru telefonu, który pojawiłby się na ekranie. Postanowiono wprowadzić takie zabezpieczenie po tym jak w jednym z filmów z udziałem Marilyn Monroe mówiono o numerze telefonu, pod którym miała ona zadzwonić. Okazało się, iż ten numer istnieje naprawdę a widzowie chętnie dzwonią, aby przekonać się, kto odbierze. W krótkim czasie szybko stała się to najbardziej oblegana linia w całych Stanach.

C.D.N.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 6

Avatar square 200x200
Michał 2008-11-27

Ciesze się, iż artykuł się spodobał. Myślę, że powinien pojawiać się sukcesywnie po zbiorze kolejnych ciekawostek filmowych :).

Grzegorz Derebecki Michal_Dajer 2008-11-28

Michał dodaje je może też na stronach filmowych :)

mysza_007 2008-11-27

z tym "555" to już kilka lat temu zauważyłem…….bez kitu zawsze five , five , five

Adam Siennica 2008-11-27

Świetnie :)

Można z tego cały cykl :D Czekam.

Marcin Moszyk 2008-11-27

Super:) Dzięki i czekam na kolejne : >

kamil_ka 2008-11-27

Ekstra artykuł, chcemy więcej. A Kevin jest najlepszy;)) Pozdrawiam autora.

Proszę czekać…