"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Kultowe filmy 2008 roku 0

Prezentujemy wam listę 15 tytułów z roku 2008, które naszym zdaniem każdy powinien obejrzeć. Zapraszamy do zapoznania się z listą.

Prezentujemy wam 15 filmowych produkcji z roku 2008, które naszym zdaniem każdy kinoman powinien zobaczyć. Nie zawsze są to filmy kultowe czy niezapomniane, ale w każdym z nich znajduje się coś, co naszym zdaniem sprawiło, iż stały się jednymi z najlepszych produkcji w roku 2008. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami. Kolejność zupełnie przypadkowa.

+ Mroczny Rycerz

Tego filmu specjalnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Kontynuacja opowieści o Batmanie według Christophera Nolana na zawsze odmieniła ekranizacje komiksowe. Wiele osób ma za złe ponowne pojawienie się Jokera i uważa produkcje tę jako remake a niesłusznie. Nolan zupełnie inaczej opowiedział historię, którą w swoim stylu stworzył Burton. Tym razem mamy mroczniejszą stronę Jokera, który potrafi przestraszyć nie jednego. Nie jest filmem wybitnym, ale na pewno przełomowym.

Mroczny RycerzMroczny Rycerz

+ Iron Man

Kolejna ekranizacja komiksu, która okazała się przełomem dla Roberta Downey'a Jr. Aktor, o którym powoli zapominało się powrócił do pierwszej ligi jako postać nieco ironiczna a przy tym świetna w tym, co robi. Nie każdy lubi komiksowe ekranizacje, ale każdemu powinna się spodobać opowieść o człowieku, który mimo swojego bogactwa potrafi odmienić swoje życie i inaczej spoglądać na świat. Wielu osobom podobały się ironiczne dialogi.

Iron ManIron Man

+ Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki

Nareszcie powrócił niezapomniany Król kina przygodowego. Nigdy już nie będzie taki sam jak w poprzednich latach, może jest już gorszą kopią tego, co było, ale dalej potrafi zabawić nie jednego widza. Obraz trafił na naszą listę nie tylko przez sam sentyment, ale jako hołd kina przygodowego, które ostatnimi czasy staje się coraz gorsze. Może sukces filmu wreszcie spowoduje, iż studia filmowe na serio zainteresują się kinem przygodowym.

Kultowe 2008Kultowe 2008

+ Wall-E

Jedyna animacja na naszej liście. Produkcja Disneyaa i Pixara, która jest zupełnie inna od tych, do jakich nas przyzwyczajono, oglądając kolejne części Shreka czy Epoki lodowcowej. Historia nie do końca dla najmłodszych będąca swoistym hołdem miłości i temu, co się z nią wiąże. Sympatyczny robot w poszukiwaniu ukochanej odmieni swoje życie, odmieniając przy okazji życie kinomanów na całym świecie. Warto obejrzeć.

Kultowe 2008Kultowe 2008

+ Quantum Of Solace

Kolejny mocny powrót Jamesa Bonda. Tym razem jest zupełnie inny, nie mówi swoich słynnych kwestii, nie jest już tak ironiczny jak kiedyś, ale dalej to najlepszy agent Jej Królewskiej Mości. Nie każdemu fanowi serii o przygodach 007 się podobał ze względu na swoją ascetyczność, ale posiada jeden z największych plusów – jest najbardziej realistyczny w całej serii. I właśnie choćby, dlatego warto go obejrzeć. Pewnie już nigdy takiego Bonda nie ujrzymy.

Kultowe 2008Kultowe 2008

+ Mamma Mia!

Musical, którego twórcy nie spodziewali się tak ogromnego sukcesu. Obraz powstawał niejako z boku głównego nurtu, traktowany jako dobrą zabawę dla sympatyków zespołu Abby. Okazało się, że widzowie potrzebują czegoś, co w ciężkich czasach kryzysu gospodarczego i innych kryzysów da im optymizmu do życia. Ponadto to chyba jedyna okazja, aby obejrzeć śpiewających Meryl Streep, Pierce Brosnana oraz Colina Firtha. Przesłodzony, ale czy optymistyczny film nie powinien być taki?

Kultowe 2008Kultowe 2008

+ Dorwać Smarta

Komedia będąca pełnometrażową wersją kultowego Brytyjskiego serialu telewizyjnego. Całkiem udana ekranizacja z udziałem Steve Carella oraz Anne Hathaway będąca odpowiedzią na coraz głupszy humor niektórych komedii przeznaczonych dla nastoletnich widzów. Mniej w nim seksu a więcej typowego Brytyjskiego humoru. I właśnie na takie komedie czekamy a nie na te, w których puszczanie baków czy pokazywanie biustów to stały element.

Kultowe 2008Kultowe 2008

+ Jaja na Tropikach

Komediowe i bardzo ironiczne spojrzenie Bena Stillera na Hollywood i show-biznes. Całkiem ciekawa produkcja, która jest zupełnie inna od wielu tego typu obrazów. Zmyślny obraz, który przy okazji zabawnych scenek każe nam się zastanowić czy właściwie tak mniej więcej nie dzieje się w wielkim świecie gwiazd? Dla wielu przy okazji to będzie niezapomniana rola Roberta Downeya Jr. oraz taniec Toma Cruise'a pod koniec filmu.

Kultowe 2008Kultowe 2008

+ Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia

Od dawna nie mieliśmy tak optymistycznego filmu, jakim jest produkcja, Mike Leigha. Spojrzenie na życie pewnej 30-letniej kobiety, na jej optymizm i pogodność życia w pewien sposób zaraża nas takim podejściem. To kolejny film, który może i nie jest kultowy, ale, który na pewno można obejrzeć w smutniejszych momentach naszego życia. Jedna z ciekawszych kreacji stworzonych przez Sally Hawkins.

Kultowe 2008Kultowe 2008

+ Aż poleje się krew

Jedna z najciekawszych produkcji Hollywood ostatnich lat. Paul Thomas Anderson stworzył filmową opowieść o czasach pierwszych naftowych potentatów, kiedy to można było sporo zarobić, ale za bardzo wielką cenę, często cenę życia. Genialna produkcja z zachowaniem największego kunsztu aktorskiego i dbałością o każdy szczegół. Fabuła niezapomniana, ale niezbyt łatwa w odbiorze. Na pewno nie jest dla każdego, ale mimo wszystko warto obejrzeć.

Kultowe 2008Kultowe 2008

+ Gdzie jesteś Amando

Debiut reżyserski Bena Afflecka był zarazem adaptacją książki Dennisa Lehane’a. Film jest nieco mroczną opowieścią o porwaniu 4-letniej dziewczynki. W tej produkcji nic nie jest takie, jakie się od początku wydaje. Czarne postacie nie zawsze są takie czarne a te, które uznajemy za dobre mogą okazać się nie całkiem tak wspaniałe. Jeden z najciekawszych filmów sensacyjnych ostatnich lat.

Kultowe 2008Kultowe 2008

+ Ostrożnie, pożądanie

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów roku. W reżyserii łamiącego tabu Anga Lee, który tym razem wziął się za melodramat z elementami wojennymi w tle. Film porażał bardzo odważnymi scenami erotycznymi, przez co chińscy aktorzy grający w nim mieli problem z władzą. Sam obraz jednak nie powala, ale na pewno zapamiętuje się go na jakiś czas. Tym samym reżyser potwierdził, że potrafi kręcić filmy z czymś więcej niż tylko samą fabułą.

Kultowe 2008Kultowe 2008

+ To nie jest

To nie jest kraj dla starych ludziTo nie jest kraj dla starych ludzi

kraj dla starych ludzi

Bracia Coen to twórcy nietypowi. Kręcą filmy w swoim stylu, które nie każdemu przypadnią do gustu, ale, które robią ogromnie pozytywne wrażenie. Tym razem wzięli się za temat zdobycia szybkich i wydaje się łatwych pieniędzy ,i tego jak potrafią one odmienić każdego człowieka.

+ Wszystko za życie

Sean Penn to aktor, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Tym razem postanowił nakręcić film będący historią życia i śmierci pewnego młodzieńca, który postanawia odrzucić wszystkie dobra doczesne i wybrać się w podróż na Alaskę. Okazuje się jednak, iż nie jest dobrze żyć w samotności bez dóbr, jakie przyniosła nam cywilizacja. I właśnie w tym tkwi magia tego filmu. Czasem warto zrobić coś szalonego, aby docenić to, co się miało.

Wszystko za życieWszystko za życie

+ Lejdis

Jedyny Polski film na naszej liście. Znalazł się głównie ze względu na swoisty kult tego obrazu. Zrobił ogromną furorę i nie do końca wiadomo, dlaczego. Ciężko znaleźć jakąkolwiek kobietę, która w pełni identyfikowałaby się z jakąś z głównych bohaterek. Socjologowie uznali, iż przyczyną takiego sukcesu był właściwie pierwszy w pełni feministyczny film w historii polskich produkcji. Bo właśnie w nim to kobiety rządzą a mężczyźni stanowią jedynie tło. I właśnie, dlatego warto obejrzeć ten film.

LejdisLejdis

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 16

Avatar square 200x200
Eloiran 2009-08-10

Zgadzam sie jedynie w kwesti nowego Bonda. Reszta jest poza wszelkimi klimatami i kunsztem aktorsko-rezyserskim. Raczej umiescilbym je w serii pomylek i niedokonczonych scenariuszy o ktorych niewielu chce mowic i pisac.
Lista ta jest zapewne tylko odczuciem jej autora.

Czechu 2009-08-09

Oj centralny od kilku miechów stosujesz politykę gnębienia użytkowników, ich artykułów, wypowiedzi. Czepiasz się każdego błędu itp, itd. ja osobiście nie mam do ciebie żadnego żalu, ale to się robi trochę bardziej śmieszne niż poważne, chyba mało kto już zwraca na twoje treści uwagę. Pewnie rzucisz zaraz jakimś mądrym tekstem w moją stronę, ale opanuj "żądze" :) chłopie panie, nie wszystko tu jest robione pod ciebie… daj se spokój. Tyle

Quagmire 2009-06-25

ten artykuł ma 6 miesięcy, dajmy mu już spokój

B 2009-06-25

O rany.
Po pierwsze:
tytuł jest: "Kultowe filmy 2008 roku", a pod spodem w tekście: "Nie zawsze są to filmy kultowe". No to się zdecyduj są kultowe czy nie:P
Po drugie:
Filmy najprawdopodobniej wybrałeś te, które były najpopularniejsze w kinach w 2008 roku, komercja i reklama swoje robi.
Kultowe z nich może być Bond,
Batman może ze względu na Jokera,
reszta wątpię, ale nie wszystkie z tej listy oglądałam więc zdanie mogę zmienić

piwo_war 2009-06-08

No widać, że najwyraźniej ktoś pomylił pojęcia między kultowe, a najbardziej rozreklamowane.
Wielu z tej listy nie oglądałem, wiele bym odrzucił, a kilka bym zostawił :)

Proszę czekać…