Say hello to my little friend ;>

Co przyniesie nowy rok? 0

Z okazji końca tego i rozpoczęcia się nowego roku przygotowaliśmy przegląd filmów, które uważamy za najważniejsze pozycje przyszłego roku

Poniższy przegląd został przygotowany według najbardziej oczekiwanych (moim zdaniem) produkcji amerykańskich na nadchodzący rok. Postanowiłem nie uwzględniać polskich premier filmów oscarowych za rok 2008. Mam nadzieję, że przegląd Wam się spodoba i postanowicie zamieścić w komentarzach własne listy oczekiwanych filmów.

20092009

1. Avatar (grudzień/grudzień)

Oczekiwany od bardzo dawna film Jamesa Camerona (Titanic), który zdaniem twórcy ma wnieść coś wyjątkowego do świata filmowego. Scenariusz do obrazu został napisany przez samego reżysera, twórcę Titanica ponad 11 lat temu. Cameron powiedział, że gdy produkcja Avatara dobiegnie końca, 60% filmu będzie animacją komputerową razem z postaciami. Stworzone to zostanie najnowsza technologią, nad którą pracował ostatnie lata. Pozostałe 40 % będzie normalną, aktorską z dużą ilością wizualnego mistrzostwa. Film przedstawia historię kalekiego weterana wojennego (Sam Worthington), który trafia na planetę Pandora zamieszkałą przez wysokorozwiniętą rasę zwaną Na’vi. Planeta jest cenna dla ludzi ze względu na ilość cenny surowców, które się tam znajdują. Ludzie tworzą Awatary, które są genetycznymi kopiami Na’vi i są kontrolowane przez twórców. Na swoje nieszczęście, główny bohater za pośrednictwem swojego Awatara zakochuje się w jednej z mieszkanek Pandory.

2. Terminator: Ocalenie (maj/czerwiec)

Film reżyseruje McG, mający na swoim koncie Aniołki Charliego. Scenariusz wspólnymi siłami napisali John D. Brancato i Michael Ferris, a poprawki naniósł Paul Haggis i Jonathan Nolan. Czwarta cześć serii o śmiercionośnych maszynach, będąca początkiem całkiem nowej trylogii. John Conor (Christian Bale) i jego żona Kate (Bryce Dallas Howard) podejmują działania stworzenia ze wszystkich ocalałych ludzi ruch oporu do walki z maszynami. W trakcie tworzenia ruchu jeden z jego członków okazuje się zdrajcą. Posiada on także tajemnicę, z której nikt sobie nie zdaje sprawy…

3. Transformers: Revenge of the Fallen (czerwiec/czerwiec)

Kolejna część wspaniałej, kultowej już opowieści o maszynach opartej na pomyśle Stevena Spielberga. Bitwa o Ziemię zakończyła się, ale bitwa o wszechświat właśnie się rozpoczęła. Po powrocie do Cybertronu, Starscream przejmuje dowodzenie nad Deceptikonami i decyduje się na powrót na Ziemię z nowymi siłami. Autoboty, wierząc, że pokój był możliwy, dowiadują się, że ciało Megatrona zostało skradzione z armii Stanów Zjednoczonych przez Skorpinoxa, który przywraca go do życia. Teraz Megatron wraca szukając zemsty razem z Starscreamem i innymi Decepticonami. Autoboty będą musiały stawić im czoła. Całość ponownie reżyseruje Michael Bay, a głównych bohaterów raz jeszcze zagrają Shia LaBeouf i Megan Fox.

4. Strażnicy (?/?)

Oczekiwany z niecierpliwością najnowszy film Zacka Snydera. Obecnie jego premiera stoi pod wielkim znakiem zapytania, z uwagi na zawiłą sytuację dotyczącą praw autorskich do ekranizacji komiksu. Akcja filmu osadzona jest w alternatywnej Ameryce roku 1985, kiedy to przebrani w kostiumy super-bohaterowie są częścią społeczeństwa, a Zegar Sądu Ostatecznego – wyznaczający poziom napięcia między USA a Związkiem Radzieckim – stale pokazuje pięć minut do północy. Po śmierci jednego z byłych kolegów, członek samozwańczej straży obywatelskiej, Rorschach postanawia ujawnić intrygę mającą na celu zabicie i zdyskredytowanie wszystkich byłych i obecnych super bohaterów. Łącząc siły ze swoim byłym legionem – rozwydrzoną grupą emerytowanych super bohaterów, z których tylko jeden posiada prawdziwą moc – Rorschach wpada na trop zakrojonego na szeroką skalę spisku, który ma związek z przeszłością i może mieć katastrofalne skutki na przyszłość. Misją Strażników jest czuwanie nad ludzkością… ale kto czuwa nad nimi?

5. Harry Potter i Książę Półkrwi (lipiec/lipiec)

Obecnie jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych tytułów filmowych, każdy o Potterze słyszał i większość będzie chciała obejrzeć film. Całość reżyseruje David Yates. Harry rozpoczyna szósty rok nauki w Hogwarcie, a tymczasem Lord Voldemort sieje zniszczenie w całym kraju. Presja ogółu związana z pokonaniem go rośnie. Wykorzystując starą księgę z zaklęciami, która wcześniej należała do Księcia Półkrwi, Harry poszerza swoją magiczną wiedzę i przygotowuje się do bitwy. Zanim to jednak nastąpi, Harry musi pomóc Dumbledore’owi odkryć tajemnicę planów osiągnięcia nieśmiertelności snutych przez Voldemorta – lokalizację jego horkruksów. Jednak poszukiwania horkruksów i bitwa, do której dochodzi w konsekwencji, kończą się tragedią, która sprawia, iż Harry dochodzi do wniosku, że musi samodzielnie pokonać Czarnego Pana.

6. Wrogowie Publiczni (lipiec/sierpień)

Najnowszy film Michaela Manna (Czerwony smok i Ostatni Mohikanin) z gwiazdorską obsadą Johnny Depp i Christian Bale. Film opowiada historię próby schwytania przez amerykański rząd najsłynniejszych gangsterów lat 30. – Johna Dillingera, Baby’ego Face’a Nelsona i Pretty’ego Boy’a Floyda. W pościg za nimi rusza agent Melvin Purvis . Dzięki tym działaniom kierowane wówczas przez J. Edgara Hoovera FBI z małej agencji stała się potężną organizacją o światowej sławie.

7. Inglourious Basterds (czerwiec/?)

Najnowsza produkcja twórcy Pulp FictionQuentina Tarantino, opowiada o losach specjalnego komanda składającego się tylko z żydów, którzy zostają przerzuceni na teren okupowanej europy, mając jedyny cel – zabijanie nazistów. W rolach głównych będziemy mieli możliwość obejrzenia Brada Pitta, B.J. Novaka oraz Eli Rotha.

8. Star Trek (maj/czerwiec)

Obraz reżyseruje J.J. Abrams, filmowiec, którego znamy głównie z serialu Zagubieni. Film ma opowiadać o przeszłości znanych nam bohaterów, jak Kirk, czy Spock. Są oni uczniami w akademii. Jednak nie wiedzą nic o swojej świetlanej przyszłości i według planów tajemniczego Nero, tak ma właśnie być. Cofa on się do przeszłości do okresu młodości Kirka, by zlikwidować go, zanim stanie się najsłynniejszym kapitanem w historii Gwiezdnej Floty, który pokrzyżuje mu plany podboju kosmosu. Dowiaduje się o tym Spock, który także się cofa, by ostrzec swoje młodsze wcielenie przed grożącym niebezpieczeństwem.

9. The Road (?/?)

Mroczny thriller z Viggo Mortensenem i Charlize Theron w rolach głównych.Fabuła filmu opartego na opowiadaniu Cormaca McCarthy’ego pod tym samym tytułem osadzona będzie w koszmarnym świecie po wybuchu bomby atomowej. Bohaterem jest mężczyzna, który stara się przewieźć syna w bezpieczne miejsce, w czym przeszkadzają mu wygłodniałe wilki i watahy kanibali.

10. Sherlock Holmes (listopad/?)

Film w reżyserii Guy'a Ritchie'go ma być nową odsłoną słynnej postaci Sherlocka Holmesa. Według pierwszych informacji w filmie detektyw częściej używać ma swojej siły fizycznej i umiejętności bokserskich niż zdolności dedukcyjnych. Na razie nie znamy dokładnej daty premiery. Analitycy zaś podejrzewają, iż film może stać się hitem.

11. The Informant (wrzesień/listopad)

Film jest oparty na wydanej z 2000 roku książce autorstwa Kurta Eichenwalda, zatytułowanej “The Informant: A True Story.” Obraz opowiada o tajnym agencie FBI Marku Whitacre, który przez dwa lata pracował w firmie Archer Daniels Midland, a jednocześnie śledził poczynania szefów, zbierając dowody, które miały potwierdzić ich winę. Archer Daniels Midland to firma specjalizująca się w produkcji żywności. W 1996 roku Archer Daniels Midland zapłaciło 100 milionów dolarów grzywny, za oszustwa finansowe, na które dowody dostarczył tajny agent. Film reżyserii Stevena Soderbergha, z Mattem Damonem w roli tytułowego bohatera.

12. Wilkołak (listopad/?)

Bohaterem filmu jest Anglik, który po długim pobycie w Ameryce powraca do wiktoriańskiej posiadłości swojego ojca, położonej w Walii. Po kilku dniach zostaje ugryziony przez wilkołaka w konsekwencji czego sam zamienia się w potwora. Ten wbrew pozorom dosyć wymagający film da Benicio del Toro możliwość kolejnego pokazu swoich aktorskich umiejętności, tak jak miało to miejsce w Argentine.Oprócz niego w filmie zobaczymy genialnego Anthony Hopkins oraz Emily Blunt.

13. The International (luty/luty)

Jest to dość typowa produkcja dramatyczno-thrillerowa z domieszką akcji. Obraz reżyseruje Tom Tykwer, który blisko trzy lata temu urzekł nas swoim Pachnidłem, a jeszcze wcześniej wspaniałym Biegnij Lola, biegnij. W głównej roli zobaczymy Clive’a Owena, a towarzyszyć mu będzie Naomi Watts. Film opowiada o agencie Interpolu oraz asystentce prokuratora generalnego, którzy za wszelką cenę pragną doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości władze jednego z najpotężniejszych banków świata. W trakcie śledztwa, które prowadzi ich z Berlina do Mediolanu, Nowego Jorku i Istambułu, Salinger i Whitman odkrywają nielegalną działalność banku polegającą m.in. na praniu brudnych pieniędzy, handlu bronią i próbach destabilizacji rządów. Ich nieustępliwość sprawia, że ryzykują własnym życiem, władze banku nie wahają się bowiem nawet przed morderstwem, aby kontynuować finansowanie terroru i działań wojennych. Brzmi typowo, prawda? Mam nadzieję, że nazwisko reżysera sprawi, że film wybije się ponad poziom kina akcji.

14. X-Men geneza: Wolverine (maj/maj)

Reżyseruje Gavin Hood, którego Tsotsi zdobył Oscara. Tytułowego Wolverina gra nie kto inny jak Hugh Jackman. X-Men geneza: Wolverine to pierwszy film z nowej serii widowiskowych filmów akcji, ukazujący korzenie najsłynniejszego z X-Menów – tajemniczego Wolverine’a, który postanawia wyjaśnić zagadkę swego pochodzenia.

15. 9 (wrzesień/?)

Jedyny film animowany jaki znalazł się w naszym przeglądzie. Obraz produkują Timur Bekmambetov i Tim Burton. Reżyserem i scenarzystą jest Shane Acker, były artystya z firmy WETA, a obecnie jeden z najlepszych grafików w tej branży. Kiedy 9 (Elijah Wood) ożywa, odnajduje się w postapokaliptycznym świecie. Nie ma już ludzi, Przypadkiem odkrywa małą społeczność istot takich jak on, które próbują schronić się przed maszynami pragnącymi ich zagłady. Poza tym, że jest nowy w grupie, 9 przekonuje innych, że chowanie się nie jest wyjściem. Muszą przejść do ataku, jeśli chcą przetrwać i muszą odkryć, dlaczego maszyny chcą ich zniszczyć. Niebawem odkrywają, że przyszłość cywilizacji będzie od nich zależeć.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 5

Patryk_Tokarek

State of Play – kolejny remake bardzo dobrego serialu brytyjskiego…

Solarie

A co, ze State of Play? ;] To też będzie hit.

Patryk_Tokarek

Z tym Sherlockiem to w Anglii oszaleli, bo BBC szykuje serial z tym samym bohaterem na 2009 r, który będzie dział się w czasach współczesnych

Anonimowy

Ja oprocz paru tu wymienionych filmów czekam najbardziej , a z pewnością najdłuzej (juz prawie 3 lata) na film Margaret, ale powoli tracę nadzieję ze kiedykolwiek producent zdecyduje sie go wypuścić:

http://fdb.pl/film/44506-margaret

nathalie

Ja czekam z niecierpliwością na Nostalgię anioła (http://fdb.pl/film/9133-nostalgia-aniola).
Ciekawi mnie jeszcze http://fdb.pl/film/18173-the-time-traveler-s-wife . Oba filmy oparte na świetnych książkach.

Proszę czekać…