"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Uprowadzona wygrała 0

W ostatni weekend stycznia na pierwszym miejscu znalazła się produkcja Luca Bessona. Zapraszamy do przeglądu Amerykańskiego Box Office.

Piąty weekend roku 2009 można uznać za jeden z lepszych w tym okresie. W porównaniu do zeszłego roku nastąpił wzrost przychodów o 3 mln $, ale warto pamiętać, iż brakuje jakiegoś jednego hitu, który podciągałby wszelkie statystyki. Tak, więc przychody z tego weekendu wyniosły 103,2 mln $ . Zapraszamy do przeglądu Box Office USA.

Pierwsze miejsce zajeła pierwsza nowość tego weekendu, czyli produkcja według scenariusza Luca Bessona pt. Uprowadzona . Choć my w Polsce już dawno mieliśmy okazję obejrzeć bardzo ciekawy film z udziałem Maggie Grace i Liama Neeson'a to Amerykanie dopiero teraz mogli go obejrzeć. I można powiedzieć, że zaskoczyła ich realność przedstawionej sytuacji.
Obraz zarobił 24,6 mln $, co jest wynikiem bardzo dobrym jak na kino, które ani nie jest typowym filmem akcji ani dramatyczną opowieścią. Były agent wywiadu szukający swojej uprowadzonej córki we Francji spodobał się przede wszystkim ze względu na zupełne inne spojrzenie na filmy akcji. Brakuje w nim uproszczeń tak znanych z końcówki lat 80tych i początku lat 90tych, brakuje w nim wielu efektownych scen walki. Widać wyraźnie, iż skupiono się na fabule oraz realności a więc to, na co ostatnio zwraca się największą uwagę.
Film wprowadzono również w dużej ilości kopii: 3183. Dzięki temu wynikowi w ten weekend to właśnie Uprowadzona stała się najbardziej dochodową produkcją na jedną kopie.

Na miejsce drugie spadł Paul Blart: Mall Cop, czyli rewelacyjna komedia Steve'a Carr'a. Największe zaskoczenie tego roku i jeden z największych sukcesów w karierze Kevina Jamesa. Tym razem przychody produkcji zatrzymały się na 14,0 mln $, a więc były gorsze w porównaniu do zeszłego tygodnia o 35 %. To naprawdę nieduży spadek jak na produkcję, która już od 3 tygodni utrzymuje się na wysokich pozycjach w naszym rankingu.
Tym razem film był dostępny w 3206 kopiach a łączny zysk, którzy producenci mają już w swojej kieszeni to 83,3 mln $. To bardzo dobry wynik, bowiem koszty produkcji wyniosły jedynie 26,0 mln $. A więc teraz wszyscy producenci mogą spokojnie oczekiwać dalszego rozwoju wydarzeń.
Na koniec wspomnę jeszcze, iż tą produkcję bardzo wspierał Adam Sandler, który jest producentem tego obrazu. To właśnie dzięki jemu zaangażowaniu udało się nakręcić bardzo ciekawą komedię.

Na trzeciej pozycji znalazła się druga nowość – horror Nieproszeni goście . Charles Guard oraz Tom Guard postanowi przerobić koreański przebój z 2003 roku na potrzeby Ameryki i tak powstała ta produkcja. Opowieść o siostrach Alex (Arielle Kebbel) i Anna (Emily Browning), które powracają do rzeczywistości po odbyciu leczenia w szpitalu psychiatrycznym przypadła do gustu widzom. Przychody z tego weekendu wyniosły 10,5 mln $, co jest wynikiem przyzwoitym.
Produkcja DreamWorks była dostępna w 2344 kopiach, co również sprawiło, że sukces tego filmu był znaczny. Jednak większość analityków uważa, że tylko pierwszy tydzień był dobry dla tego horroru. Amerykanie ostatnimi czasy mają coraz bardziej dosyć niezbyt udanych remaków azjatyckich filmów a więc po pierwszym zaciekawieniu raczej należałoby się spodziewać dużego spadku przychodów. Tym bardziej, iż pierwsze recenzje, jakie pojawiają się nie nastrajają optymistycznie.

Na kolejnych miejscach znalazł się Hotel dla psów (miejsce 4 i przychód w wysokości 8,7 mln $), Gran Torino (miejsce 5 i przychód – 8,6 mln $). Najnowsza produkcja, Clinta Eastwooda radzi sobie bardzo dobrze, bowiem jej łączny przychód po 8 tygodniach wynosi 110,5 mln $.

Bardzo dobrze radzi sobie także Slumdog. Milioner z ulicy , który w ten weekend zajął miejsce szóste osiągając przychód w wysokości 7,6 mln $. Dotychczas, co prawda zarobił 67,2 mln $, ale każda kolejna nagroda dla tej produkcji sprawia, że dalej są chętni na oglądanie nietypowej historii z Indii.

Dosyć słabo w kinach radzi sobie Underworld 3: Bunt Lykanów , który zanotował spadek przychodów o 65 %. Znalazł się, więc na miejscu siódmym z przychodem w wysokości 7,2 mln $. Jest to bardzo zła wiadomość dla producentów, którzy co prawda mają po dwóch tygodniach 32,7 mln $ (budżet wynosił 35 mln $), ale wyłożyli ogromne pieniądze na promocje. Pierwsze i ostrożne szacunki mówiły, że zadowolą się oni 100 mln $, co raczej na pewno nie uda się zrobić. Być może zyski uratuje reszta świata, w którym to ta produkcja radzi sobie zdecydowanie lepiej.

Na miejscu ósmym znalazła się ostatnia nowość weekendu – Za jakie grzechy. Najnowsza komedia romantyczna z udziałem Ren?e Zellweger i Siobhan Fallon zarobiła 6,75 mln $, co jest wynikiem zdecydowanie poniżej oczekiwań. Choć trzeba przyznać, iż jak na 1941 kopii to wynik całkiem dobry. Być może natłok innych produkcji sprawił, że widzowie niezbyt chętnie pomaszerowali na produkcję Jonasa Elmera. Zobaczymy jak radził sobie będzie dalej.

Ostatnie dwa miejsca zajmują odpowiednio: Krwawe walentynki 3D (zysk w wysokości 4,3 mln $) oraz Atramentowe serce (zarobił 3,7 mln $). Tych filmów raczej nie ujrzymy w przyszłym tygodniu w naszym zestawieniu.

Tymczasem już za tydzień w Amerykańskich kinach pojawią się ciekawe nowości: animowana Koralina i tajemnicze drzwi, komedia romantyczna Kobiety pragną bardziej, komedia Różowa Pantera 2 oraz thriller SF Push.

Kadr z filmu Uprowadzona 2008Kadr z filmu Uprowadzona 2008 Kadr z filmu Nieproszeni goście 2009Kadr z filmu Nieproszeni goście 2009 Kadr z filmu Za jakie grzechy 2009Kadr z filmu Za jakie grzechy 2009

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 N Uprowadzona 24,6 mln $ —-

3 183

24,6 mln $ 1
2 1 Paul Blart: Mall Cop 14,0 mln $ - 35,5

3 206

83,4 mln $ 3
3 N Nieproszeni goście

10,5 mln $ —-

2 344

10,5 mln $ 1
4 4 Hotel dla psów 8,7 mln $ - 32,3

3 160

48,2 mln $ 3
5 3 Gran Torino

8,6 mln $ - 47,1

3 015

110,5 mln $ 8
6 5 Slumdog. Milioner z ulicy 7,7 mln $ - 28,2

1 633

67,2 mln $ 12
7 2 Underworld: Bunt Lykanów

7,2 mln $ - 65,4

2 942

32,8 mln $ 2
8 N Za jakie grzechy 6,7 mln $ —-

1 941

6,7 mln $ 1
9 6 Krwawe walentynki 3D

4,3 mln $ - 57,5

1 406

44,6 mln $ 3
10 7 Atramentowe serce 3,7 mln $ - 51,3

2 655

12,8 mln $ 2
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Quagmire

Producentów zadowoliłaby nawet poprzednia suma :) a artykuł jak co tydzień bardzo dobry

Michal_Dajer

Quagmire dzięki za zwrócenie uwagi, nie wiem skąd wziąłem tą liczbę w tekście :).

Quagmire

W tekście jest błąd, slumdog zarobił już 67 mln $ tak jak w tabelce. Bardzo zaskoczył mnie wynik Taken, pokazał on, tak samo jak wyniki slumdoga i buttona, że amerykanie wbrew obawom producentów wolą iść do kina niż ściągać z internetu. Muszę też przyznać że inaczej odebrałem taken niż autor tekstu, atutem filmu jest właśnie pędząca bez wytchnienia akcja a nie fabuła

Proszę czekać…