"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Zmarł James Whitmore 0

W wieku 87 lat zmarła legenda kina amerykańskiego – James Whitmore. Aktor zmarł na raka w swoim domu w Malibu.

Rzecznik prasowy aktora poinformował, iż w wieku 87 lat zmarła legenda kina amerykańskiego – James Whitmore . Aktor, który znany był głównie z filmów fabularnych występował także w produkcjach telewizyjnych oraz na deskach teatru.

Whitmore rozpoczął swoją karierę pod koniec lat 40tych po wyjściu z wojska. Początkowo występował na deskach Broadwayu a następnie przeniósł się do Hollywood. W pierwszych latach swojego udziału w show-biznesie odgrywał głównie postać charakterystycznych twardych sierżantów. W roku 1947 otrzymał nominację do nagrody Tony za aktorski debiut roku w filmie Command Decision. W roku 1949 otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara za udział w filmie Pole bitwy. Kreacja w tym filmie przyniosła mu Złotego Globa.

Od początku kariery występował w ogromnej ilości produkcji filmowych. Do najsłynniejszych jego ról należą: Kapitan Mike Riley w filmie Nobody’s Perfect, Levi Morgan w filmie Kolty siedmiu wspaniałych, Admirał William F. Halsey w filmie Tora! Tora! Tora! – Atak na Pearl Harbor.

Wśród widzów szczególnie dobrze przyjęta była jego rola w obrazie Skazani na Shawshank gdzie występował w roli Brooksa Hatlena.

W roku 2000 otrzymał nominację do nagród Emmy za gościnny występ w serialu Kancelaria adwokacka.

Łącznie wystąpił w blisko 150 produkcjach.

James WhitmoreJames Whitmore

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

leprechan 2009-02-08

zmarl na raka. zdjecia z fajka ;) swietne.

a tak btw. dobry byl aktorzyna.

Anonimowy 2009-02-07

[*]

Niezapomniany Brooks ze "Skazanych na Shawshank"

Proszę czekać…