"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Typujemy zwycięzców 0

Już dziś w nocy wielka gala Oscarów. My natomiast postanowiliśmy przedstawić wam nasze typy do tych nagród.

Już dzisiaj w nocy w Kodak Theatre odbędzie się 81. gala wręczenia Oscarów. Postanowiliśmy samemu przyjrzeć się wszystkim nominowanym i wytypować możliwych zwycięzców. Opieraliśmy się nie tylko na własnych typach, ale opinią i analizą, jakie w między czasie się pojawiały. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi typami i wyrażania własnej opinii.

NAJLEPSZY ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY:

Zwycięzca = Presto

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY:

Zwycięzca = The Witness – From the Balcony of Room 306

NAJLEPSZY AKTORSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY:

Zwycięzca = Spielzeugland (Toyland)

NAJLEPSZY MONTAŻ DŻWIĘKU:

Zwycięzca = Ben Burtt i Matthew WoodWALL-E

NAJLEPSZY DŹWIĘK:

Zwycięzca = Lora Hirschberg, Gary Rizzo i Ed NovickMroczny rycerz

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA:

Powiedzmy sobie szczerze, że tutaj twórcy charakteryzacji do Ciekawy przypadek Benjamina Buttona nie mają zbyt dużej konkurencji. W kategorii trudności zdecydowanie dużo więcej poświęcono na takie ucharakteryzowanie Brada Pitta aby móc go stopniowo odmładzać. Dlatego też Greg Cannom może spokojnie oczekiwać na nagrodę.

Zwycięzca = Greg CannomCiekawy przypadek Benjamina Buttona

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA I DEKORACJA WNĘTRZ:

Wydaje się, iż największe szansę ma ten twórca, który potrafi stworzyć wspaniały klimat filmu oglądanego potem w kinie. Akademia bardzo lubi nagradzać tych, którzy potrafią tak zmienić otaczającą rzeczywistość, aby pasowała do określonych celów. Zdecydowanie w tej kategorii wyróżnia się scenografia do filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i to właśnie dlatego on najpewniej zwycięży.

Zwycięzca = Donald Graham Burt, Victor J. ZolfoCiekawy przypadek Benjamina Buttona

Kadr y filmu Presto 2008Kadr y filmu Presto 2008 Kadr z filmu Mroczny Rycerz 2008Kadr z filmu Mroczny Rycerz 2008 Kadr z filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona 2008Kadr z filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona 2008

NAJLEPSZE KOSTIUMY:

Akademia uwielbia nagradzać twórców filmów kostiumowych. W tym roku spośród piątki nominowanych mamy zaledwie jeden film kostiumowy – Księżną i to właśnie wydaje się, że ona zdobędzie nagrodę. Na szczególną uwagę zasługują stroje noszone przez Keire Knightley, które są jakby wprost wyjęte z muzeów. Cała reszta, więc w porównaniu z tą produkcją wypada dosyć słabo.

Zwycięzca = Michael O’Connor – Księżna

Kadr z filmu Księżna 2008Kadr z filmu Księżna 2008

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE:

Wydaje się, że w tym roku to właśnie ta kategoria jest najtrudniejsza w ocenie. Nie ma żadnego faworyta, który wyróżniałby się w efektach specjalnych. Patrząc jedynie pod względem ilości efektów to naturalnym kandydatem byłby Iron Man. Problem w tym, że ilość nie zawsze idzie w jakość i już na pierwszy rzut oka widać, kiedy ma się doczynienia z efektami specjalnymi. Dlatego też zamieszać może Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, który ma wiele efektów specjalnych podanych w bardzo dyskretny sposób. Najgorzej z całej trójki nominowanych wypada Mroczny Rycerz a to ze względu na deklaracje Christophera Nolana, który zarzekał się, że jak najmniej starał się korzystać z komputerowych efektów.

Zwycięzca = Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron – Ciekawy przypadek Benjamina Buttona
Główny konkurent = John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick, Shane MahanIron Man

NAJLEPSZY MONTAŻ:

Zdaje się, iż największe szansę na Oscara ma Chris Dickens za świetny montaż do Slumdog. Milioner z ulicy. Tym bardziej, iż twórca ten otrzymał już kilka nagród za swoją pracę nad tą produkcją. Dlatego też i akademia może postanowić go uhonorować główną nagrodą. Za głównego konkurenta należy uważać Mrocznego Rycerza, który może otrzymać Oscara na pocieszenie, gdyż nie ma szans na statuetki w ważniejszych kategoriach.

Zwycięzca = Chris DickensSlumdog. Milioner z ulicy
Główny konkurent = Lee SmithMroczny rycerz

Kadr z filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona 2008Kadr z filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona 2008 Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy 2008Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy 2008

NAJLEPSZA PIOSENKA:

Tutaj raczej powinna wygrać piosenka ze Slumdog. Milioner z ulicy. Głównym powodem niech będzie świetna sprzedaż soundtracka oraz bardzo ciekawe piosenki o miłości, które łatwo wpadają w ucho. Nagrodę główną może otrzymać Jai Ho będąca swoistym hołdem dla Bollywood.

Zwycięzca = piosenka Jai Ho z filmu Slumdog. Miloner z ulicy

Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy 2008Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy 2008

NAJLEPSZA MUZYKA:

Zdecydowana większość osób uważa, iż statuetkę otrzyma A.R. Rahman za Slumdog. Miloner z ulicy. Jako główny powód podaje się, że wygrał już Złotego Globa a i sama muzyka jest całkiem przyzwoita. Ja osobiście skłaniałbym się wobec twórców muzyki do Ciekawego przypadka Benjamina Buttona bo to właśnie w tym filmie muzyka odgrywa ważną rolę w całej historii. Niby się jej nie zauważa, ale towarzyszy głównemu bohaterowi w swojej podróży. Dlatego też stawiamy na Alexandre’a Desplata.

Zwycięzca = Alexandre DesplatCiekawy przypadek Benjamina Buttona
Główny konkurent = A.R. RahmanSlumdog. Milioner z ulicy

Alexandre DesplatAlexandre Desplat

NAJLEPSZE ZDJĘCIA:

Jest to kolejna bardzo trudna do typowania kategoria. Głównym faworytem wydaje się być Anthony Dod Mantle za Slumdog. Milioner z ulicy?, ale czy jego zdjęcia spodobały się członkom akademii? Osobiście najbardziej skłaniałbym się za nagrodzeniem Claudio Mirandy, który wspaniale nakręcił Ciekawy przypadek Benjamina Buttona. Jakieś niewielkie szanse ma również Wally Pfister za Mrocznego Rycerza, ale nie spodziewałbym się przyznania mu statuetki.

Zwycięzca = Anthony Dod MantleSlumdog. Milioner z ulicy
Główny konkurent = Claudio MirandaCiekawy przypadek Benjamina Buttona

Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy 2008Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy 2008

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY:
Tutaj zdecydowanym faworytem jest Men on Wire, który jest przez wszystkich krytyków bardzo dobrze oceniany. Historia niesamowitego wyczynu Francuza, który przeszedł na linie pomiędzy wieżami World Trade Center stanowi nie tylko świetne przypomnienie tych imponujących budynków, ale również pokazanie niezwykłego przestępstwa”, jakie dokonali.

Zwycięzca = Man on Wire

Kadr z filmu Man on Wire 2008Kadr z filmu Man on Wire 2008

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY:

Większość osób w tej kategorii jako zwycięzcę traktuje Walc z Baszirem, który jest kandydatem Izraelskim. Owszem jest to świetny film, który naprawdę warto obejrzeć, ale czy Akademia uzna go za równie ciekawy. Austriacka produkcja raczej specjalnie nie będzie się liczyła, bowiem w zeszłym roku wygrali Fałszerze. Również niewielkie szanse na statuetke mają Klasa (Amerykanie nie bardzo mają kłopot z imigrantami) i Der Baader Meinhof Komplex (ze względu na brak zrozumienia tematu). Ogromne szanse ma, więc Japońska propozycja – Departures, który zrobił ogromne wrażenie podczas pokazów w Los Angeles.

Zwycięzca = Departures (Japonia)
Główny konkurent = Walc z Baszirem (Izrael)

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY:

Powiedzmy sobie szczerze, że Disney’owski Wall-E raczej nie będzie miał konkurencji. Jest to pierwsza od dawna animacja, o której mówiono, że powinna być nominowana także w kategorii Najlepszego Filmu. Dlatego też tutaj raczej nie powinno być żadnego zaskoczenia.

Zwycięzca = Wall-E

Kadr z filmu Departures 2008Kadr z filmu Departures 2008 Kadr z filmu Wall-E 2008Kadr z filmu Wall-E 2008

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY:

Zdaje się, że w tej kategorii mamy dwójkę głównych konkurentów. Simon Beaufoy świetnie potrafił dostosować na potrzeby kina opowieść Slumdog. Prosta historia o chłopcu ze slumsów chwyta za serca. Po przeciwnej zaś stronie stoi bardzo dobra i zarazem kontrowersyjny scenariusz do filmu Lektor. David Hare jest, więc czarnym koniem, który może bardzo mocno zamieszać. Czy tak będzie przekonamy się w nocy.

Zwycięzca = Simon BeaufoySlumdog. Milioner z ulicy
Główny konkurent = David HareLektor

Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy 2008Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy 2008

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY:

Zwycięży gejowska opowieść o polityku czy też animacja? Takie pytanie można zadać sobie przy okazji tej kategorii. Wydaje się, że największe szanse miałby Wall-E gdyby nie fakt, iż przez pierwszą połowę filmu brak jest jakichkolwiek dialogów. A to na pewno nie działa na korzyść scenariusza. Z drugiej zaś strony Akademia może chcieć wyróżnić twórcę świetnego scenariusza do opowieści o pierwszym sławnym polityku geju.

Zwycięzca = Dustin Lance Black – Obywatel Milk
Główny konkurent = Andrew Stanton, Jim ReardonWALL-E

Kadr z filmu Obywatel Milk 2008Kadr z filmu Obywatel Milk 2008

NAJLEPSZA REŻYSERIA:

Danny Boyle jest niekwestionowanym faworytem w tej kategorii. Zdobył już Złotego Globa, więc nie ma specjalnego powodu, aby i Akademia przyznała mu Oscara. Stworzył rewolucyjny film, który nie tylko świetnie sobie radzi w Amerykańskich kinach, ale również na całym świecie. Dlatego też reżyser Slumdog. Miloner z ulicy powinien spodziewać się otrzymania statuetki.

Zwycięzca = Danny Boyle za Slumdog. Milioner z ulicy

Danny BoyleDanny Boyle

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA:

Trzeba przyznać, że to kolejna bardzo trudna w ocenie nagroda. Za główną faworytkę uważana jest Penelope Cruz, ale ja osobiście nie do końca wierze, że otrzyma Oscara. Przede wszystkim ze względu na stosunkowo wysoką pozycję w Hollywood. Nie musi, więc być honorowana w ten sposób, co na pewno nie przemawia na jej korzyść. Z drugiej strony wiele osób docenia Amy Adams, która świetnie zagrała w filmie Wątpliwość. Osobą, która powinna dostać Oscara jest zaś Viola Davis, która zrobiła na mnie bardzo wielkie wrażenie. Niestety bardzo wątpliwe, iż go otrzyma.

Zwycięzca = Amy Adams – Wątpliwość
Główny konkurent = Pen?lope CruzVicky Cristina Barcelona

Amy Adams w filmie Wątpliwość 2008Amy Adams w filmie Wątpliwość 2008

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY:

Tutaj nie będzie żadnego zaskoczenia i pośmiertnie statuetkę otrzyma Heath Ledger. Czy zasłużenie wiele osób się zapyta. Ja uważam, że postać Jokera, jaką wykreował w filmie Mroczny Rycerz była na tyle genialna, że naprawdę warto mu ją przyznać. Żałuje troszke, że przez wielu może zostać to potraktowane jako hołd dla nieżyjącego aktora. Ale cóż nie każdemu można dogodzić.

Zwycięzca = Heath LedgerMroczny Rycerz

Heath Ledger w filmie Mroczny Rycerz 2008Heath Ledger w filmie Mroczny Rycerz 2008

NAJLEPSZA AKTORKA:

W tej kategorii mamy dwie faworytki: Meryl Streep i Kate Winslet. Na korzyść tej drugiej przemawia rewelacyjnie odegrana rola w filmie Lektor i fakt, że jeszcze statuetki nigdy nie otrzymała. Problem w tym, że była ona bardzo mocno promowana przez Harveya Weinsteina, co nie wszystkim przypadło do gustu. Meryl Streep to aktorski gigant, w filmie Wątpliwość dała popis swoich umiejętności co może jej przynieść kolejnego Oscara.

Zwycięzca = Kate WinsletLektor
Główny konkurent = Meryl Streep – Wątpliwość

Kate Winslet w filmie Lektor 2008Kate Winslet w filmie Lektor 2008

NAJLEPSZY AKTOR:

I tutaj mamy dwóch faworytów: powracającego do łask Mickeya Rourke'a i Seana Penna. Ten drugi otrzymał już raz Oscara (5 lat temu za Rzekę tajemnic) i kilka razy był już nominowany, ale jako Milk jest po prostu genialny. Rourke w roli zapaśnika jest również świetny, choć nie są to jego szczyty możliwości. To, kto zwycięży będzie zależało przede wszystkim od tego czy akademicy głównie brali pod uwagę grę aktorską czy też może otoczkę związaną z aktorami. Jeśli brali pod uwagę historię życia Mickeya Rourke'a to mogliby go nagrodzić chcąc zmobilizować do dalszej pracy nad sobą. A jak będzie zobaczymy wieczorem.

Zwycięzca = Mickey RourkeZapaśnik
Główny konkurent = Sean Penn – Obywatel Milk (choć mam nadzieje, że wygra)

Mickey Rourke w filmie Zapaśnik 2008Mickey Rourke w filmie Zapaśnik 2008

NAJLEPSZY FILM:

Wydaje się, że faworytem jest Slumdog. Milioner z ulicy, ale jeśli dobrze poradzi sobie w innych kategoriach istnieje prawdopodobieństwo, iż głównego tytułu nie dostanie. Jego głównym konkurentem może być Lektor, który spośród wszystkich nominowanych filmów wypada najlepiej. Najmniejsze szanse na zdobycie głównej nagrody ma Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, który jest filmem przeciętnym. Frost/Nixon również nie otrzyma Oscara ze względu na niezbyt przychylne recenzje krytyków oceniających, że mimo wszystko sztuka była lepsza. Z kolei Obywatel Milk, który jest filmem świetnym jest filmem o homoseksualistach, co po dosyć kontrowersyjnych Tajemnicach Brokeback Mountain może wpływać na decyzję głosujących.

Zwycięzca = Slumdog. Milioner z ulicy
Główny konkurent = Lektor

A jakie będą ostateczne wyniki? Przekonajcie się już dzisiaj w nocy. Na fdb.pl na żywo będziemy was informować o tym co się dzieje w Kodak Theatre. Zapraszamy do wspólnego uczestnictwa.

Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy 2008Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy 2008

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Elros

Slumdog, Button i wciąż na odwrót… ;] Mam nadzieję, że Oscary bardziej zaskoczą.

Quagmire

2 w nocy czasu polskiego

piwo_war

Kilku filmów nominowanych do Oscarów nie oglądałem, ale "Slumdog" jest również moim faworytem. "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" też był interesującym filmem, ale nie wywarł na mnie takiego wrażenia jak ten pierwszy. Co do efektów specjalnych to nie zgadzam się z Twoim typowaniem. "Iron Man" miał bardziej widowiskowe efekty, przyjemne dla oka. Jeżeli chodzi o najlepszą muzykę, to też typował bym "Slumdoga", natomiast w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany nagrodziłbym "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona". Co do reszty w pełni się zgadzam.

O której zaczyna się gala?

Proszę czekać…