Tonight is the night.

Prawdziwa bohaterka 0

19 kwietnia na antenie CBS zostanie wyemitowany film pod tytułem Historia Ireny Sendler. To prawdziwa opowieść o życiu bohaterskiej kobiety, która cudem uniknęła śmierci, ratując 2,5 tysiąca żydowskich dzieci.

Kadr z filmu "The Courageous Heart of Irena Sendler"

Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 roku. Wsławiła się uratowaniem co najmniej 2 500 skazanych na zagładę dzieci żydowskich. Za ten czyn została uznana Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata.

Jednak najlepiej tę historię opowie wam Glenn Beck:

Prace nad filmem ruszyły w kwietniu 2007 roku.
W maju dowiedzieliśmy się, że reżyserią i częściowo scenariuszem zajmie się John Kent Harrison (reżyser filmu Jan Paweł II).

Większy rozgłos zapewniłaby filmowi Pokojowa Nagroda Nobla, do której Sendlerowa nominowana była właśnie 2007 roku, jednak po kontrowersyjnej decyzji dostał ją Al Gore. Nie zraziło to jednak Anny Paquin (Oscar za Fortepian, obecnie w serialu Czysta krew), która kilka dni później dostała główną rolę w filmie.

..

Obok Anny Paquin wystąpią: Marcia Gay Harden (w roli matki Ireny) oraz gwiazda Ostrego DyżuruGoran Visnjic (w roli jej żydowskiego przyjaciela – Stefana).

12 maja 2008 roku, w wieku 98 lat, Irena Sendlerowa zmarła. Prace nad filmem trwały jednak dalej. Zdjęcia ruszyły 13 listopada w Rydze, na Łotwie. Tamże nakręcono całość, gdyż według filmowców to miasto świetnie nadaje się do roli starej Warszawy (o czym możecie się przekonać, oglądając klip Behind the Scenes na samym dole).

Wtedy dowiedzieliśmy się też, że w produkcji weźmie udział wielu Polaków. Operatorem został Jerzy Zieliński, scenografią zajął się Waldemar Kalinowski (Zostawić Las Vegas). Natomiast muzykę do filmu napisał znany wszystkim Jan A.P. Kaczmarek.

W projekt zaangażowali się również polscy aktorzy: Krzysztof Pieczyński, Maciej Marczewski, Jerzy Nowak Danuta Stenka, Maja Ostaszewska.

Film ma mieć polską premierę kinową na jesieni 2009 roku. Zapraszamy do obejrzenia galerii (która wkrótce zostanie uzupełniona o jeszcze więcej zdjęć) oraz klipów.

Grafika promocyjnaGrafika promocyjna Anna Paquin i Rebecca WindheimAnna Paquin i Rebecca Windheim Anna Paquin i Goran VisnjicAnna Paquin i Goran Visnjic Anna Paquin, Rebecca Windheim i Marcia Gay HardenAnna Paquin, Rebecca Windheim i Marcia Gay Harden Marcia Gay Harden i Anna PaquinMarcia Gay Harden i Anna Paquin Anna PaquinAnna Paquin
Danuta StenkaDanuta Stenka Krzysztof PieczyńskiKrzysztof Pieczyński Goran VisnjićGoran Visnjić Marcia Gay HardenMarcia Gay Harden Jerzy NowakJerzy Nowak Maja OstaszewskaMaja Ostaszewska

Klip "Welcome to Warsaw"

Klip "Stefan i Dzieci"

Klip "Behind the Scenes"

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

mysza_007

dziwne , że Irena Sendler jest bardziej znana w usa niż w Polsce . gdzieś już o tym tu pisałem….
edit: ooo tutaj napisałem
http://fdb.pl/film/1206-lista-schindlera/temat/4161-sprawiedliwy-wsrod-narodow-swiata
….a dokładniej amerykańscy studenci…..i może nie "odkryli" tylko nagłośnili…..

Ronaldinho

Polska ma taki potencjał filmowej historii i praktycznie nic z tym nie robi. Trochę to smutne, że zagraniczni twórcy opowiedzą naszą historię za nas.

Proszę czekać…