Sezon letni 2009

Hity roku 2009 (Kadr z filmu Terminator: Ocalenie)

Tradycyjnie sezon letni rozpoczyna się od pierwszego weekendu maja i trwa do końca września. Postanowiliśmy, więc wybrać 10 naszym zdaniem hitów tego roku i po prognozować ile mogą one zarobić. Ranking zarobków będzie dotyczył tylko USA ze względu na specyfikę rynku (oraz w miarę przewidywalność w wypadku hitów kinowych). Zapraszamy do zapoznania się z naszą prognozą. Przekonaj się, kto naszym zdaniem zostanie hitem roku 2009.

W zeszłym roku zaledwie 3 filmy przekroczyły barierę 300 mln $ (Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, Iron Man oraz lider i zdobywca ponad 500 mln $ film Mroczny Rycerz. Natomiast w pierwszej dziesiątce znaleźć mogła się produkcja, która zarobiła powyżej 150 mln $. W całym zestawieniu najbardziej dochodowych produkcji roku 2008 tylko animacja Horton słyszy Ktosia nie był pokazywany w sezonie letnim.

Naszym zdaniem ten rok niczym specjalnym nie będzie się różnił od poprzedniego. Co więcej według nas niektóre kinowe hity mogą zarobić mniej niż początkowo się sądzi. Wśród bezapelacyjnych hitów na pewno będzie druga odsłona filmu Transformers, Harry Potter i Książę Półkrwi oraz Anioły i Demony.

Wśród hitów kin IMAX i 3D będzie na pewno Star Trek (który zawiera podobno wiele scen batalistycznych kręconych kamerami IMAX), Noc w Muzeum 2 (również wiele scen kręcono kamerami IMAX) oraz animacja Odlot. Hitem produkcji w wersji trójwymiarowej może się stać nowa odsłona Oszukać przeznaczenie pt. Final Destination: Death Trip, który pojawi się na ekranach latem tego roku.

A oto i nasza lista:

10. G.I. Joe: Czas Kobry

G.I. Joe: Czas KobryG.I. Joe: Czas Kobry

PREMIERA – 6.08 (Polska: 7.08)

PROGNOZA – debiut: 58 mln $, łączny zysk: 145 mln $

ANALIZA:

Reżyser Stephen Sommers wybrał sobie dobry temat na kinowy hit. Połączenie sił studia Paramount oraz firmy Hasbro dało już dobry rezultat w przypadku Transformers, wydaje się, więc, że sukces powtórzyć może i G.I. Joe. Większość osób, które miały okazję oglądać kilka scen twierdzi, iż udało mu się nakręcić przyzwoite kino akcji. Do tego zatrudnił różnorodnych aktorów: Dennis Quaid, Channing Tatum i Sienna Miller to ludzie, którzy podobają się zupełnie innym osobom. I w tym widzę klucz do sukcesu filmu.

9. X-Men Geneza: Wolverine

Kadr z filmu X-Men Geneza: WolverineKadr z filmu X-Men Geneza: Wolverine

PREMIERA – już w kinach

PROGNOZA – debiut: 85 mln $, łączny zysk: 165 mln $

ANALIZA:

Co prawda obecne wyniki tej produkcji Foxa nie zadowalają, ale mimo wszystko nadal mocno się trzyma. Na dzień dzisiejszy jego łączne przychody to 95,1 mln $, więc więcej niż połowę z naszych szacunkowych wpływów. Początkowo sądzono, iż może nawet przebić barierę 200 mln $, ale mocna konkurencja sprawi, że zyski będą coraz to gorszę. Wszystko teraz będzie zależało od tego jak długo będzie wyświetlany w kinach.

8. Noc w Muzeum 2: Ucieczka z wystawy

Kadr z filmu Noc w muzeum 2: Ucieczka z wystawyKadr z filmu Noc w muzeum 2: Ucieczka z wystawy

PREMIERA – 20.05 (Polska: 22.05)

PROGNOZA - debiut: 68 mln $ (w 4 dni), łączny zysk: 170 mln $

ANALIZA:

Sequel rewelacyjnego przeboju, który na zawsze zmienił postrzeganie muzeów, przez co młodszych widzów. W rolach głównych ponownie gwiazdy pierwszej części (w tym świetny Ben Stiller), więc trudno nie zgodzić się z tym, że osiągnie spory sukces finansowy. Byłby on pewnie jeszcze większy gdyby tylko studio 20th Century Fox zdecydowało się kiedy indziej ustalić datę premiery. Bo już tydzień później przyjdzie mu konkurent w postaci animacji Odlot.

7. Epoka lodowcowa 3

Kadr z filmu Epoka lodowcowa 3Kadr z filmu Epoka lodowcowa 3

PREMIERA - 1.07 (Polska: 1.07)

PROGNOZA - debiut: 32 mln $ (w środę i czwartek) oraz 58 mln $ (weekend), łączny zysk: 175 mln $

ANALIZA:

Trzecia odsłona udanej serii, których znakiem firmowym jest wiewiórka próbująca zdobyć orzech. Ponowne spotkanie z leniwcem Sidem i mamutem Mannym na pewno spowoduje sporą wizytę w kinach, co młodszych widzów. Jeśli dodamy do tego wszystkich nieco starszych sympatyków wcześniejszych dwóch produkcji łato wywnioskować sukces finansowy. Dodatkowo film wyświetlany jest przy okazji 4 lipca (Dzień Niepodległości w USA) a więc może to być idealna pozycja na rodzinny wypad. Dlatego też z łatwością powinien przebić barierę 150 mln $.

6. Anioły i Demony

Kadr z filmu Anioły i DemonyKadr z filmu Anioły i Demony

PREMIERA - 13.05 (Polska: 14.05)

PROGNOZA - debiut: 71 mln $, łączny zysk: 180 mln $

ANALIZA:

Ron Howard i Tom Hanks powracają do twórczości Dana Browna. Ekranizacja kolejnej książki o niezwykle utalentowanym specjaliście od religijnych symboli Robercie Langdomie z łatwością mocno zadebiutuje. Atmosfera skandalu (z potępieniami płynącymi z Watykanu) może jeszcze podkręcić chęć zobaczenia tej produkcji w kinach. Dodatkowym aspektem przemawiającym za tym obrazem jest to, iż reżyser w wywiadach podkreśla o swoim wyciągnięciu wniosków z niezbyt udanej realizacji Kodu Da Vinci. Tym razem ma być o wiele lepiej.

5. Star Trek

Kadr z filmu Star TrekKadr z filmu Star Trek

PREMIERA - 8.05 (Polska: 8.05)

PROGNOZA - debiut: 64 mln $, łączny zysk: 190 mln $

ANALIZA:

Już w tym tygodniu na ekranach światowych kin debiutuje szeroko zapowiadana produkcja J.J. Abramsa. Postanowił on wznowić symbol SF, który ma fanów w przeróżnym wieku. Wszyscy ci, którzy mieli okazję widzieć już produkcję mówią, iż trzyma poziom wcześniejszych kinowych wersji i fani załogi U.S.S. Enterprise nie będą zawiedzeni. Ten film może być prawdziwym czarnym koniem w naszym zestawieniu. Jeśli wszyscy sympatycy Star Treka chętnie będą oglądali go w kinach to może przekroczyć nawet barierę 200 mln $.

4. Odlot

Kadr z filmu OdlotKadr z filmu Odlot

PREMIERA - 29.05 (Polska: 16.10)

PROGNOZA - debiut: 58 mln $, łączny zysk: 225 mln $

ANALIZA:

Tradycyjnie już w pierwszej dziesiątce nie może zabraknąć animacji. Współpraca studia Walta Disneya z Pixarem zaowocowało takimi hitami jak: Wall-E czy Ratatuj, w tym roku będziemy mieli godnego następcę. Niezwykła opowieść o zgryźliwym staruszku i nieco flegmatycznym dzieciaku na pewno spodoba się dzieciom. Pokazywana będzie w wersji 3D, co dodatkowo przyciągnie dzieci na seans. Tak, więc z łatwością powinien przekroczyć barierę 200 mln $. Tym bardziej, że w okresie tym nie będzie miał specjalnej konkurencji ze strony innych animacji. Szkoda tylko, iż w naszych kinach Odlot zadebiutuje tak późno.

3. Terminator: Ocalenie

Kadr z filmu Terminator: OcalenieKadr z filmu Terminator: Ocalenie

PREMIERA - 22.05 (Polska: 5.06)

PROGNOZA - debiut: 83 mln $ (w 4 dni), łączny zysk: 235 mln $

ANALIZA:

Reżyser McG podjął się trudnego zadania wznowienia serii Terminator, który po niezbyt udanej części trzeciej uważany był za zamknięty rozdział w kinie. Wielu analityków zastanawia się czy dojdzie do podobnej sytuacji jak z Batman: Początek, gdzie po kilku gorszych filmach z serii pojawiło się coś rewolucyjnego. Jeśli obraz odniesie sukces to wtedy jest szansa na kontynuacje, jeśli nie to na pewno ponownie będziemy mówić: "_po co oni ruszali hit "person-link" data-id="500" href="http://fdb.pl/osoba/500-james-cameron-i">Camerona_".
Wszyscy obserwujący temat filmu na pewno zastanawiają się czy McG, który dotychczas najbardziej kojarzył się z Aniołkami Charliego poradzi sobie z tak trudnym tematem. Miejmy nadzieje, że tak i będziemy oglądali świetne kino.

2. Harry Potter i Książę Półkrwi

Kadr z filmu Harry Potter i Książę PółkrwiKadr z filmu Harry Potter i Książę Półkrwi

PREMIERA - 15.07 (Polska: 24.07)

PROGNOZA - debiut: 66 mln $ (w środę i czwartek) i 83 mln $ (w weekend), łączny zysk: 310 mln $

ANALIZA:

Rok dłużej oczekiwania i nareszcie do kin trafi kolejna odsłona opowieści o nastoletnim czarodzieju. Po raz pierwszy zdecydowano się poczekać blisko 2 lata z kolejną ekranizacją. Taka decyzja mocno zaskoczyła fanów, którzy ostro skrytykowali działania Warner Bros. Jednak z marketingowego punktu widzenia to będzie zapewne strzał w dziesiątkę. Oczekiwania widzów powoli rosły i teraz powoli sięgają zenitu. Dlatego decyzja o debiucie w środę nikogo nie zdziwiła.
Dodatkowym aspektem przemawiającym za sukcesem tej produkcji jest fakt, iż wiele scen walki i używania czarów kręcono kamerami IMAX. Ma to być ukłon w stronę tych widzów, którzy chcieliby zobaczyć wszystko w dużo lepszej jakości.

1. Transformers: Zemsta Upadłych

Kadr z filmu Transformers: Zemsta UpadłychKadr z filmu Transformers: Zemsta Upadłych

PREMIERA - 24.06 (Polska: 26.06)

PROGNOZA - debiut: 69 mln $ (w środę i czwartek) i 103 mln $ (w weekend), łączny zysk: 350 mln $

ANALIZA:

Michael Bay powoli staje się nowym wizjonerem kina. Jego decyzja o odczekaniu dwóch lat od premiery pierwszej części była pomysłem dobrym i sprawdzonym w przeszłości (tak zrobiono w przypadku Matrixa, Piratów z Karaibów i Spider-Man). Wszystkie sequele, które pojawiły się po takim czasie zarobiły ponad 300 mln $. Tak też na pewno będzie i w tym wypadku. Opracowano zupełnie nową technikę efektów specjalnych, "uczłowieczono" bardziej transformersy, aby w większy sposób pokazywały uczucia i co najważniejsze stworzono świetną fabułę, która przyciągnie widzów do kin.
I raczej bezapelacyjnie to właśnie ta produkcja zostanie liderem roku 2009.

UWAGI:

W naszym zestawieniu zabrakło filmu Jamesa Camerona pt. Avatar, który pojawi się w kinach dopiero w grudniu (czyli poza sezonem letnim)

Inne filmy, które mają szansę na pierwszą dziesiątkę to:


Michał
"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux