Efdeby 2009 - bohater roku 2

Efdeby zbliżają się ku końcowi. Dziś opiszemy kilka kategorii, co może Wam pomóc w podjęciu decyzji i uczestnictwu w głosowaniu.

EFDEBY 2009

Zajmijmy się bohaterami roku 2008, a jest ich sporo. Zapraszamy również do wypowiadania się o nich w komentarzach i dyskusji, który z nich zasługuje na miano, Bohatera Roku.

Ben Thomas – Will SmithSiedem Dusz

Ben Thomas to z pozoru niczym niewyróżniający się mężczyzna, który wiedzie spokojne życie, oddając się swej pracy. Nie jest jednak tyko przeciętnym pracownikiem urzędu podatkowego, wyróżnia go bowiem chęć niesienia pomocy innym ludziom. Udziela jej osobom, które na to zasługują, bezgranicznie się dla nich poświęcając. Dlaczego to robi? Odpowiedź może się okazać bardzo trudna…

Każdy, kto oglądał Siedem Dusz, wie, że postać Thomasa zrobiła coś wielkiego. Czy taki czyn może się równać z bohaterami na miarę Tony’ego Starka czy Bruce’a Wayne’a?

Ben ThomasBen Thomas

Benjamin Button – Brad PittCiekawy przypadek Benjamina Buttona

"Urodziłem się w okolicznościach niezwykłych." – i tak też zaczyna się "Benjamin Button", adaptacja klasycznej noweli F. Scotta Fitzgeralda z lat dwudziestych XX wieku o człowieku, który przychodzi na świat jako osiemdziesięciolatek i stopniowo młodnieje. O człowieku, który – podobnie jak my wszyscy – nie potrafi zatrzymać upływu czasu. Jego osobistą historię, osadzoną w Nowym Orleanie, śledzimy od końca I Wojny Światowej w 1918 roku aż po XXI wiek, przeżywając jego los równie niezwykły, jak bywa los każdego człowieka. Wyreżyserowany przez Davida Finchera, z Bradem Pittem, Cate Blanchett, Tildą Swinton, Taraji P. Henson, Jasonem Flemyngiem, Eliasem Koteasem i Julią Ormond w rolach głównych, film "Benjamin Button" jest w istocie opowieścią podróżnika w czasie, o ludziach i o miejscach, które napotyka, o odnalezionych i utraconych miłościach, o radości życia i smutku śmierci, a także o tym, czego czas nie zmienia.

Można powiedzieć, że Button to niezwykły człowiek, chcący przeżyć zwykłe życie. Na pewno jest to jedna z najoryginalniejszych postaci roku, nieźle zagrana przez Brada Pitta.

Benjamin ButtonBenjamin Button

Bruce Wayne – Christian BaleMroczny Rycerz

W "The Dark Knight" reżyser Christopher Nolan ponownie łączy siły z aktorem Christianem Bale’em, który powraca, by kontynuować wojnę wytoczoną przestępcom przez Batmana. Z pomocą por. Jima Gordona (Gary Oldman) i Prokuratora Okręgowego Harveya Denta (Aaron Eckhart), Batman podejmuje się ostatecznego zniszczenia zorganizowanej przestępczości w Gotham. Działania triumwiratu zaczynają przynosić efekty, lecz wkrótce trio staje się celem geniusza zbrodni znanego pod pseudonimem Joker (Heath Ledger), który pogrąża Gotham w anarchii i sprawia, że Mroczny Rycerz bardziej niż kiedykolwiek jest bliski przekroczenia cienkiej granicy dzielącej bohatera i mściciela.

Czy bohater w postaci Batmana zdobędzie laury?

BatmanBatman

Hancock – Will SmithHancock

Hancock (Will Smith) jest nietypowym superbohaterem. Jego jedynym przyjacielem jest alkohol, którego stanowczo nadużywa, dlatego też ratowanie ludzi przed niebezpieczeństwami dnia codziennego nie wychodzi mu najlepiej. Jego życie ulega zmianie, gdy wybawia Raya Embreya (Jason Bateman) przed zderzeniem z pociągiem. Ray, jako ekspert od wizerunku, chce pomóc Hancockowi, który po długim namyśle postanawia skorzystać z oferty.

Drugi raz w zestawieniu postać grana przez Willa Smitha. Czy antybohater z problemami alkoholowymi zdobędzie wasze głosy?

HancockHancock

Harvey Milk – Sean PennObywatel Milk

W 1977 roku Harvey Milk został wybrany na radnego w San Francisco i stał się pierwszym w historii przyznającym się otwarcie do homoseksualizmu mężczyzną wybranym do znaczącej instytucji publicznej w Ameryce. Jego zwycięstwo było nie tylko sukcesem w walce o prawa gejów, wpłynął na zmianę wielu aspektów życia politycznego. Docierając do wszystkich – od starszych obywateli po działaczy związkowych – Harvey Milk zmienił sposób pojmowania walki o prawa człowieka i przed przedwczesną śmiercią w 1978 roku stał się bohaterem dla wszystkich Amerykanów.

Prawdziwa historia człowieka, którego gra zdobywca Oscara, Sean Penn. Może okazać się czarnym koniem zestawienia.

Harvey MilkHarvey Milk

Joker – Heath LedgerMroczny Rycerz

Batman (Christian Bale) i jego sprzymierzeńcy w walce z przestępczością, porucznik Jim Gordon (Gary Oldman) oraz nowy Prokurator Okręgowy Harvey Dent (Aaron Eckhart) muszą zmierzyć się z nowym wrogiem, geniuszem zbrodni znanym jako Joker (Heath Ledger).

Jedyny łotr w zestawieniu w postaci Jokera, postaci, która w szybkim tempie osiągnęła status kultowego, zostawiając w opiniach daleko w tyle kreację Jacka Nicholsona z Batmana Tima Burtona. Czy geniusz zbrodni znowu wygra?

JokerJoker

Philippe Petit – Człowiek na linie – Man on Wire

"Człowiek na linie – Man on Wire", czyli artystyczne przestępstwo stulecia, to historia niesamowitego wyczynu jakiego dokonał 7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit. Marzeniem tego francuskiego linoskoczka było przejście po linie rozciągniętej między zbudowanymi wówczas niedawno bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Film Marsha odsłania kulisy przygotowań do tego wyczynu, niezwykłych związków międzyludzkich, przyjaźni oraz zbiegów okoliczności, które doprowadziły do spełnienia tego szaleńczego marzenia. Spaceru pomiędzy wieżami, których już nie ma.

Jedyny bohater filmu dokumentalnego, czyli można powiedzieć, jedyna w 100% prawdziwa postać z krwi i kości. Czy pokona fikcyjnych bohaterów?

Philippe PetitPhilippe Petit

Randy "The Ram" Robinson – Mickey RourkeZapaśnik

Niezwykła i poruszająca historia życia jednej z największych gwiazd wrestlingu – Randy "The Ram" Robinsona. Wielokrotnie kontuzjowany i chory mężczyzna po jednej z swych spektakularnych walk doznaje ataku serca. Oznacza to dla niego zakończenie kariery i przejście na zapaśniczą emeryturę. Bohater nie może jednak odnaleźć swojego miejsca na ziemi, gdyż wyłącznie walki przynosiły mu spełnienie…

Wielki powrót Mickey Rourke’a, który chwycił wszystkich za serce swoją niesamowitą kreację. Mój faworyt.

Randy RobinsonRandy Robinson

Tony Stark – Robert Downey JrIron Man

Bohaterem "Iron Mana" jest Tony Stark, wynalazca i szef przedsiębiorstwa Stark Enterprises, który aktywnie uczestniczy w walce z terroryzmem i szpiegostwem. W czasie pracy nad jednym z wynalazków, Stark ulega tragicznemu wypadkowi. Od teraz funkcjonować może wyłącznie dzięki specjalnemu kombinezonowi, który daje mu wielką moc.

Kolejny superbohater w zestawieniu, który jako jedyny nie ukrywa swojej tożsamości. Pełen poczucia humoru zdobył serca widzów na całym świecie, ale czy zdobędzie Wasze głosy?

Tony StarkTony Stark

WALL-E – WALL-E

Ziemia w dość odległej na szczęście przyszłości. Planeta została zaśmiecona przez ludzi do tego stopnia, że zmuszeni byli ją opuścić na pokładzie wielkiego statku kosmicznego Axiom. WALL-E (Wysypiskowy Automat Likwidująco Lewarujący. E-klasa) jest małym robocikiem obdarzonym niezwykłą osobowością. Mieszka sam na Ziemi i czuje się tu bardzo samotny. Wieczory umila sobie oglądaniem jedynej ocalałej wideokasety – musicalu „Hello Dolly". Pewnego dnia poznaje przybysza z kosmosu – nowoczesną i przepiękną EWĘ. Od tej chwili jego życie całkowicie się zmienia, a uczucia do EWY powodują, że WALL-E odkrywa swoje prawdziwe przeznaczenie i wyrusza na wyprawę po niewyobrażalnie fantastycznym wszechświecie.

Jedyna postać animowana w zestawieniu, czyli robocik, Wall-E. Może powalczyć o zwycięstwo?

Wall-EWall-E

Walt Kowalski – Clint EastwoodGran Torino

Walt Kowalski to staroświecki, zamknięty w sobie weteran wojny. Poznajemy go w momencie, gdy stracił żonę. Odseparowany od rodziny i sąsiadów stara się prowadzić spokojne życie. Los mu na to jednak nie pozwala, ktoś bowiem usiłuje ukraść jego samochód – tytułowe Gran Torino. Nieprzyjemne zdarzenie owocuje z czasem, prawdziwą przyjaźnią między nim, a młodym Azjatą, mieszkającym dom obok.

Ostatnia wielka rola Clinta Eastwooda, która zdobyła wielkie uznanie widzów. Jak dla mnie, faworyt numer dwa.

Walt KowalskiWalt Kowalski

Tak wygląda zestawienie bohaterów roku. Kto wygra? Czekamy na Wasze typy.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 10

AgniechaSC

Ja miałam problem, gdyż większość z kandydatów jest dla mnie bohaterem roku.

Ronaldinho

Philippe Petit – przy nim reszta robi się bardzo mała.

Wystarczy wejść w http://efdeby2009.fdb.pl/glosowanie i sprawdzić można też pozmieniać sobie do ostatniej chwili :)

Beznickowy

A ja na Philippe’a Petita. Według mnie jego wyczyn jest godny uwagi i dlatego dostał mój głos.

Metreszen

A ja już nie pamiętam na kogo oddałem głos ^^ A wszystkich bohaterów widziałem :]

Proszę czekać…