Star Trek w Polsce

Kadr z filmu Star Trek (2009)

Najnowsza produkcja J.J. Abramsa pt. Star Trek w Polsce nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Obraz w ciągu pierwszego weekendu obejrzało zaledwie 25’644 osoby. To i tak sporo jak na 39 kopii, w jakich film jest dostępny w naszym kraju. Taką informację przekazał nam dystrybutor filmu – firma UIP.

Przypominamy, iż film Star Trek można oglądać jedynie w kinach Helios i Multikino. Oznacza to, że w wielu wojewódzkich miastach gdzie nie ma sal kinowych tych firm przygód załogi Enterprise nie będzie można obejrzeć. O przyczynach tak ubogiej dystrybucji firma UIP milczy.

Z nieoficjalnych informacji, jakie udało się nam uzyskać mogą być dwie powody. Po pierwsze kina Helios i Multikino mogły wykupić na wyłączność licencje, co spowodowałoby, iż w innych miejscach film byłby niedostępny. Inna hipoteza mówi o tym, iż Cinema City i inne kina nie mogły się dogadać z dystrybutorem. Czyżby zaważyły kwestie finansowe?

Dodatkowo warto wspomnieć, iż taki wynik to i tak sukces przy tak marnej kampanii reklamowej. Plakaty Star Treka można dostrzec jedynie w kinach a telewizja nie emituje żadnych spotów reklamowych. Czyżby, więc sam dystrybutor nie wierzył w sukces filmu?

Star Trek rozpoczyna największą przygodę wszech czasów – niezwykłą historię dziewiczej podróży młodej załogi na pokładzie najbardziej zaawansowanego technologicznie statku kosmicznego, U.S.S. Enterprise. W trakcie podróży wypełnionej czającym się w kosmosie niebezpieczeństwem, młodzi rekruci muszą znaleźć sposób na powstrzymanie zagrażającego ludzkości zła. Losy galaktyki znajdują się w rękach zaciekłych rywali – Jamesa Kirka (Chris Pine), szukającego dreszczu emocji chłopaka z Iowa oraz wychowanego w społeczeństwie odrzucającym wszelkie emocje Spocka (Zachary Quinto). Kiedy naturalny instynkt zderza się z opanowaniem i rozsądkiem, okazuje się, że to niezwykłe partnerstwo jest jedyną siłą będącą w stanie przeprowadzić załogę przez niewyobrażalne niebezpieczeństwo i udać się tam, gdzie nikt inny nie miał odwagi.


Michał
"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux