FDB.pl poleca serial - Dr House 1

FDB.pl poleca!

Dr House

W ramach nowego cyklu, będziemy prezentować wam produkcje, zarówno filmowe jak i telewizyjne, które naszym zdaniem zasługują na uwagę podczas doboru waszego repertuaru.

Mamy nadzieję, że dzięki temu chociaż część z Was pozna produkcje, które potem na stałe zagoszczą na Waszych ekranach.

!!! UWAGA, ten artykuł może zdradzać fragmenty serialu !!!

Na pierwszy ogień, tegoroczny laureat Efdeba w kategorii Najlepszy Serial Zagraniczny:

DR HOUSE

Dr HouseDr House

O SERIALU, czyli garść faktów

Serial, początkowo o tytule House, M.D., zadebiutował na antenie amerykańskiej telewizji dokładnie 16. listopada 2004 roku. W chwili obecnej nakręcono już pięć sezonów, a kolejna, szósta już seria, wystartuje na jesieni roku 2009. Aktualnie planuje się stworzenie jeszcze dwóch lub trzech sezonów, a większość aktorów występujacych w serialu, ma już podpisane długofalowe kontrakty.

House to serial z gatunku medical drama, czyli dramat medyczny. Jednak jest to produkcja bardzo złożona, a do jej podgatunków można zaliczyć również sensację, thriller, romans i komedię oraz tzw. mystery, a więc element tajemniczości, który występuje w każdym odcinku.

Akcja serialu toczy się w szpitalu Princeton-Plainsboro Teaching Hostpital, a więc klinice, gdzie oprócz leczenia pacjentów, odbywają się również praktyczne nauki młodych lekarzy.

Jeden odcinek serialu trwa około 43 minuty bez przerw reklamowych. Serial obecnie emitowany jest w amerykańskiej stacji FOX. W Polsce oglądać go można na TVP 2 oraz w AXN.

Obsada pierwszych sezonówObsada pierwszych sezonów

KONCEPCJA I INSPIRACJE, czyli jak to się zaczęło

W 2004 roku, twórcy serialu David Shore, Paul Attanasio oraz Katie Jacobs, przedstawili stacji FOX pomysł na nowy serial. Miał formą nieco przypominać seriale z serii CSI, lecz rozgrywać się w zgoła innych okolicznościach. Attanasio wpadł na pomysł utworzenia serialu ukazującego procedury medyczne po tym, jak przeczytał w gazecie New York Times artykuł o dziwacznych przypadkach medycznych.

Stacja FOX ostatecznie zgodziła się kupić serial, pod warunkiem jednak, że "nie będzie w nim białych fartuchów biegających po korytarzach". Kiedy już sprzedano stacji pilot serialu, pojawił się pomysł, aby dodać do niego nieco zrzędliwego, antysocjalnego głównego bohatera. W ślad za tym pomysłem, idea dokładniejszego pokazania procedur odeszła na dalszy plan, postanowiono się skupić na głównym bohaterze. Kiedy nazwano go House, nazwa ta stała się również tytułem samego serialu, zastępując takie tytuły robocze jak Chasing Zebras czy Circling the Drain.

Wtedy do akcji wkroczył Shore, który skorzystał z własnego doświadczenia. W przeszłości również on był młodym, niedoświadczonym lekarzem, który stawiał pierwsze kroki w szpitalu szkolącym. Jak wspomina:

Kiedy tylko wyszedłem z sali, wiedziałem już, że będe nieustannie i zawzięcie wykpiwany za swą niewiedzę. Pomyślałem więc, że ciekawie byłoby zrobić serial o kimś, kto robił to innym, zanim oni wyszli z pokoju.

Plakat do serialuPlakat do serialu

Kolejną inspiracją dla Shore'a okazały się artykuły Bertona Roueché, dziennikarza New Yorkera, który prowadził kronikę ciekawych przypadków medycznych pomiędzy latami 1940 a 1990.

Kolejną ideą serialu było to, że owy główny bohater sam również będzie w jakimś sensie upośledzony. Początkowo, dr House miał poruszać się na wózku inwalidzkim, jednak FOX nie zgodził się na taki pomysł. Katie Jacobs wyraziła później wdzięczność stacji za nieugiętość w tej kwestii. Dzięki temu bowiem bohatera postawiono na nogi. Scenarzyści ostatecznie przyprawili bohatera o zawał mięśnia w nodze, który był efektem błędnej diagnozy. Przez to House musi poruszać się o lasce, a sam jego problem dostarcza motywacji względem jego interakcji z innymi oraz jego pracy samej w sobie.

Kolejną inspiracją dla głównego bohatera była postać słynnego detektywa, Sherlocka Holmesa. Obydwie postacie, w rozwiązywaniu tajemnic, posługują się podobnymi, niekonwencjonalnymi metodami. Podobieństw jest jednak więcej. Zarówno Holmes jak i House grają na instrumentach, House jest uzależniony od leków, a Sherlock sięga po kokainę. Podobieństwa można się również doszukiwać w ich otoczeniu. Dr James Wilson jest dla House’a tym, kim dla Sherlocka Holmesa był James Watson.

GŁÓWNY BOHATER, czyli z kim mamy do czynienia

Tak właśnie powstał dr Gregory House. Antysocjalna kopalnia ironii i sarkazmu. Szef Wydziału Diagnostyki, genialny umysł, nie dający nikomu o tym zapomnieć. Nie szanuje zasad, podobnie jak nie szanuje ludzi. Szanuje tylko choroby i walczy z nimi wszelkimi metodami, nawet tymi, których nikt inny nie śmiałby spróbować. Wynosi się ponad innych i niewiele interesuje go zdanie swoich podwładnych. Równie bezkompromisowo obchodzi się ze swoim jedynym przyjacielem, dr. Jamesem Wilsonem, który stara się rehabilitować go i służyć mu jako sumienie. Oczywiście, na niewiele się to zdaje.

Plakat do serialuPlakat do serialu

W postać dr. House’a, wciela się aktor Hugh Laurie. Brytyjczyk, znany z występów w takich produkcjach jak Czarna Żmija czy choćby komediowego A Bit of Fry and Laurie. Warto dodać, że producenci serialu początkowo chcieli zatrudnić Amerykanina. W trakcie castingów zgłaszało się wielu obcokrajowców, a każdy był gorszy od poprzedniego. Do najpoważniejszych kandydatów należeli Patrick Dempsey, Denis Leary i Rob Morrow.

Hugh Laurie kręcił wówczas film Lot Feniksa i przebywał w Namibii. Tam właśnie, podczas zdjęć i w nieoświetlonej toalecie, nagrał kasetę, którą posłał do Stanów Zjednoczonych. Kasetę obejrzał producent Bryan Singer, któremu tak się spodobała, że zaprezentował ją reszcie zespołu. Jako ciekawostkę warto dodać, że na początku Singer myślał, że Laurie jest w istocie Amerykaninem. Koniec końców aktora zatrudniono, a dziś chyba nikt nie wyobraża sobie w tej roli innego artysty.

Co ciekawe, ojciec Hugh, Ran Laurie, był lekarzem. Aktor stwierdził więc, że czuje się winny, dostając więcej pieniędzy za to, że stał się podróbką własnego ojca.

RESZTA OBSADY, czyli kogo jeszcze oglądamy

Podczas dotychczasowych sezonów, w serialu spotkaliśmy się z kilkoma ważniejszymi postaciami:

Cała obsadaCała obsada

  • Dr James Wilson (Robert Sean Leonard) – najlepszy, a właściwie jedyny przyjaciel House’a. Stara się mu pomagać od zawsze, ale wyniki jego starań często są niewidoczne. Cierpliwie znosi fochy i zachowania swego przyjaciela, służąc mu radą i wsparciem, nawet jeśli wbrew jego woli. Szef Wydziału Onkologii.
  • Dr Lisa Cuddy (Lisa Edelstein) – Dziekan Medycyny, administratorka szpitala, szefowa House’a. Oczywiście, ich związek profesjonalny modelowym przykładem być nie może, jednak chyba tylko dr Cuddy potrafi trzymać House’a w ryzach na tyle, ile to możliwe. Ich związek osobisty jest równie skomplikowany, co z kolei w przypadku House’a nie jest niczym nadzwyczajnym. Specjalizuje się w endokrynologii.
  • Dr Eric Foreman (Omar Epps) – członek pierwszego zespołu House’a, jego podwładny. Jedyny Afroamerykanin z kontrowersyjną przeszłością, efektem czego często padał ofiarą kpin na tle rasowym. W kolejnych sezonach powraca jako pomocnik Cuddy w zespole House’a. Ze specjalizacją w neurologii.
  • Dr Robert Chase (Jesse Spencer) – członek pierwszego zespołu House’a, Australijczyk o chłopięcej, delikatnej urodzie. Nie trzeba dodawać, że również z tych powodów padał ofiarą kpin ze strony House’a. Miał sławnego w świecie medycyny ojca, co powodowało wewnętrzne problemy. Po odejściu z zespołu pozostał w szpitalu jako chirurg. Specjalizacja – intensywna terapia.
  • Dr Allison Cameron (Jennifer Morrison) – członkini pierwszego zespołu House’a. Zakłopotana młoda lekarka, ambitna i wierząca w wyższe wartości. Swą troską o pacjentów przyprawiała House’a o mdłości, jednak sama żywiła do niego uczucia, równie skomplikowane jak całe jej podłoże emocjonalne. Po odejściu zespołu, prowadzi w szpitalu wydział ostrego dyżuru, a ze specjalizacji jest alergoimmunologiem.
  • Dr Christopher Taub (Peter Jacobson) – członek drugiego zespołu House’a, niegdyś odnoszący sukcesy chirurg plastyczny. W związku z problemami osobistymi zmuszony zarzucić swą praktykę, dołącza do zespołu House’a, nierzadko prezentując swe niecodzienne podejście do pacjentów.
  • Dr Remy "Trzynastka" Hadley (Olivia Wilde (II)) – członkini drugiego zespołu House’a. Doświadczona przez los, który jednak jeszcze z nią nie skończył. Genetycznie chora, świadoma wiszącej nad nią groźby, biseksualna. Wnosi do zespołu wiele zarówno diagnoz jak i niepokoju, lecz zdaje zyskiwać sobie łaskę House’a. Specjalistka od medycyny wewnętrznej.
  • Dr Lawrence Kutner (Kal Penn) – członek drugiego zespołu House’a, adoptowany przez białą rodzinę, z pochodzenia Hindus. Na pozór radosny i szczęśliwy, żyjący z dnia na dzień. Szybko jednak okazuje się, że za tą przykrywką, kryje się coś bardziej mrocznego. Specjalista od medycyny sportowej.
  • Dr Amber Volakis (Anne Dudek) – niedoszła członkini drugiego zespołu House’a, zwana również Bezwzględną Zdzirą, ponieważ nic nie jest w stanie przeszkodzić jej w osiągnięciu zamierzonego celu. Potem – dziewczyna Wilsona, tragicznie zmarła, która jednak powraca jako halucynacja, pogrążająca głównego bohatera.

ODBIÓR NA ŚWIECIE

HouseHouseHouseHouse

Serial spotkał się na świecie z niezwykle potywnym przyjęciem, niemal z dnia na dzień stając się prawdziwym hitem. Do dziś, na koncie serialu są już dwa Złote Globy, trzy nagrody Emmy oraz całe zastępy innych, pomniejszych nagród, tak dla samego serialu jak i dla odtwórców głównych ról. W latach 2007-2008, serial był najchętniej oglądaną produkcją opartą na scenariuszu w telewizjii, notując co tydzień ogromną liczbę widzów przed telewizorami.

W odróżnieniu od wielu innych seriali, liczba widzów House'a nie spada w zastraszającym tempie, a fani zdają się chcieć więcej odcinków. Oprócz pozytywnych ocen widzów na całym świecie, serial otrzymał mnóstwo świetnych recenzji w prasie oraz internecie, co skutecznie uczyniło go jednym z najpopularniejszych seriali.

We wszelkich rankingach plasuje się na najwyższych pozycjach, ale w Polsce poznano go stosunkowo niedawno…

HOUSE W POLSCE

Polscy widzowie mieli okazję poznać dr. House’a dopiero pod koniec 2007 roku, kiedy to serial zaczęła pokazywać najpierww TVP 2, po czym dołączyła do niej również stacja AXN. I chociaż z samego początku, serial przeszedł bez większego echa, już wkrótce zyskał należną sobie pozycję i w ciągu niespełna dwóch lat stał się w Polsce jednym z najbardziej znanych i lubianych seriali. Poparcia tych opinii wystarczy poszukać na polskich serwisach internetowcyh, gdzie wprost roi się od pochlebnych opinii. Powstały specjalne fanowskie fora oraz strony internetowe. Polska telewizja jednak nie jest w stanie dostarczyć polskim widzom najnowszych odcinków (oprócz usługi VOD w telewizji n), toteż najbardziej urosła internetowa społeczność, która nadąża za serialem. Efektem tej popularności jest choćby tegoroczny Efdeb dla serialu Dr House w kategorii Najlepszy Serial Zagraniczny.

HouseHouse

ZALETY I WADY

Jako główne zalety serialu wymienia się oryginalność, nowatorstwo, świetne linie dialogowe, równie świetne zdjęcia i ścieżkę dźwiękową. Również długofalowa fabuła zdaje się przypadać widzom do gustu, a gra aktorska podoba się nie tylko widzom, ale również krytykom.

Na przestrzeni wszystkich sezonów, serial zachowywał niesamowicie wysoki poziom i dopiero przy okazji sezonu piątego, niektórzy widzowie zaczęli odnotowywać lekki spadek formy. Jednak chyba nawet i to wynagrodził im niedawny finał sezonu, który przywrócił serial do łask tych, którzy zdawali się nieco od niego odsuwać.

Najpoważniejszym i najbardziej powszechnym zarzutem stawianym serialowi jest schematyczność. Każdy odcinek jest podobny, a w internecie pojawiały się wręcz dokładne czasy odcinków, w których można przewidywać znaczących zmian czy też wyjaśnień. Niektórzy twierdzili również, że serial jest zbyt cukierkowy, ponieważ "zawsze wszystko udaje się rozwiązać w ostatniej chwili". O ile z argumentem o schematyczności trudno polemizować, to ten drugi argument zdaje się nieco mniej trafiony, ponieważ, szczególnie w dalszych sezonach, ilość dramaturgii jest naprawdę wysoka.

Pojawiają się również zarzuty przeciwko ukazywaniu medycyny, a mianowicie, szczególnie kręgi medyczne, potępiają odstęstwa od rzeczywistości, jakie rzekomo pokazuje sie w serialu.

Cóż, trudno dyskutować z powyższymi argumentami. Musimy jednak pamiętać, że jest to serial telewizyjny, a zatem w domyśle – rozrywka. Nie należy chyba brać tego w stu procentach poważnie, bo takie mocne przywiązanie do rzeczywistości może efektować tylko pretensjami, na które nikt, de facto, nigdy nie odpowie.

HouseHouse

PODSUMOWANIE

Podsumowując zatem, przy serialu Dr House mamy do czynienia z produkcją na absolutnie najwyższym poziomie. Nie tylko w swym oryginalnym aspekcie medycznym, ale również na płaszczyznach dramatycznych, komediowych czy choćby tych tajemniczych i poznawczych.

Swym nowym podejściem do ukazywania bohaterów i ich rozterek, serial zyskał sobie wielką rzeszę fanów, zarówno wśród zwykłych widzów jak i krytyków. Często zdarza się tak, że albo widzowie albo krytycy, mogą się zwyczajnie mylić. Kiedy jednak wszyscy jednym głosem zdają się czemuś pochlebiać, to o pomyłce chyba mowy być nie może.

FDB.pl POLECA!

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 26

lechu_1982

I takim oto sposobem kolejny serial przelatuje mi koło nosa. Tak sobie myślę że gdybym chciał nadrobić te wszystkie serialowe zaległości to naprawdę ciężko by było. A z tego co czytałem nie tylko na tym portalu ale także w różnych gazetach serial jest naprawdę dobry. No cóż …….. może kiedyś

Andrzej_Rogos

Nie ma sensu już nad tym dyskutować. Przyznaję, że ktoś mógl dostrzec spoilery, chociaz osobiście wydaje mi się, że jedynym miejscem, gdzie mogły wystąpić, jest opis bohaterów serialu. A i tam widzę właściwie tylko jeden taki faktyczny spoiler.

Cóz, każdy widzi to, co chce widzieć :)

piwo_war

Wystarczy takie coś
"UWAGA SPOILER" i masz czyste sumienie :)

Metreszen

Żeby ktoś kto nie oglądał jeszcze serialu przeczytał komentarz i natknął się na spoiler? ;)

Patryk_Tokarek

no dobrze, to powiedz, co jest tutaj spoilerem, zacytuj.

Proszę czekać…