Konkurs Udręczonych 0

Krótko po przeprowadzce rodzina odkryła na tyłach domu mały cmentarz, w piwnicy salę do balsamowania zwłok oraz szuflady pełne niepokojących fotografii zwłok: okazało się, że ich nowe lokum w latach dwudziestych pełniło funkcję domu pogrzebowego. Tak zaczyna się horror Udręczeni na który zapraszamy wszystkich do kin. U nas były do wygrania koszulki z filmu, które otrzymują: mabus, deri1984, tompawel, alter_ego, majak01, taaga20, midinvaerne, KriK, rechaa, MonsterKing! Reżyserem filmu Udręczeni jest Peter Cornwell.

Kadr z filmu Udręczeni

Historia Stanów Zjednoczonych roi się od duchów. Najwięcej opowieści o nawiedzonych domach i legend o złośliwych zmarłych krąży na terenie Nowej Anglii oraz sąsiadujących ze sobą stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut. W tym ostatnim, pojawianie się duchów sprawiło, że wiele wiosek opustoszało. W północno-zachodniej części stanu, uporczywe ataki sił nadprzyrodzonych doprowadziły mieszkańców Dudleytown do zbiorowego szaleństwa. Wyjątkowo przerażający przypadek straszenia miał miejsce w miasteczku Southington (Connecticut), a jego ofiarami padła rodzina, która właśnie wprowadziła się do opustoszałego od lat domu przy Meriden Avenue.

Prawie natychmiast rodzina stała się świadkiem zjawisk paranormalnych – dziwne hałasy, zmiany temperatury, pojawianie się tajemniczych postaci występowało z takim nasileniem, że rodzina cudem uszła z życiem. Przez cały ten czas nie mieli pojęcia, że ich przeżycia staną się źródłem wiedzy na temat najbardziej ekstremalnego i przekonującego przypadku działania sił paranormalnych, jaki kiedykolwiek został udokumentowany.

Kadr z filmu UdręczeniKadr z filmu Udręczeni

PRAWDZIWA HISTORIA
Produkcja Udręczonych rozpoczęła się w roku 2003, kiedy producent Andrew Trapani obejrzał w telewizji film dokumentalny o niewyobrażalnym horrorze, jaki przeżyła Carmen Reed i jej rodzina. Trapani obejrzał materiał z zapartym tchem, po czym postanowił odszukać Reed i porozmawiać z nią osobiście. Opowieść kobiety wprawiła go w osłupienie, podobnie jak producenta Paula Brooksa. Nigdy wcześniej nie słyszeli takiej historii i uznali, że trzeba ją opowiedzieć.

To niewiarygodne, że wszystkie ataki sił nadprzyrodzonych wydarzyły się w przeciągu kilku miesięcy poszczególnym członkom rodziny – zauważa Brooks.

Reżyserowi Peterowi Cornwellowi ta historia również wydała się niezwykle zajmująca.

Fakt, iż można się z nimi zidentyfikować, ponieważ są zwyczajnymi ludźmi, a nie tylko filmowymi postaciami, sprawia, że to, co im się przydarzyło, jest jeszcze bardziej przerażające

– uważa Cornwell.

Natomiast dla scenarzystów, Adama Simona i Tima Metcalfe, Udręczeni byli idealną okazją do spożytkowania ich życiowej fascynacji siłami nadprzyrodzonymi.

Nasze zainteresowanie okultyzmem w literaturze, filmie i historii, miało duży wpływ na kształt tej opowieści – wyjaśnia Metcalfe.

Dwaj scenarzyści, starannie zgłębiwszy tajniki wiktoriańskiego horroru i ruchu spirytualistów, umiejętnie przenieśli wiedzę na temat epoki do scenariusza, w którym nie zabrakło opisów okrutnych okaleczeń, seansów spirytystycznych i innych makabrycznych wątków.
Po premierze nagrodzonego, krótkometrażowego filmu animowanego Ward 13, reżyser Peter Cornwell wzbudził duże zainteresowanie hollywoodzkich producentów.

Oglądając krótkometrażówkę Petera można się było wystraszyć, a jednocześnie film miał duszę – wspomina Brooks. Jego podejście wydało mi się niezwykle oryginalne. Poza tym, podobnie jak ja, uważał, że Udręczonych należy mocno zakorzenić w rzeczywistości i dochować wierności relacjom rodziny.

Tymczasem Cornwell szukał okazji, żeby sprawdzić się jako reżyser w filmie fabularnym.

W przypadku animacji, trzeba mieć bardzo klarowny obraz wszystkich ujęć, zanim zacznie się je kręcić” wyjaśnia reżyser. W filmie z udziałem ludzi, współpracujesz z aktorami, którzy mają własne pomysły. Wkład innych osób w tworzenie sceny to świetna sprawa.

Nominowana do Oscara aktorka, Virginia Madsen, która zdobyła kultowy status wśród fanów horroru wspaniałą kreacją w Candymanie Bernarda Rose’a, od 3 lat rozglądała się za scenariuszem z tego gatunku. Jednak autorzy około dwudziestu pięciu scenariuszy, które przeczytała, próbowali straszyć widzów, posługując się tanimi sztuczkami, jak tortury i elementy gore.

Kadr z filmu UdręczeniKadr z filmu Udręczeni

Wtedy dostałam do ręki scenariusz [do Udręczonych], który opowiadał niezwykle ciekawą historię, a główna bohaterka, Sara Campbell była bardzo złożoną postacią… Poza tym scenariusz śmiertelnie mnie przeraził.

Campbell, podobnie jak Carmen Reed, jest silną, głęboko religijną kobietą, która stara się nie dopuścić do rozpadu rodziny w obliczu kryzysu wiary, wywołanego obecnością mrocznych sił w jej własnym domu.

Chociaż Madsen przyznaje, że nie zawsze współpraca z reżyserami, kręcącymi swój pierwszy film, była satysfakcjonująca, tym razem przekonały ją staranne przygotowanie i klarowna wizja Cornwella.

Kiedy poznałam Petera, miałam wrażenie, że zachowujemy się jak dwójka dużych dzieciaków. Podobnie jak on, ja też uwielbiam filmy, uwielbiam horrory. Chciałam się też dowiedzieć wszystkiego na temat jego krótkometrażowego filmu. Od razu przypadliśmy sobie do gustu. Z drugiej strony, Peter potrafi się doskonale koncentrować i bardzo dobrze wie, jaki film chce nakręcić.

Praca z Virginią była spełnieniem marzeń – mówi Cornwell – Jest osobą niezwykłego kalibru, z dużym doświadczeniem i charyzmą.

Rola Matta Campbella była prawdziwym wyzwaniem dla młodego aktora, Kyle’a Gallnera, znanego głównie z serialu Weronika Mars. Nie dość, że po raz pierwszy gra jednego z głównych bohaterów w filmie fabularnym, to jeszcze rola Matta wymagała ona od niego zaprezentowania całej gamy emocji. Matt musi zmierzyć się z trudną relacją z matką oraz powtarzającymi się odwiedzinami swojego sobowtóra, zwęglonego chłopca imieniem Jonah, który wydaje się być wcieleniem zła.

Ta rola mnie przytłaczała – przyznaje Gallner – i wymagała ode mnie intensywnego wysiłku. A my tylko kręciliśmy film. Nie wyobrażam sobie, co musiała przeżywać ta rodzina.

Gallner dzielił się z twórcami filmu własnymi przemyśleniami, starając się nadać postaci Matta jak najwięcej autentyczności.

Kyle ma 16 lat – mówi Cornwell – więc chętnie słuchałem jego uwag, odnośnie zachowania chłopca w tym wieku. Pomogłem mu znaleźć taki sposób grania tej postaci, który zapewniał jej autentyczność, a jednocześnie był naturalny dla niego samego. Jednak to talent Kyle’a tchnął życie w postać Matta.

Kadr z filmu UdręczeniKadr z filmu Udręczeni

Virginii Madsen, matce 13-latka, podobała się opisana w scenariuszu złożoność relacji matki z synem. Doświadczając coraz bardziej przerażających wizji, Matt bije się z myślami, ile ujawnić matce, której nie chce jeszcze bardziej niepokoić.

Większość filmów portretuje nastolatki pełne zaburzeń, problemów psychicznych i nienawiści wobec rodziców. Dzieci w tym wieku są o wiele bardziej skomplikowane” – twierdzi Madsen. „Relacja Sary z Mattem wydała mi się bardzo trafnym odwzorowaniem związków rodziców z nastolatkami.

Aktor Elias Koteas, który gra wielebnego Popescu, księdza usiłującego pomóc Campbellom, zaimponował Cornwellowi oddaniem pracy, a zwłaszcza tym, że zwykle nie wychodzi z roli pomiędzy ujęciami. Madsen, która pracowała już z Koteasem i uważa go za niezwykle utalentowanego aktora, wchodzącego głęboko w odtwarzane postaci, nazywa go "Człowiekiem Zen".

Elias podarował swojej postaci duszę – mówi Cornwell. Ciężko pracuje i zwraca baczną uwagę na szczegóły. Jest gotów wyjść ze swojej strefy komfortu.

Rolę pełnego dobrych intencji ojca rodziny, który boryka się z problemami finansowymi, gra Martin Donovan. Bardzo podobało mu się, że scenariusz skupia się na poszczególnych postaciach, co jego zdaniem stanowi rzadkość w świecie gatunku filmowego, jakim jest horror.

Poruszyłem z reżyserem kwestie poczucia winy i wściekłości, ponieważ te emocje, moim zdaniem, kształtują postać Petera – mówi Donovan. Peter jest głęboko rozdarty wewnętrznie. Żywię dla niego wiele współczucia.

ZADANIE konkursowe:
Dodaj przynajmniej jedną treść do naszej bazy filmowej ( w zgłoszeniu podaj ID ) i odpowiedz na pytanie. Kto jest reżyserem filmu Udręczeni?

Nagrody w konkursie:
10 x koszulka z filmu Udręczeni

Regulamin konkursu.
1. Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mailowy: konkurs@fdb.pl.
2. W zgłoszeniu należy wysłać:
- odpowiedź oraz numer dodanej treści a w temacie e-maila wpisać: Udręczeni,
- login na fdb.pl (konkurs dla zarejestrowanych użytkowników),
- imię i nazwisko, adres potrzebny do wysłania nagrody.

3. Każdy użytkownik może wysłać tylko jedno zgłoszenie do udziału w konkursie.
4. Na zgłoszenia czekamy do 4 lipca 2009 do godz. 23.59.
5. Wyniki podamy 5 lipca.
6. Nagrody trafią do osób, które prześlą zgłoszenie spełniające wszystkie punkty regulaminu.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 10

Czudi

napisałem "chyba";), poza tym wszedłem na profile zwycięzców i jeśli ktoś jest zarejestrowany dłużej i ma trochę punktów, to już spełnia kryteria – nie każdy jest na tej stronie po to by dodawać.

Asmodeusz

czudi dobrze mówi jeden punkt to za mało, a tak woggle z kąd wiesz że tylko dwie osoby

Czudi

nie jest tak źle z tymi polującymi na nagrody. Z tego konkursu to chyba dwie osoby, wiec mamy 20%. Zjawisko można by w pewnym stopniu wyeliminować dając wymóg posiadania konta co najmniej przez miesiąc przed ogłoszeniem konkursu.
Mnie bardziej zastanawia fakt, że jest trochę osób, które wygrywały w konkursach polegających na dodaniu treści, a nie mają żadnego punktu;p Powinien być wymóg zdobycia minimum 10 punktów i to już by było odstraszające dla takich naciągaczy;)

majak01

:D W jakim tam każdym? To dopiero 20 wygrany konkurs (włącznie z nagrodami dla dodających) :P. Ty Beznickowy też wygrałeś za aktywność :) Mam dobrą passę i tyle. Gratuluję zdobywcą nagród i pozdrawiam. ŻEBY WYGRAĆ, TRZEBA GRAĆ :D

Beznickowy

A majak to w każdym losowaniu chyba wygrywa – on to jest w czepku urodzony.

Proszę czekać…