Opinia o Batman 3

Batman

W ostatnich tygodniach dosyć często pojawiały się spekulacje na temat tego, czy trzeci film z serii Batman autorstwa Christophera Nolana powstanie. Większość osób z ekipy Mrocznego Rycerza uważa, iż należałoby zakończyć już z tą postacią, jednak z drugiej strony wydaje się nam, iż trzeci film powinien powstać. Przede wszystkim, aby zakończyć cały świetny cykl, który był opracowany właśnie na trzy pełnometrażowe produkcje.

BatmanBatman

Jak wiecie reżyser Christopher Nolan potrafił świetnie odświeżyć serie, która po tragicznym Batman i Robin wydawał się nie do pociągnięcia. Jednak ogromny sukces Mrocznego Rycerza i śmierć Heatha Ledgera sprawiła, że o wiele trudniej będzie nakręcić trzecią część serii. Obecnie toczy się spór na ile drugi film zdobył uznanie ze względu na świetną postać Jokera i samą fabułę, a na ile ze względu na niejasności ze śmiercią aktora go odtwarzającego to każdy dobrze wie, że końcówka drugiej części pozostawiła idealny moment na nakręcenie kolejnej produkcji.

W zamyśle producentów i samego reżysera nowy cykl Batmana miał się składać z trzech pełnometrażowych filmów. Pierwszy z nich (Batman: Początek) miał być wprowadzeniem do tego, w jaki sposób młody playboy mógł stać się bohaterem. To się udało, bowiem z produkcji dowiedzieliśmy się o początkach walki ze złem w Gotham City. Wreszcie poznaliśmy jak właściwie narodził się ten jeden z największych w amerykańskiej pop-kulturze obrońców sprawiedliwości.

Kadr z filmu Batman: PoczątekKadr z filmu Batman: Początek

Drugi film (Mroczny Rycerz) miał być wzrostem znaczenia a zarazem upadku bohaterstwa jednego człowieka. To właśnie w tej części poznaliśmy szalonego zbrodniarza (Joker), który nie robi tego, bo chce osiągnąć określone cele, ale ze względu na miłość do anarchii. To właśnie w drugiej części cyklu (w samej końcówce) widzieliśmy poświęcenie się bohatera w imię dobrej sprawy. Oznaczało to, iż wychwalany superbohater stał się wrogiem publicznym.

I właśnie w kulminacyjnym momencie Mrocznego Rycerza widać wyraźnie szansę na nakręcenie trzeciej części. Akcja powinna się toczyć po roku (jeśli nie po kilku latach) od wydarzeń z drugiej części cyklu. Starzejące się Gotham City bez bohatera. Miasto, które upadło, które nie ma swojego idola, bez nadziei. Batman dalej jest znienawidzony przez ludzi, których chroni. Jest osobą, na którą wszyscy polują. Dodatkowo mając, na uwadze śmierć Harveya, Bruce Wayne żyje bez Rachel, nie potrafi sobie wybaczyć, że dopuścił do wszystkich złych wydarzeń. I tutaj właśnie narodzi się nowe zło, z którym tylko on może sobie poradzić. Na pewno ciekawie byłoby zobaczyć postać superbohatera, który musi poradzić sobie z nienawiścią, jakie wobec niego czują mieszkańcy miasta, jakie wobec niego czuje jego ukochana Rachel.
W spekulacjach na temat trzeciej części toczy się spór czy powinien powrócić Joker. Wśród niektórych opinii to właśnie Joker, który rzekomo przeżył (a więziony będzie, w Arkham) stanie się uniwersum całego zła, z którym musi poradzić sobie znów miasto. I to właśnie Batman/Bruce Wayne będzie musiał stoczyć ostateczny pojedynek, aby uratować to, czemu się poświęcił.
Jeśli w trzeciej części ponownie pojawiłby się Joker to musiałby być zupełnie inny. Postać Jokera zarówno w komiksie jak i filmie to osoba szalona, ale zarazem przerażająca, która potrafi się zmienić, potrafi dostosować się do różnych okoliczności. I w tym istnieje szansa ponownego powrotu do tej postaci, którą jakiś aktor mógłby ponownie odtworzyć.

Kadr z filmu Mroczny RycerzKadr z filmu Mroczny Rycerz

Są również opinie gdzie uważa się, iż postać Jokera ze względu na świetną rolę Ledgera nie powinno się już brać pod uwagę. Można byłoby przejrzeć wszystkie komiksu i znaleźć takiego łotra, który mógłby stać się ucieleśnieniem zła – takiego komiksowego Hitlera.

Trzecia część powinna być o wiele mroczniejsza i zarazem dojrzalsza niż Mroczny Rycerz. Nie będzie to łatwe, ale czy ktoś z nas wierzył, że uda się przebić Batmana, Tima Burtona? Może nie wszyscy tak uważają, ale chyba większość się zgodzi, że można oba filmy traktować na równi. Wierze więc, iż Nolan wraz ze scenarzystami będzie potrafił stworzyć świetną historię i film ostatecznie powstanie.

Seria Batman autorstwa Nolana nigdy nie miała być prostymi produkcjami o superbohaterze. To miało być zupełnie nowe spojrzenie na postać zamaskowanego człowieka, który chroni ludzkość. W prostocie miał to być film o walce dobra ze złem. Według mnie reżyserowi udało się coś niezwykłego a co w swoim fundamencie przedstawia tak banalną prawdę. Dlatego też bardzo dobrze stałoby się gdybyśmy doczekali się ostatecznego zakończenia serii.

BatmanBatman

Nawet, jeśli przyjdzie nam oczekiwać kilku może kilkunastu lat uważam, iż Batman 3, powinien powstać. Widzowie jak i sama fabuła zasługuje na zakończenie, w którym jednak dobro wygrywa ze złem, w którym Batman ponownie staje się idolem mieszkańców miasta i całego świata. Niech trzecia część nazywa się po prostu The Batman (Batman). Niech będzie ostatecznym zamknięciem filmowej adaptacji tego komiksowego bohatera.


Michał
"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux