Nieznany twardziel - Jeff Speakman 1

Filmy, w których główną rolę grają sztuki walki, nie są tylko domeną Azji. Na początku lat 90. był wielki boom na ten gatunek również w Stanach, gdzie mieliśmy dużo produkcji w kinach, a jeszcze więcej zalewało rynek VHS.

Jeff Speakman

Wówczas większość sportowców obdarzonych ponadprzeciętnymi umiejętnościami w sztukach walki próbowali swoich sił w branży, lecz patrząc na filmy z ich udziałem, wypadają oni blado przy dzisiejszych mistrzach z Tajlandii czy Chin.

Są jednak wyjątki. Jednym z nich jest Jeff Speakman, aktor, którego fani kina karate klasy B powinni kojarzyć, a w innym wypadku, należy go poznać, bo jest jednym z ciekawszych twardzieli, jakich mogliśmy oglądać w produkcjach gatunku.

Zacznijmy może od przybliżenia umiejętności Speakmana. Główną sztuką walki, którą prezentuje jest kenpo karate, ściślej amerykańska wersja, której twórcą był Ed Parker, a który był również nauczycielem Speakmana. Sam Jeff osiągnął stopień najwyższy w tej sztuce, ale również uzyskał czarny pas w Goju-Ryu karate.

Amerykańska wersja kenpo polega przede wszystkim na pracy rąk – charakterystycznym elementem jest szybka seria ciosów w witalne części przeciwnika, po której rzadko kto ma siły kontynuować walkę.

Natomiast Goju-Ryu polega na mocnych ciosach nogami oraz na walce w bliskiej odległości. Tutaj wykorzystuje się szybkie ciosy otwartą ręką.

Warto zaznaczyć, że Speakman był jedynym człowiekiem, który bardzo spopularyzował kenpo w filmach – żaden inny mistrz znający tę sztukę nie próbował sił w tego typu produkcjach.

W swoich obrazach łączył te dwie sztuki walki, tworząc widowiskową choreografię. Sam jej nie robił w swoich filmach, ale mówi się, że miał ogromny wpływ na efekt i wykorzystanie tej pięknej sztuki. Plusem jest to, że pomimo tych praktycznie 15 lat, walki z jego pierwszego filmu nadal robią niesamowite wrażenie, zwłaszcza szybkie serie ciosów otwartą ręką, których przeciwnik praktycznie nie ma szans na zablokowanie.

Poniżej kilka walk z jego pierwszego filmu, The Perfect Weapon.

A poniżej mix z jego najlepszych filmów w wersji polskiej:

A co Speakman robi teraz? Kariera aktorska trwała do 2006 roku, a w jej trakcie i teraz po niej, zajął się rozwojem amerykańskiej sztuki kenpo. Jest twórcą tzw. "Kenpo 5.0" – czyli kolejnego kroku w tej sztuce. Ed Parker, mistrz Speakmana stworzył Kenpo 4.0 – wersja 5.0 jest miksem sztuki Parkera z nowinkami Speakmana polegającymi na walce w parterze, która według niego jest przydatna, jeśli należałoby się bronić na ulicy przed napastnikiem.

Jeff Speakman był jedną z gwiazd kina klasy B, bo tak to trzeba nazwać, lecz do dziś jego kenpo karate robi wrażenie wręcz piorunujące, co możecie obejrzeć na filmikach umieszczonych powyżej. Nie jest znany szerszej publiczności, a szkoda, bo jego sztuka jest po prostu oszałamiającym pokazem umiejętności. Czymś, czego w dzisiejszym hollywoodzkim kinie napakowanym efektami specjalnymi już nie doświadczamy…

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Cóż gwiazdy kina klasy B z gatunku martial arts w latach 80-tych i 90-tych aktorsko wypadały dość marnie, lecz walki w ich wykonaniu pamięta się do dziś. Niestety jest wielu, którzy widzom nie mającym okazji obejrzeć filmów z ich udziałem, pozostają nieznani jak na przykład: Kurt McKinney, David Bradley, Paulo Tocha, Richard Norton, Don 'The Dragon' Wilson czy Cynthia Rothrock.

Proszę czekać…