"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Kalifornia pomaga filmowcom 0

W dniu dzisiejszym oficjalnie weszła w życie uchwała stanu Kalifornia mówiąca o tym, iż stan Kalifornia wprowadza czasowe ulgi dla wszystkich produkcji telewizyjnych i kinowych kręconych na terenie tego stanu. Uchwała była propozycją gubernatora tego stanu – Arnolda Schwarzeneggera, który chce w ten sposób rozruszać gospodarkę.

Hollywood

Schwarzenegger w wywiadzie podkreślał, iż przemysł filmowy zapewnia tysiące miejsc pracy mieszkańcom tego stanu. Zwrócił uwagę, iż chodzi tutaj nie tylko o samych filmowców, ale przede wszystkim o firmy, które z nimi współpracują. Miał na myśli drobnych przedsiębiorców dostarczających żywność, wypożyczających samochody a także miasta, które dostawały pieniądze za "blokowanie części ulic" przez filmowców.

Projekt zakłada, iż ulgi podatkowe będą mogły pokrywać 20% budżetów filmów, które wynoszą do 75 mln $. Jeszcze więcej (bo 25%) otrzymają projekty niezależne, których budżet nie przekroczy 10 mln $. W uchwale zaznaczono, iż ulga nie będzie dotyczyła gaż aktorów, reżyserów czy scenarzystów. W założeniu w ciągu pierwszych pięciu lat działania uchwały stan wyda na ten cel 500 mln $.

Kalifornijska Komisja Filmowa w tym roku opublikowała dane, w których informowała, iż od 2003 roku liczba produkcji filmowych kręconych na terenie stanu zmalała o połowę.

(Gazeta Wyborcza)

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Ronaldinho 2009-07-31

Tak mi się przypomniało, że w Polsce miało powstać Miasteczko Filmowe do końca obecnego roku (http://wiadomosci.fdb.pl/2710-powstanie-polskie-hollywood) przyjmujące 2-3 produkcje hollywoodzkie rocznie w naszym kraju, jednak 'młodzi' wybrali jak wybrali i w Polsce dalej ciemno.

Proszę czekać…