"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Pojawił się plakat do Amelii 0

W dniu dzisiejszym opublikowano nowy plakat promujący biograficzną produkcję Miry Nair pt. Amelia Earhart. Jest to historia jednej z najsłynniejszych pilotek w historii amerykańskiego lotnictwa. W rolach głównych zagrali Hilary Swank oraz Richard Gere. Oficjalna premiera filmu odbędzie się 23 października br. Polscy widzowie będą mogli go zobaczyć od 12 lutego 2010 roku.

Amelia Earhart

Amelia Earhart urodziła się 24 lipca 1987 roku. Była amerykańską pilotką dziennikarką i poetką. Była pierwszą kobietą, która w 1928 roku przeleciała nad Atlantykiem (jako pasażer) i pierwszą kobietą, która już jako pilot uczyniła to samotnie w 1932 roku (jako druga samotna osoba na świecie).
W wieku 34 lat, rankiem 20 maja 1932 roku Earhart wyruszyła w podróż z Harbour Grace na Nowej Fundlandii, mając przy sobie ostatnie wydanie lokalnej gazety. Jej celem było dotarcie do Paryża w jednosilnikowym Lockheed Vega, powtarzając wcześniejsze osiągnięcie Charlesa Lindberga. Po trwającym 14 godzin i 56 minut locie, podczas którego musiała zmagać się z silnymi północnymi wiatrami, przeraźliwym zimnem i kłopotami technicznymi, wylądowała na pastwisku w Culmore, koło Derry w Irlandii Północnej. W miejscu, w którym wylądowała znajduje się dzisiaj muzeum.
Jako pierwsza kobieta, która przeleciała nad Atlantykiem samotnie, Earhart otrzymała wysokie odznaczenia od Kongresu, Prezydenta Stanów Zjednoczonych Herberta Hoovera oraz rządu Francji. W miarę jak jej sława zaczęła się rozrastać, przyjaźniła się z coraz to liczniejszą grupą oficerów oraz między innymi z Eleanor Roosevelt, z którą podzielała wiele pasji.
W 1937 roku podjęła próbę okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika (byłaby pierwszą kobietą, która przeleciała dookoła świata). Po 40 dniach podróży i około 3/4 dystansu, po wystartowaniu z Nowej Gwinei, lecąc nad Oceanem Spokojnym razem z nawigatorem Fredem Noonanem stracili kontakt radiowy. Pomimo natychmiastowego podjęcia poszukiwań (na które rząd USA wydał około 4 milionów dolarów) nigdy nie odnaleziono żadnych śladów zaginionego samolotu.
Niektórzy utrzymują, że Amelia Earhart po katastrofie samolotu mogła spędzić resztę życia jako rozbitek na jednej z wysp Pacyfiku, lub też na wyspach Marshalla zostać schwytana przez Japończyków i skazana na śmierć jako szpieg lub, że wróciła do Stanów Zjednoczonych pod przybranym nazwiskiem.

Poniżej plakat do filmu:

Plakat do filmu Amelia EarhartPlakat do filmu Amelia Earhart

(biografia – wikipedia.pl)

Źrodło: www.comingsoon.net

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Plakat ciekawy to fakt. Co do filmu to mam jakieś dziwne przeczucie, że to będzie romansidło a nie solidna biografia, ale to moje odczucie.

Flames23

Baaardzo dobry plakat!. Co do filmu to pożyjemy – zobaczymy:-).

Proszę czekać…