widoczny tu i tam. hasam.

KinoŚwiat oferuje 0

Winterbottom i Kaurismaki w październiku w kinach. Z ogromną przyjemnością informuję, że w październiku 2006 do kin trafią dwa znakomite filmy!

20 października Droga do Guantanamo Michaela Winterbottoma. Zdobywca Srebrnego Lwa za reżyserię na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2006). Film kontrowersyjnego reżysera MichaelaWinterbottoma, który tym razem ukazuje zwykłych ludzi i ich zwykły świat, zburzony wojną prowadzoną w imię wolności. Czterech kolegów, muzułmanów żyjących w Wielkiej Brytanii jedzie na ślub swojego przyjaciela do Pakistanu. W trakcie podróży dowiadują się o ataku na World Trade Center. Tuż przed weselem zostają aresztowani przez okupacyjne, amerykańskie siły zbrojne i osadzeni w bazie wojskowej Guantanamo. Pada niejasne podejrzenie, że są członkami Al Kaidy. Tylko z tego powodu chłopcy przez trzy lata będą więzieni w nieludzkich warunkach, torturowani i poniżani w imię walki ze światowym terroryzmem.

27 października Światła o zmierzchu Akiego Kaurismakiego. Najnowszy film uznanego na świecie fińskiego reżysera, Akiego Kaurismakiego, prezentowany w konkursie MFF w Cannes (2006). Światła o zmierzchu zamykają trylogię, na którą złożyły się filmy Dryfujące obłoki i Człowiek bez przeszłości. Podobnie jak Mały Włóczęga Chaplina, bohater filmu, niejaki Koistinen, usiłuje przebić anonimową skorupę otaczającego go świata, który jak gdybysprzysiągł się, aby zmiażdżyć jego nadzieje na lepsze życie. Przestępcy wykorzystują jego tęsknotę za prawdziwą miłością i posadę nocnego stróża, aby zorganizować śmiały skok. Wszystko to dzieje się za sprawą najokrutniejszej femme fatale w historii kina od czasu bohaterki Wszystko o Ewie Josepha L. Mankiewicza z 1950 roku. Kositinen szybko wpada w jej sidła. Blondwłosa Maria z łatwością nim manipuluje i wplątuje go w przestępstwo, a potem pozostawia go zupełnie samego z konsekwencjami. Szczęśliwie dla naszego bohatera, Kaurismaki słynie ze swojego sentymentalizmu i miękkiego serca. Możemy się więc spodziewać, że w ostatniej scenie dla Koistinena zabłyśnie światełko w tunelu.

Informacja nadesłana przez dystrybutora.

Kadr z filmu Światła o zmierzchu 2006Kadr z filmu Światła o zmierzchu 2006

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Mort_Rainey

Ja coś tam czytałem…zresztą,jak oglądne to się będziemy kłucić:P

Pozdro

leprechan

szczerze? to jakos mnie ten film nie ruszyl. byc moze dlatego, ze wiedzialem co sie dzieje w guantanamo.

Mort_Rainey

O,wyczekuje" Drogi do Guantanamo"
Mam nadzieje że będzie tak samo "dobra" jak lot 93

Proszę czekać…