"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Wielka przegrana Warner Brosa 0

W dniu wczorajszym sąd federalny w Los Angeles orzekł, iż od uprawomocnienia się wyroku sądu spadkobiercy pomysłodawcy i pierwszego twórcy komiksu Supermana – Jerry'ego Siegela będą posiadać pełne prawa do pierwszych dwóch tygodni gazetowego wydania Supermana jednocześnie przyznał im część praw dotyczących wczesnych przygód słynnego superbohatera. A wszystko przez to, iż w początkowych latach swojej działalności DC Comics niezbyt przykładał się do pisania umów ze swoimi pracownikami.

Logo studia Warner Bros

W praktyce oznacza to, iż od uprawomocnienia się wyroku sądowego spadkobiercy Jerry'ego Siegela otrzymają pełne prawa do wykorzystywania wizerunku planety Krypton, młodości Supermana na planecie (jeszcze, gdy był dzieckiem – Kal-Elem), wykorzystywania wizerunku rodziców Supermana – Jor-Ela i Lory, wystrzelenie młodego superbohatera na Ziemię, eksplozję planety i wszystkiego, co działo się z nim do czasu jego wylądowania na Ziemi.

To już druga przegrana batalia sądowa przez studio Warner Bros i DC Comics. Kilka tygodni temu ten sam sąd orzekł, iż od 2013 roku spadkobiercy twórcy Supermana będą mogli w pełni zarządzać prawami do postaci superbohatera. Oznaczać to może, iż kto inny mógłby zająć się produkcją filmową.

Nie od dzisiaj wiadomo, iż rodzina Jerry'ego Siegela nigdy nie pałała sympatią do studia Warner Bros i DC Comics. Tej pierwszej zarzucali, iż pomimo posiadania niewielkiej części praw do postaci Supermana nigdy nie otrzymali żadnego wynagrodzenia z jakichkolwiek produkcji studia, zabawek, na które firma udzieliła licencji czy też filmu Superman: Powrót.
Z kolei firmie DC Comics zarzucają, iż jest firmą autorytarną, która żyje tylko z wysysania pomysłów swoich pracowników. Twierdzą, iż firma od początku starała się zrobić wszystko, aby utrudnić Jerry'emu Siegelowi walkę o "należne mu prawa autorskie".

Oznacza to również, iż jeśli tylko obie firmy chcą nakręcić jakikolwiek film o Supermanie (lub Lidze Sprawiedliwości), to produkcja musiałaby ruszyć najpóźniej do 2011 roku.

SupermanSuperman

Źrodło: www.comingsoon.net

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Anonimowy

Rapidshare, Netload, Megaupload, Hotfile bez limitów, sprawdz to!
http://fload.pl/index.php?d=2fdRsevcLt

Ronaldinho

Uwielbiam logo Warner Bros, prawie zawsze zapowiada dobry film.

Proszę czekać…