"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Podróż w czasie... 5

Na poświąteczną niedzielę przygotowaliśmy dla was troszkę luzu. Wiele filmów niezależnie od swojego gatunku w fabule ma podróż w czasie. Jednak tylko niektóre z nich zapamiętujemy, na dłużej zostają w naszych głowach. Właśnie, dlatego postanowiliśmy stworzyć własny całkowicie subiektywny ranking 10 niezapomnianych filmów, w których akcja związana była z podróżą w czasie. Kolejność jest jak najbardziej przypadkowa.

Filmy o "podróży w czasie"

Zapraszamy do obejrzenia 10 niezapomnianych filmów, w których "podróż w czasie" to ważna część fabuły.

Powrót do przyszłości

Kadr z filmu Powrót do przyszłościKadr z filmu Powrót do przyszłości

W roku 1985 Robert Zemeckis stworzył film, który zupełnie odmienił oblicza przygodowych produkcji. Przyjaźń nastolatka Marty’ego McFly z nieco ekstrawaganckim naukowcem zmienił postrzeganie nastolatków wszystkich tych, którzy lubili naukę. Pierwsza część filmu dała nam kilka wskazówek dotyczących podróżowania w czasie. Na pewno trzeba uważać, aby cofając się nie zakochała się w was "wasza matka".

I uderzył grom

Kadr z filmu I uderzył gromKadr z filmu I uderzył grom

Produkcja z 2005 roku przeszła przez kina nieco niezauważona, ale jako pierwsza zwróciła świetnie uwagę, iż nawet najdrobniejszy szczegół, który zostanie zmieniony podczas podróży w czasie może na zawsze odmienić teraźniejszość. Podczas takiej jednej podróży spanikowany jej uczestnik zabija… motyla. Od tego momentu wszystkie sprawy przybierają jak najgorszy obrót.

12 małp

Kadr z filmu 12 małpKadr z filmu 12 małp

Jedna z najlepszych produkcji o podróży w czasie, jaka kiedykolwiek powstała. Opowieść pewien ochotnik zostaje wysłany w przeszłość, aby dowiedzieć się przyczyn późniejszej katastroficznego kataklizmu. Jednak przypadkowo trafia do roku 1990 a nie roku 1996. Przez co zostaje wzięty za szaleńca.
Jest to najciekawszy film, w którym w jedno połączono kilkanaście elementów związanych z problematyką podróży w czasie. Mamy w nim problem związany z wysłaniem do innego roku, tym jak trudno jest człowiekowi dostosować się do innych realiów oraz tym, że wykonując misję można zakochać się w kimś, z kim pozornie dzieli nas wiele.

Harry Potter i więzień Azkabanu

Kadr z filmu Harry Potter i więzień AzkabanuKadr z filmu Harry Potter i więzień Azkabanu

Choć trafia na naszą listę jakby od niechcenia to jednak nie można nie zauważyć, iż jest to jedne z najciekawszych spojrzeń na podróże w czasie w filmach dla dzieci i nastolatków. W tej części podróżuje w czasie Hermiona, która dzięki temu może przebywać w kilku miejscach jednocześnie. Twórcy wyjaśniają kilka problemów związanych z takimi podróżami (zmęczenie, zdziwienie innych), ale pomijają zupełnie kwestie niebezpieczeństw z tym związanych. Niemniej jednak spośród wszystkich produkcji dla najmłodszych najlepiej pokazali podróż w czasie.

Wspaniała przygoda Billa i Teda

Kadr z filmu Wspaniała przygoda Billa i TedaKadr z filmu Wspaniała przygoda Billa i Teda

Pierwsza w całości komediowa produkcja, w której zastosowano "podróż w czasie". Młodzi chłopcy dowiadują się, iż w przyszłości ich muzyka zmieni świat. Przy pomocy tego nietypowego gościa podróżują w nietypowym wehikule czasu (budka telefoniczna) przywożąc na egzamin końcowy kilka postaci historycznych.
W dzisiejszych czasach film wydaje się naiwny i pretensjonalny, ale jak na końcówkę 80-lat XX wieku to była jedna z najpopularniejszych komediowych historii. Twórcy pominęli zupełnie problematykę związaną z podróżami pokazując widzom zabawną stronę takich "wypadów".

Dzień świstaka

Kadr z filmu Dzień świstakaKadr z filmu Dzień świstaka

Jeśli swoje życie uważasz za nudne i straszne uważaj na dzień świstaka (2 lutego). To właśnie w tym dniu pewien zgorzkniały reporter odkrywa, co znaczy "podróżować w czasie". Rano po przebudzeniu kolejnego dnia z przerażeniem stwierdza, iż ponownie jest 2 luty.
Ta produkcja na zawsze odmieniła komedie romantyczne. Herold Ramis zaprezentował nam coś co potem było wielokrotnie kopiowane, ale co w owych czasach było rewolucją. Co zrobiłbyś gdyby każdy kolejny dzień powtarzałby ci się? Ile można wytrzymać, aby się nie załamać?

Terminator

Kadr z filmu TerminatorKadr z filmu Terminator

James Cameron postanowił również pobawić się w "podróż w czasie". Jak przystało na wielkiego twórcę nakręcił jeden z najciekawszych filmów akcji, który stał się obrazem kultowym. Po raz pierwszy w tej produkcji zastosowano prosty wybieg – człowiek z przyszłości cofa się w czasie, aby dokonać egzekucji na osobie, która kiedyś może im zagrozić. Wyeliminuje, więc jego matkę, aby odmienić historię.

Strażnik czasu

Kadr z filmu Strażnik czasuKadr z filmu Strażnik czasu

Drugi film akcji w naszym zestawieniu, w którym w fabule istotną rolę odgrywa "podróż w czasie". Tym razem producenci poszli od zupełnie innej strony. Otóż skoro w przyszłości zabawy z czasem będą możliwe potrzebna będzie nowa policja, która chronić będzie takie "wycieczki" przed próbami wykorzystywania jej przez przestępców. I tak poznajemy gliniarza, który zrobi wszystko, aby wykonać zadanie. Niby prosta, banalna historia, ale całkiem przyjemna.

Star Trek

Kadr z filmu Star TrekKadr z filmu Star Trek

Najnowsza produkcja J.J. Abramsa otworzyła przed filmowcami zupełnie nowy szlak. Otóż, dlaczego by nie wykorzystać podróży w czasie do zupełnej zmiany historii? W filmie Abrams udowodnił również, iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby postać z przyszłości spotkała się ze swoim teraźniejszym wcieleniem. Nie dojdzie do załamania czasoprzestrzeni ani nic podobnego. Po prostu uznano, iż czas to ciągle zapisująca się kartka, jeśli cofniemy się do któregoś momentu to od nowa wszystko się zapisze.

Seksmisja

Kadr z filmu SeksmisjaKadr z filmu Seksmisja

W naszym przeglądzie najciekawszych produkcji o podróży w czasie nie mogło oczywiście zabraknąć Polskiego akcentu. Film Seksmisja jako jedyna chyba zajęła się tym tematem. Komediowa produkcja z udziałem Jerzego Stuhra i Olgierda Łukaszewicza pokazała to, czego się naprawdę boją faceci – świata bez nich. Na dodatek kilkanaście cytatów, które można uznać za kultowe.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 4

Darth_Artur

Też mi o tą chodziło, tak samo o planecie małp też myślałem w wersji oryginalnej.

Ciężko jest nakręcić dobry i logiczny film, w którym jest wątek podróży w czasie. Ja również dodałbym Wehikuł czasu, ale wersja z 1960 roku oraz Kin Dza Dza. Podobał mi się także japoński "W pułapce czasu" (1979)

Quagmire

A ja zamiast I uderzył grom dałbym Efekt Motyla

Darth_Artur

Bardzo fajne zestawianie. Faktycznie pokazuje najważniejsze podróże w czasie w historii kina i różne teorie z tym związane. Ja bym od siebie jeszcze dodał Planetę Małp i Wehikuł Czasu.

Proszę czekać…