Tonight is the night.

100 lat efektów specjalnych 8

Pod koniec roku na ekrany kin wchodzi Avatar, film który ma odmienić oblicze efektów specjalnych, a przez to całego kina. Jednak to nie z tej okazji powstała ta wspaniała kompilacja. W opisie filmu na YouTube jej autor informuje, że film oryginalnie powstał do celów edukacyjnych.

Kadr z filmu Avatar

Ten przeszło pięciominutowy klip przedstawia pozycje, mające wpływ na rozwój efektów specjalnych w ubiegłym wieku. To niesamowita podróż przez filmy, które zapisały się w historii kina.


bq. 1900 – The Enchanted Drawing
1903 – Napad na ekspres
1923 – Dziesięć przykazań (niemy)
1927 – Wschód słońca
1933 – King Kong
1939 – Czarnoksiężnik z Oz
1940 – Złodziej z Bagdadu
1954 – 20 000 mil podmorskiej żeglugi
1956 – Zakazana planeta
1963 – Jazon i Argonauci
1964 – Mary Poppins
1977 – Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja
1982 – TRON
1985 – Powrót do przyszłości
1988 – Kto wrobił królika Rogera
1989 – Otchłań
1991 – Terminator 2: Dzień sądu
1992 – Kroniki młodego Indiany Jonesa
1993 – Park Jurajski
2004 – Spider-Man 2
2005 – King Kong
2006 – Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka
2007 – Piraci z Karaibów: Na krańcu świata
2007 – Złoty kompas
2008 – Kroniki Spiderwick
2008 – Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

Warto zauważyć, że w zestawieniu znajdują się dwa filmy Jamesa Camerona, reżysera Avatara: Otchłań i Terminator 2: Dzień sądu.

A co powstanie w nadchodzącym stuleciu?

Źrodło: firstshowing

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 12

Madlen312

super ten filmik i muzyczka w tle też taka wpadająca w ucho :P No to zostało poczekać jeszcze troszkę na Avatara i każdy kto nie może się doczekać na bank nie zawiedzie się :P

Wodnica79

Film ciekawy – taki przegląd unaoczniający jak zmieniały się efekty specjalne.
Co do braku Matrixa – może pominięto filmy dlatego, że tym efektom specjalnym należałby się zupełnie osobny "przegląd"?

piotrek_px2

Pominięcie w owym zestawieniu Matriksa braci Wachowskich wydaje się sporą ignorancją ze strony autora filmu. Jestem oczywiście bardzo wdzięczny, za to, że takie zestawienie w ogóle powstało, ale to właśnie Matrix jak żaden z dziesiątków innych filmów zrewolucjonizował współczesną kinematografię. Od czasów jego premiery bullet-time stał się chyba najchętniej wykorzystywanym przez filmowców (czy chociażby twórców reklam;)) trickiem. Nowatorstwo efektów zastosowanych w filmie i skala ich oddziaływania to tylko niektóre argumenty przemawiające za umieszczeniem Matrixa w tym "zacnym gronie".
Kolejnym filmem mógłby też być Władca Pierścieni. Przypomnijmy sobie chociażby postać Golluma (jedno z najlepszych zastosowań techniki motion-capture w dziejach kina) czy oblężenie Minas Tirith przez wojska Mordoru. Trudno będzie stworzyć lepszą scenę batalistyczną:)
A co z Transformers? :)
A za 100 lat filmy będą przesyłane bezpośrednio do naszych neuronów, co stworzy wrażenie pełnego uczestnictwa w filmie, tak jakbyśmy byli w centrum jego akcji. Za to najbliższa przyszłość, jak sądzę, należy do filmów 3D :)
Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz gratulacje dla twórcy zestawienia.

Na mnie największe wrażenie i tak robią efekty sprzed ery komputerów. Oglądając ten klip kilka z nich naprawdę i dziś mogłyby z powodzeniem pojawić się w filmach.
Teraz wyobraźnia ludzka nie jest ograniczona możliwościami. Komputery mają praktycznie nieograniczone możliwości kreacji projekcji wyobrażeń twórców. Mimo, iż gro pracy odwalają maszyny to bez weny, pomysłowości, wyobraźni ludzkiej nie byłoby tak wspaniałych efektów specjalnych.
A jeśli komputery zastąpią człowieka we wszystkim? To wtedy…. nie będzie komu oglądać filmów ;)

Peter84

oj, mowiono, ze czlowiek nigdy nie bedzie latal, a ziemia jest plaska ;) nie takie cuda beda robic, a Michael Jackson nieraz jeszcze zaspiewa na zywo ;)

Proszę czekać…