Tonight is the night.

Atak (z) Serca 2

Jest mimo wszystko coś, co choć delikatnie, ale jednak odnosi się do wojny – Ostatnia akcja.

Kadr z filmu Ostatnia Akcja

Film rozpoczyna się od historii, którą niestety w dzisiejszych czasach można usłyszeć dość często. Mateusz Zuber to młody, trochę głupawy i naiwny chłopak. Pracując w klubie prowadzonym przez mafiozów, podpada im i zostaje mocno pobity. Policja ani myśli cokolwiek robić, a ojciec Mateusza jest tak przerażony, że najchętniej by zwiał na koniec świata, w końcu wiadomo z mafią nie można zadzierać.

Ostatnia Akcja
Jan MachulskiJan Machulski

Dziadek Mateusza brał udział w Powstaniu Warszawskim i gdy dowiaduje się o całej sytuacji postanawia zemścić się na mafiozach przy pomocy swoich towarzyszy sprzed lat.

Rola "Małolata", dziadka Mateusza, była ostatnią dla Jana Machulskiego.

Janek był wspaniałym, bezpośrednim, otwartym człowiekiem, entuzjastycznie nastawionym do wszelkiej działalności filmowej. Był też perfekcjonistą dbającym o wiarygodność postaci – także w kostiumie i detalach zachowania. Pamiętam, że gdy graliśmy sceny bez jego udziału słyszałem na słuchawkach jak powtarzał rolę siedząc gdzieś z boku z włączonym mikroportem.

Wspomina reżyser debiutant Michał Rogalski. Zresztą, wszystko to widać na ekranie. W aktorze, który zagrał w ponad 80 produkcjach wciąż była świeżość, cechy, które poniekąd posiada również jego bohater.

"Małolat" próbuje przekonać swych przyjaciół do jeszcze jednej, ostatniej akcji. Ci długo się opierają, jednak jego entuzjazm i chęć przeżycia przygody zwycięża. To już pewne ostatnia akcja odbędzie się.

W starym ciele…
Alina JanowskaAlina Janowska

Ostatnia akcja to komedia zupełnie inna od królujących w naszym kinie komedii romantycznych, z kolei określenie komedia sensacyjna widniejące na plakacie to przesada w drugą stronę. Jeżeli ktoś zauważy nazwisko Juliusza Machulskiego i adnotacje komedia sensacyjna, może spodziewać się czegoś w rodzaju Vinci i raczej się zawiedzie. Akcja w tym filmie jest, ale nie przesadzajmy.

Za to humor oparty jest na samym pomyśle, przyznajmy dość absurdalnym i wspaniałej grze starszej generacji aktorów (Marian Kociniak, Barbara Krafftówna, Alina Janowska, Lech Ordon, Witold Skaruch). Jest też Wojciech Siemion, który gra byłego żołnierza AL, co prowokuje dość ciekawe sceny. Z młodych wybijają się tylko gangsterzy pomagierzy Mecenasa Szaro, którego zagrał Piotr Fronczewski i choć robił, co mógł, to tego typu postać gra już po raz n-ty i jest po prostu nudny.

Reżyser tak mówi o swoim filmie:

Mam nadzieję, że film ten będzie pewnego rodzaju powrotem do kina sensacyjno-komediowego w dobrym gatunku, czerpiącego z bogactwa rodzimej i zagranicznej popkultury. Próbą udowodnienia, że możliwa jest inteligentna rozrywka nie opierająca się na wulgarnym
słownictwie i niewyszukanych gagach.

i w dużej mierze odniósł sukces.

Warszawa
Kadr z filmu Ostatnia AkcjaKadr z filmu Ostatnia Akcja

Ostatnio można zauważyć pozytywny trend ładnego filmowania miast, a szczególnie Warszawy (ostatnio pojawiło się to w Kochaj i tańcz). Filmowcy wybierają ładne lub/i znane miejsca i kręcą tam sceny. Tu wspaniałą pracę wykonała młoda operatorka Karina Kleszczewska, która tak wspomina pracę nad "portretowaniem" miasta:

Bardzo zależało nam na stworzeniu wyrazistego obrazu Warszawy, nie tylko jako miejsca ale i bohatera dramatu. Emocjonalną mapę miasta wszyscy (zarówno reżyser, scenograf, jak i ja ) mamy w głowie od dzieciństwa. To nam bardzo pomagało w dokumentacji i ustaleniu lokalizacji. To miasto jest bardzo różnorodne, każda dzielnica jest osobna. Siłą rzeczy portretując Warszawę zdecydowaliśmy się na rodzaj patchworku, łączącego nowe ze starym, małomiasteczkowe z wielkomiejskim, bogate z biednym.

Lepiej?
Piotr FronczewskiPiotr Fronczewski

Chwalę i chwalę, ale mogło być lepiej. Intryga, mimo że zabawna, czasami niestety przybiera tempo emeryckie (wcale nie z winy aktorów). Fabuła oparta na typowym polskim kinie gangstersko-kryminalnym, tylko bohaterowie inni i humor nieco inny. Czy lepszy? Myślę, że to zależy od gustu każdego widza. Moim zdaniem tak.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Adam_Siennica

Dobry artykuł, lecz o twoim odbiorze filmu prawie NIC nie mówiący. Czekam na recenzje.

Proszę czekać…