Zwiastun Balladyny! 0

Balladyna to pierwsza filmowa, współczesna adaptacja utworu Juliusza Słowackiego. Zrealizowana w Nowym Jorku i w Warszawie wpisuje się w konwencję thrillera. W podwójnej roli Balladyny-Aliny występuje Sonia Bohosiewicz. Szczególną atrakcją filmu jest udział w nim wybitnej aktorki amerykańskiej Faye Dunaway, laureatki Oscara, znanej z głównych ról m. in. w Bonnie i Clyde Arthura Penna i Chinatown Romana Polańskiego.

Balladyna

Film Balladyna powstał z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego, która przypada 4 września br. Premiera filmu wpisuje się w ogłoszony przez Sejm, Rok Słowackiego i w rocznicowe obchody związane z rocznicą urodzin wybitnego poety i dramaturga romantycznego, które odbędą się w piątek we Wrocławiu.

BalladynaBalladyna

Akcja Balladyny została uwspółcześniona i przeniesiona do Nowego Jorku. Gwiazda nowojorskiego komisariatu detektyw Ribb (Sławomir Orzechowski) prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa młodej dziewczyny. Rozszyfrowując ślady zbrodni natrafia na kolejne ofiary, powiększa się też lista podejrzanych. Miłość, romans, zdrada i śmierć przeplatają się w dusznej scenerii Manhattanu. W filmie występują Sonia Bohosiewicz (Balladyna-Alina), Faye Dunaway (dr Ash, wzorowana na postaci Pustelnika z dramatu Juliusza Słowackiego), Mirosław Baka (Kirk-Kirkor), Stefan Friedman (Pan Lotter-Grabiec), Rafał Cieszyński (Chris-Kostryn), Władysław Kowalski (Ojciec) i inni.

BalladynaBalladyna

Mówi Dariusz Zawiślak, reżyser filmu:

Słowacki zawsze mnie fascynował. Uważam, że Balladyna jest świetnym thrillerem politycznym. W oryginale trudnym do przyswojenia, napisanym językiem mało już zrozumiałym wśród nastolatków. Mimo to jest to utwór wciąż aktualny w swym przesłaniu.

Mówi o granej przez siebie postaci Sonia Bohosiewicz, w wywiadzie dla magazynu "Trendy":

Gdyby Balladyna żyła w dzisiejszych czasach, byłaby pewnie bizneswoman, której sensem życia jest osiągnięcie sukcesu. Wiele osób poświęca dla kariery wszystko, łącznie z rodziną. Balladyna poświęciła Alinę, uważając, że jest to kolejny szczebel, na który musi się wspiąć, żeby pójść wyżej.

BalladynaBalladyna

Wrocławska premiera Balladyny, która jest światową premierą filmu, odbywa się dzięki współpracy Odry-Film z IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu, które od początku roku organizuje pod hasłem "Juliuszada" imprezy związane z Rokiem Słowackiego. 4 września rocznicowe uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów pod wrocławskim pomnikiem autora "Kordiana". Później, w samo południe, odbędzie się premierowy pokaz "Balladyny", którego widzami będą uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego i zaproszeni przez nich goście. Na premierę przyjedzie Dariusz Zawiślak, reżyser filmu. Wieczorem w kościele św. Elżbiety w Rynku odbędzie się uroczysta msza św., podczas której aktorzy będą czytali utwory Juliusza Słowackiego.

Co ciekawe, zwiastun jest z lektorem języka migowego i takie też kopie wejdą do kin.

informacja prasowa

Źrodło: Informacja Prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Jana

Chętnie podyskutuję, co zostało z BALLADYNY, po obejrzeniu. Jestem bardzo ciekawa efektu finalnego. Szczególnie ten Nowy Jork… Była juz teatralna wersja Hanuszkiewicza z hondami na scenie:)!

"Antygona w Nowym Jorku, niedługo od wtorku dubbing na Bolku i Lolku…". Wszystko fajnie i miło, tylko czemu Nowy Jork, a nie chociażby Pleszew. Pomysł wydaje się być ciekawy, ale razi mnie fakt miejsca akcji. Dlaczego polski skąd inąd film rozgrywa się w USA, bohaterowie mają anglosaskie nazwiska a mówią po polsku. Jakoś mi to nie leży.
A może Faye Dunaway boi się latać i nie chciała do Polski przylecieć ? ;)

Jana

To może być interesujące! Filmowe wersje dramatów Słowackiego trafiają się rzadko… co najwyżej teatr telewizji… BALLADYNA na srebrnym ekranie pojawiła się dwa razy, ale oczywiście w zgodzie z oryginałem. Ciekawa jestem, co z tego wyjdzie:)! Jak czytam ten opis, mam wrażenie ,
że z oryginału zostanie niewiele:)!
Baka jako Kirkor – ciekawe…

Proszę czekać…