Ojciec Fiony zaakceptował swojego zięcia. Zdecydował, żeby Shrek i Fiona pełnili obowiązki pary królewskiej. Oboje nie czują jednak się w tej roli najlepiej. Shrek najlepiej wróciłby na swoje bagno. Król postanawia więc, że jeśli odnajdą następcę tronu, który obejmie rządy i godnie ich zastąpi, będą mogli opuścić. Odpowiednim kandydatem na króla jest siostrzeniec królowej Lilian, znany jako książę Artur. Shrek wyrusza razem z Osłem i Kotem w butach, w daleką podróż, aby odnaleźć księcia Artura i przekonać go, że powinien zasiąść na tronie. Tymczasem, podczas nieobecności Shreka w królestwie, Książę z bajki przeprowadza zamach stanu. Fiona organizuje ruch oporu, który ma przeciwstawić się uzurpatorowi do czasu, aż Shrek, Osiołek, Kot w butach i przyszły król Artur powrócą z podróży.

O filmie

Bycie królem to zdecydowanie nie jest zajęcie dla każdego – zwłaszcza dla ogra, którego zapach przypomina smród oparów unoszących się nad najdalszymi ostępami bagniska. Ostatnią rzeczą, jakiej pragnął Shrek poślubiając Fionę, było panowanie nad królestwem Zasiedmiogórogrodu. Kiedy jednak jego teść, król Harold zaczął chorować, to właśnie Shrek został kandydatem do korony. Teraz, jeśli niechętny nowym obowiązkom kandydat na króla nie znajdzie godnego zastępcy, do końca życia będzie wkręcony w królowanie.

Jak gdyby Shrek nie miał wystarczająco na głowie, to jeszcze księżniczka Fiona ma dla niego maleńką niespodziankę. Oszołomiony obowiązkami wynikającymi z panowania nad Zasiedmiogórogrodem i zbliżającym się ojcostwem, Shrek rozpoczyna poszukiwania jedynego dziedzica do królewskiego tronu - od dawna zaginionego kuzyna Fiony, zbuntowanego Artiego. Gdy ogr wyrusza w drogę, jego nemezis Książę z Bajki podnosi do góry swoją przystojną głowę i wraca do królestwa, aby przejąć nad nim panowanie. Mając u boku Osła, zawsze uprzedzająco grzecznego Kota w Butach, a także Fionę i jej koleżanki księżniczki, Shrek i Artie muszą uratować królestwo, aby wszyscy mogli w końcu „żyć długo i szczęśliwie”.

DreamWorks Animation S.K.G. przedstawia produkcję PDI/DreamWorks „Shrek Trzeci” w dystrybucji Paramount Pictures. Reżyseria - Chris Miller, obsada - Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz, Antonio Banderas, Rupert Everett, Justin Timberlake, Julie Andrews, John Cleese, Eric Idle, Cheri Oteri, Amy Poehler, Maya Rudolph, Amy Sedaris, John Krasinski and Ian McShane. Pomysł - Andrew Adamson. Scenariusz - Jeffrey Price & Peter S. Seaman oraz Chris Miller & Aron Warner. Produkcja - Aron Warner. Drugi reżyser - Raman Hui. Producenci wykonawczy - Andrew Adamson i John H. Williams.

O produkcji

Ewoluowanie Shreka

To, co zaczynało się, jako krótka historyjka dla dzieci autorstwa Williama Steiga ewoluowało w jeden z najbardziej popularnych i uwielbianych przez widzów filmów.

Dzięki zadziwiającemu postępowi technologicznemu, wygląd filmów o przygodach Shreka zmienił się diametralnie w ciągu kilku ostatnich lat. Także sam Shrek poznał nowych przyjaciół, otrzymał nowe obowiązki i rozwinął zupełnie nowe poglądy na życie. Nasz zielony przyjaciel przeszedł długą drogę od czasu, kiedy spędzał samotne dni na bagnie.

Opowiadana w „Shreku Trzecim” historia jest „naturalnym postępem w życiu naszego bohatera i jego rozwoju jako dorosłego osobnika”, wyjaśnia producent Aron Warner.

„Shrek i Fiona zakochali się w sobie i pobrali w pierwszym filmie. W drugim poznali rodziców i rodzinę panny młodej. Taka była naturalna kolej rzeczy,” mówi reżyser Chris Miller. „Okazuje się, jednak, że dla Shreka nie jest to naturalne, jest przekonany, że nie byłby dobrym ojcem.”

Aktor, który użycza swojego głosu postaci Shreka jest pod olbrzymim wrażeniem tego, że podczas gdy ogr jest jak zawsze wybuchowy, także bardzo ewoluował od czasów pierwszego filmu. „W pierwszym filmie,” mówi Mike Myers, „nie sądził, że jest wart tego, aby się zakochać, w drugim nie wierzył, że może być mężem, a teraz boi się zostać królem i ojcem. To tak naprawdę opowieść o tym, jak w różnych okresach naszego życia musimy polegać na sobie, wierzyć w siebie i nie słuchać tego, co inni o nas sądzą.”

Eddie Murphy, który od samego początku wciela się w postać uwielbianego przez widzów Osła, jest zachwycony faktem, iż „każdy kolejny film jest coraz lepszy. Postaci rozwijają się, a historie są bardziej złożone”.

Zdobywając fanów na całym świecie filmy o przygodach Shreka zgromadziły na świecie 1,4 mld USD wpływów i sprzedały się do dzisiaj w ponad 90 mln egzemplarzy DVD. Oryginalny „Shrek” w rzeczywistości miał bardzo szczęśliwe zakończenie, zgromadził bowiem 479 mln USD i sprzedał się w 50 mln sztuk DVD. Otrzymał ponadto pierwszą w historii nagrodę Akademii® dla Filmu Animowanego (2002).

Kiedy „Shrek 2” został wprowadzony do kin 19 maja 2004 roku miał największe pięciodniowe otwarcie w historii. Stał się trzecim najlepiej zarabiającym filmem wszechczasów – 920 mln USD wpływów z box office.

W przyszłym roku filmowa historia zostanie przeniesiona na deski Broadwayu: „Shrek: The Musical.”

Rodzinne sprawy

Tak jak ekspanduje świat Shreka tak powiększa się rodzina aktorów, którzy powołali animowanych bohaterów do życia. Chociaż byłoby niemożliwe wyobrazić sobie film „Shrek” bez głosów Mike’a Myersa, Eddie’go Murphy i Cameron Diaz, teraz trudno wyobrazić sobie jego świat bez Antonio Banderasa, Julie Andrews, Ruperta Everetta, Johna Cleese i Larry’ego Kinga.

W filmie „Shrek Trzeci” do filmowej rodziny dołączyły takie gwiazdy jak Justin Timberlake, Eric Idle, Cheri Oteri, Amy Poehler, Maya Rudolph, Amy Sedaris, John Krasinski, Ian McShane i Regis Philbin.

Oczywiście większa część produkcji toczy się wokół tytułowego bohatera. Myers oczekiwał filmu „Shrek Trzeci” jak spotkania rodzinnego, jakim ten film w pewnym sensie jest. „Świetnie się bawiłem pracując nad Shrekiem,” mówi aktor. „Uwielbiam Osła, Fionę i Kota w Butach… Jestem szczęśliwy, kiedy znajduję się w tym bajkowym świecie”.

Także księżniczka Fiona – Cameron Diaz jest zachwycona mogąc być ponownie częścią rodziny. „Te filmy poruszają widzów. Przekazują im pewne wartości, a jednocześnie wspaniale bawią,” mówi Diaz. „To prawdziwy przywilej móc być częścią dziedzictwa ‘Shreka’.”

Jej sentyment podziela Rupert Everett, w roli zadufanego w sobie Księcia z Bajki. „To idealna praca dla aktora. Te filmy są tak dobrze przemyślane,” mówi aktor. „Jestem w tę pracę niezwykle zaangażowany. Po prostu muszę wiedzieć, jak to się wszystko skończy.”

Uwielbiany przez każdego Osioł – w tej roli Eddie Murphy, porównuje użyczanie głosu w serii filmów ze Shrekiem do ról w filmach żywej akcji. „Kiedy robię film animowany jestem w większym stopniu częścią zbiorowego wysiłku. Jestem jednym z elementów. I nie chodzi tu tylko o aktorów, ale także ekipę i animatorów. Praca każdego z nas składa się po trochu na to, aby film odpowiednio zadziałał na widza.”

Aktor użyczający głosu Kotu w Butach od razu wiedział, że zamierza być częścią „Shreka Trzeciego” i każdego kolejnego filmu, natychmiast po obejrzeniu „Shreka 2”. „Jeffrey (Katzenberg) podszedł do mnie i powiedział, że moja postać będzie kontynuowana w kolejnych filmach,” wyjaśnia Antonio Banderas. „Teraz czuję się jak część zespołu. Moje relacje z Osłem zawsze będą polegać na rywalizacji, ale w bardziej zabawny sposób, przecież tak w głębi serca, bardzo się kochamy.”

Julie Andrews, która użycza głosu królowej Lillian, była równie zachwycona możliwością dołączenia do rodziny. „Po prostu mnie poprosili i to wszystko,” mówi z uśmiechem. „Miałam tak pyszną zabawę, że byłam w siódmym niebie.”

Nowi członkowie rodziny reagowali w bardzo różny sposób. Będąc fanem pierwszych dwóch części, Justin Timberlake po prostu nie mógł się doczekać pracy nad „Shrekiem Trzecim”. „Stworzenie własnej postaci to niesamowite doświadczenie,” mówi. „Granie głosem zupełnie różni się od każdego innego rodzaju grania. Wyobrażasz sobie, jak twój bohater powinien wyglądać, brzmieć i twoja energia jest na wyższym poziomie niż normalnie.”

Autorka i aktorka komediowa Amy Sedaris była początkowo dosyć nieufna, ale szybko przekonała się, co do pomysłu stworzenia nowej postaci w filmie „Shrek Trzeci”. „Nikt wcześniej nie prosił mnie o zagranie księżniczki, było to więc pewne wyzwanie. Kiedy dowiedziałam się, kim są pozostałe księżniczki, po prostu nie mogłam zrezygnować,” mówi.

Kiedy została poproszona o zagranie jednej z księżniczek trudno było jej w to uwierzyć, mówi gwiazda „Saturday Night Live” Maya Rudolph. „Jestem w grupie świetnych kobiet,” mówi Rudolph. „Zaszczytem jest bycie częścią tej grupy. To coś niezwykłego.”

Do grupy wspaniałych aktorek komediowych dołączyła także Amy Poehler. „Jestem teraz bardzo cool dla moich młodych kuzynów i dzieci przyjaciół. To jeden z tych filmów, które oglądają wszyscy niezależnie od wieku. Muszę przyznać, że byłam dumna jak paw z otrzymania tej propozycji.”

Postaci Śpiącej Królewny udzieliła swojego głosu Cheri Oteri. „Miałam olbrzymie szczęście i honor mogąc stać się częścią świata Shreka. Jest w nim tyle wspaniałego humoru i mnóstwo subtelnych szczegółów w postaciach, które ogląda się z olbrzymią przyjemnością.”

W przypadku Johna Krasinskiego, głosu Lancelota, możliwość dołączenia do obsady była spełnieniem marzenia życia. „Muszę przyznać, że od małego mówiłem tylko o tym, że chcę być w filmie animowanym… chociaż może to zabrzmi trochę dziwacznie,” żartuje aktor. „Ale tak na serio, uwielbiam Shreka i jestem zaszczycony mogąc być jego częścią.”

Kimś, kto najpewniej wie parę rzeczy o komedii jest legendarny, brytyjski aktor komediowy Eric Idle, który użycza głosu czarodziejowi Merlinowi. Aktor tak mówi o swoim zaangażowaniu do filmu. „Prawdopodobnie Jeffery Katzenberg miał kilka moich starych zdjęć z lat 70-tych,” żartuje. „Powiedział, że prześle je do brukowców. Dlatego się zgodziłem.”

Technologia w Shreku

Nie mając zamiaru spoczywać na laurach, twórcy „Shreka” stale szukają sposobów zadziwienia publiczności. Duży postęp w technologii pozwolił im na udoskonalenie ważnych szczegółów w wyglądzie postaci – od niezwykłego wizerunku Shreka po drobne szczegóły futerek Trzech Ślepych Myszy.

DreamWorks Animation rozwinęła zaawansowane systemy technologiczne do dwóch filmów „Skok przez płot” (Over the Hedge) i „Madagascar”, które były produkowane w latach między realizacją „ Shreka 2” i „Shreka Trzeciego” i teraz filmowcy mogli z nich skorzystać jeszcze bardziej je udoskonalając.

Artyści DreamWorks Animation podczas produkcji „Shreka Trzeciego” wykorzystywali serwery HP DL145 ProLiant zasilane procesorami AMD Opteron, które dostarczały im mocy potrzebnej do stworzenia bardzo szczegółowo skomplikowanych postaci i równoczesnej pracy nad rekwizytami oraz scenografią. Dzięki tak zaawansowanemu sprzętowi artyści byli w stanie stworzyć pojedyncze pasma włosów na brodzie Merlina czy we fryzurze Fiony dużo szybciej niż miało to miejsce podczas realizacji dwóch pierwszych filmów.

Studium Postaci

Jednym z największych atrybutów filmów z serii „Shrek” są unikalne postaci. Filmowcy byli szczególnie podekscytowani nowymi narzędziami, dzięki którym byli w stanie uchwycić głębię emocji Shreka i jego przyjaciół lepiej niż kiedykolwiek przedtem. „Kiedy zaczynaliśmy pracę nad ‘Shrekiem Trzecim’, dużo myśleliśmy nad tym, co zrobić ze znanymi już widzom bohaterami,” wyjaśnia Lucia Modesto, jeden ze specjalistów ds. animacji postaci. „Shrek, Fiona, Osioł i Smoczyca mają już po 8 lat. Nie mogliśmy się nimi zająć kiedyś tak, jak nowymi bohaterami, ponieważ diametralnie zmieniła się technologia. Teraz byliśmy w stanie osiągnąć dużo więcej. Mamy lepszą kontrolę nad ich mimiką twarzy, wyższą rozdzielczość. Mogliśmy dodać wiele szczegółów, jakich nie posiadały oryginalne postaci, a ponieważ czuliśmy, że nasi bohaterowie zasługują na to, co najlepsze, zdecydowaliśmy się wykonać prawie wszystko od nowa.”

„Nasi bohaterowie mają w sobie mnóstwo życia,” mówi Tim Cheung, szef pionu animacji postaci. „Na przykład, kiedy Shrek się krzywi, widzimy zmarszczki na jego nosie. W pierwszych dwóch filmach nie byliśmy w stanie tego uzyskać. To naprawdę pomogło nam w stworzeniu dużo bardziej realnych postaci.”

Udoskonalona rzeczywistość

Dzięki takim szczegółom „Shrek Trzeci” posiada bardziej naturalny wygląd, który podkreśla niezwykłe wizualne doświadczenie. „Można naprawdę poczuć fakturę materiału sukienki Fiony”, wyjaśnia drugi reżyser Raman Hui. „Bardziej błyszczy, kiedy świeci na nią światło. Można poczuć jej fakturę, miękkość.”

„Pod względem technologicznym, ten film to duży skok w przyszłość, co teraz jest to szczególnie zauważalne,” mówi reżyser Miller. „Ubrania, włosy księżniczki – wszystko to znajduje się na niezwykłym poziomie realności.”

„Usiłujemy stworzyć fantazję, która jest wiarygodna,” mówi scenograf Guillaume Aretos. „Kiedy w filmie wchodzimy do lasu, czujemy, jakbyśmy rzeczywiście dotykali drzew czy trawy – to naprawdę można poczuć.”

Lawrence D. Cutler odpowiedzialny za sceny zbiorowe był niezwykle podekscytowany możliwością pokazania na ekranie w najbardziej dramatycznych scenach tłumów postaci w tle. „Byliśmy w stanie zaludnić filmowy świat różnorodnymi postaciami drugoplanowymi. Przed rozpoczęciem zdjęć stworzyliśmy katalog ponad 5 000 postaci i upewniliśmy się, że każda z nich zostanie uprzednio zaakceptowana przez reżyserów. Odpowiadało to typowemu castingowi. Dzięki temu mieliśmy tysiące statystów do dyspozycji i pewność, że każda postać, jaka pojawi się w tle wygląda odpowiednio i porusza się tak, jak powinna. To niezwykłe przeżycie móc to potem zobaczyć na ekranie.”

Magiczne Show

Nowe postaci wprowadzają nowe możliwości efektów specjalnych. Jednym z takich bohaterów, który debiutuje w filmie jest legendarny czarnoksiężnik Merlin. „Jego pojawienie się w ‘Shreku Trzecim’ oznacza mnóstwo magii,” mówi Matt Baer zajmujący się efektami specjalnymi. „W filmach o Shreku zawsze, co prawda była magia, ale każdy z nich musiał mieć swój unikalny wygląd.”

W tym przypadku, Baer i jego zespół, kiedy zaczynano pracę nad magicznymi sztuczkami Merlina, musiał rozważyć dwie opcje: „Wpadliśmy na świetnie wyglądającą, szaloną koncepcję, którą zasugerowaliśmy reżyserom, ale ostatecznie zdaliśmy sobie sprawę, że jest zbyt nowoczesna, aby dopasować się do świata Shreka. Dlatego też ostatecznie, sztuczki magiczne wykonywane przez Merlina są raczej w średniowiecznym stylu.”

Innym wyzwaniem, które wyszło na jaw w procesie animacji był zaskakujący zwrot akcji w „Shreku Trzecim”. Osioł i Kot w Butach wypijają magiczny eliksir i wymieniają się ciałami. Animatorzy musieli udźwignąć także to zadanie. „Wg mnie największym wyzwaniem dla animatorów, którzy byli przyzwyczajeni do animowania Osła w ciele osła i Kota w Butach w ciele kota, było przemieszanie ich osobowości w taki sposób, aby kot zachowywał się jak osioł, a jednocześnie reagował jak kot. To naprawdę spora dawka komedii.”

Podnoszenie poprzeczki

Od najdrobniejszych szczegółów po widowiskowe plenery, film „Shrek trzeci” stwarza nowe standardy w animacji. „Jest totalnie zachwycający,” mówi współproducent Denise Nolan Cascino. „W chwili, kiedy zobaczyliśmy szkice, wiedzieliśmy już, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym. W ‘Shreku Trzecim’ jest zupełnie inny rodzaj animowanych plenerów.”

Guillaume Aretos opisuje, jakie są to plenery i filmowe obiekty: „Te kreacje ekranowe stają się coraz większym wyzwaniem dla animatorów. Pod koniec filmu, kiedy mamy do czynienia z imponującym teatralnym show, wykorzystujemy projekty średniowiecznej maszynerii w teatrze i rękodzieło Vatela dla Ludwika XIV. Zaprojektowanie tego było tyle zabawne, co trudne. A ponieważ część naszego filmu to podróż, także szkoła, w której studiuje Arthur znajduje się w północnej Europie. Zaczerpnęliśmy też, co nieco z ducha Brytanii, sięgając po inspiracje do Oksfordu i klasztorów europejskich. Chcieliśmy estetycznie przejść z krainy wiecznej wiosny - którą widzieliśmy w dwóch pierwszych filmach – do czegoś równie kolorowego, ale z głębszym, bardziej sentymentalnym nastrojem.”

„Animacja jest jak sztuki magiczne,” mówi Hui. „Zajmowaliśmy się więc magią każdego dnia pracy.”

Tworzenie ścieżki dźwiękowej

Wiedząc doskonale o tym, że musicalowe numery pomogły w zdefiniowaniu obu pierwszych filmów, realizatorzy w przypadku „Shreka Trzeciego” bez zmrużenia oka zdecydowali się podnieść poprzeczkę.

Tym razem, Harry Gregson-Williams, który skomponował muzykę do wcześniejszych filmów, został nie tylko poproszony o dołączenie do ekipy, ale nawiązanie do swoich wcześniejszych prac i posuniecie się o krok do przodu. „To było olbrzymie wyzwanie,” mówi Gregson-Williams. „Komponuję do wielu filmów, ale dla moich dzieci liczy się tylko moja praca w „Smreku”. Uwielbiam ‘Shreka Trzeciego’. Ma wszystkie elementy obu pierwszych filmów i dużo, dużo więcej. W pewnych miejscach jest nawet wywrotowy.”

Wybór odpowiedniej ścieżki dźwiękowej jest innym sposobem na oddanie nastroju bohaterów i klimatu filmu. „Shrek Trzeci” może poszczycić się robiącym wrażenie zestawem klasycznych piosenek rockowych i tych specjalnie napisanych dla filmu.

Wśród utworów wybranych do towarzyszenia bohaterom filmu są „Live And Let Die” zespołu Wings, „Do You Remember Rock ‘N’ Roll Radio” The Ramones, „Immigrant Song” Led Zeppelin, „Barracuda” Fergie, „Joker And The Thief” Wolfmother, „Cat’s In The Cradle” Harry’ego Chapina, „Thank You (Falettin’ Me Be Mice Elf Again) w wykonaniu Eddie’go Murphy i Antonio Banderas i „Losing Streak” the eels.

Więcej informacji

Proszę czekać…