Chłopi 6.6

Adaptacja powieści Władysława Stanisława Reymonta, za którą autor otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Świat oparty na epopei "Chłopi", zamyka się w granicach jednej wsi, a dramaturgia zdarzeń wpisana jest w rytm zmieniających się pór roku, rytm prac polowych i wiejskich rytuałów. Na fabułę Chłopów składają się trzy główne ciągi zdarzeń i problemów, które przeplatają się ze sobą, uzupełniają się i budują pełny obraz wsi polskiej XIX wieku. To zapis obyczajów i mentalności odchodzącej społeczności wiejskiej.

Obsada

Reżyseria
Średnia
Jan Rybkowski -
Konrad Paradowski (współreżyser) -
Zbigniew Lewicki (współreżyser) -
Maria Burdecka (współreżyser) -
Teresa Olszewska (współreżyser) -
Scenariusz
Średnia
Jan Rybkowski -
Ryszard Kosiński -
Władysław Reymont
(powieść)
-
Producenci
Średnia
Ludgierd Romanis kierownik produkcji -
Antoni Gniewkowski współproducent -
Michał Sosiński współproducent -
Jerzy Szebesta
współproducent
-
Aktorzy
Średnia
Władysław Hańcza
Maciej Boryna
9.0
Emilia Krakowska
Jagna Pacześ (Borynowa)
7.0
Krystyna Królówna
Hanka Borynowa, żona Antka
-
Ignacy Gogolewski
Antek Boryna, syn Macieja
7.5
Bronisław Pawlik
Michał, kowal, zięć Boryny
9.0
Jadwiga Chojnacka
Dominikowa, matka Jagny
-
August Kowalczyk
Piotr, wójt
-
Franciszek Pieczka
Proboszcz
7.8
Magdalena Wołłejko
Józka Borynianka, córka Macieja
-
Tadeusz Janczar
Mateusz
-
Barbara Ludwiżanka
Jagustynka
-
Zofia Merle
Magda Kozłowa
7.7
Lech Ordon
Organista
-
Bolesław Płotnicki
Jambroży
9.0
Kazimierz Wichniarz
Młynarz
-
Barbara Burska
Nastka Gołębianka (niewymieniony w czołówce)
-
Wirgiliusz Gryń
Mieszkaniec Lipiec (niewymieniony w czołówce)
-
Irena Karel
Teresa (niewymieniony w czołówce)
7.0
Jan Paweł Kruk
Mieszkaniec Lipiec (niewymieniony w czołówce)
-
Józef Nowak
Roch (niewymieniony w czołówce)
-
Jerzy Rogalski
Brat Jagny (niewymieniony w czołówce)
7.0
Stefan Szmidt
Jacek, brat dziedzica (niewymieniony w czołówce)
8.0
Kazimierz Talarczyk
Mieszkaniec Lipiec (niewymieniony w czołówce)
-
Barbara Wałkówna
Magda, córka Boryny, żona kowala (niewymieniony w czołówce)
-
Seweryn Dalecki
(niewymieniony w czołówce)
-
Witold Dederko
(niewymieniony w czołówce)
-
Jerzy Kozłowski
(niewymieniony w czołówce)
-
Irena Malkiewicz
(niewymieniony w czołówce)
-
Marian Wojtczak
(niewymieniony w czołówce)
-
Tadeusz Fijewski
Kuba Socha, parobek Boryny
9.0
Aleksander Fogiel
Balcerek, mieszkaniec Lipiec
7.0
Wiktor Sadecki
Jankiel, karczmarz
-
Tadeusz Bartosiewicz -
Maciej Damięcki
Kolędnik
7.5
Stanisław Milski
Bylica, ojciec Hanki
-
Stanisław Niwiński
Pietrek, parobek Boryny
-
Janusz Paluszkiewicz
Kłąb
-
Bogusław Sochnacki
Borowy
-
Mieczysław Czechowicz
Szymek, brat Jagny (niewymieniony w czołówce)
8.0
Izabella Dziarska Dziewczyna bawiąca się wraz z kolędnikami (niewymieniony w czołówce) 6.0
Andrzej Krasicki
Mężczyzna z dworu walczący z chłopami (niewymieniony w czołówce)
-
Natalia Szymańska
Agata (niewymieniony w czołówce)
10.0
Jerzy Święch
Jaś, syn organisty
-
Halina Kossobudzka
Organiścina
-
Wanda Łuczycka
Kłębowa
-
Igor Śmiałowski
Dziedzic
-
Leonard Andrzejewski
Strażnik więzienny (niewymieniony w czołówce)
-
Halina Buyno-Łoza
Mieszkanka Lipiec (niewymieniony w czołówce)
6.0
Krystyna Kołodziejczyk
Wójtowa (niewymieniony w czołówce)
6.0
Barbara Rachwalska
Płoszkowa (niewymieniony w czołówce)
-
Zdjęcia
Średnia
Marek Nowicki 8.0
Kompozytorzy
Średnia
Adam Sławiński -
Kostiumy
Średnia
Marta Kobierska -
Montaż
Średnia
Wiesława Otocka -
Maria Lebiedzik (współmontażysta) -
Charakteryzacja
Średnia
Irmina Romanis charakteryzator -
Tadeusz Schossler charakteryzator -
Scenografia
Średnia
Tadeusz Myszorek scenograf -
Bogdan Solle
współscenograf
7.0
Tatiana Manżett dekorator wnętrz -
Dźwięk
Średnia
Józef Bartczak dźwięk -
Efekty specjalne
Średnia
Pozostała Ekipa
Średnia
Janusz Kaźmierczak dyrygent -