Filmy katyń

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje katyń. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Dziennikarz Stephen Underwood trafia na sprawę dotyczącą mordu w Katyniu 1940r.
Po śmierci ojca syn dokonuje wstrząsającego odkrycia. W zapomnianej skrytce odnajduje autobiografię swojej babki, stare zdjęcia oficera i tajemniczą pocztówkę. Wszystkie te przedmioty wydają się powiązane z ukrytym przestępstwem, które z kolei wiąże się ze zbrodnią katyńską. Łącząc niezwykłe wywiady z wyrazistą animacją, film przedstawia dążenie do odzyskania prawdy, sprawiedliwości i pamięci - ujawnienia skrywanej tragedii pewnej rodziny.
Na zlecenie Stalina rosyjski oficer próbuje przekonać przetrzymywanych w obozach jenieckich polskich żołnierzy do współpracy z komunistycznymi władzami.


10 kwietnia 2010 zapisał się w pamięci Polaków jako dzień narodowego dramatu, ale dla bohaterów filmu to dzień ich największego dramatu osobistego. Wraz z parą prezydencką odeszli w szokujących okolicznościach ich najbliżsi. Większości czas upływający od smoleńskiej katastrofy nie przynosi ulgi. Do tej pory stali z boku, nie występowali przed kamerami, nie brali udziału w publicznej dyskusji. Ewart wraz z ekipą filmową towarzyszyła rodzinom na różnych etapach ich zmagań z trudnymi emocjami. Dokument zawiera sekwencje i zdjęcia, które nigdzie wcześniej nie zostały wykorzystane. Wśród bohaterów są: Wanda Buk (córka generała Tadeusza Buka, Dowódcy Wojsk Lądowych), Lucyna Gągor (żona generała Franciszka Gągora, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego) czy Krystyna Łuczak-Surówka (żona oficera BOR Jacka Surówki).
W 1980 roku Walenty Badylak dokonał samospalenia na rynku w Krakowie, żeby zamanifestować przeciwko przemilczeniu przez władze PRL zbrodni katyńskiej.
Dokument opowiada o ostatnim świadku katyńskich transportów śmierci, który był przewożony z obozu w Kozielsku do Smoleńska, Dziwnym trafem losu nie dotarł on na miejsce masowej egzekucji polskich oficerów. Mowa o profesorze ekonomii Uniwersytetu Wileńskiego, Stanisławie Swianiewiczu, który po latach na emigracji w Wielkiej Brytanii napisał książkę o sposobach działania NKWD. W filmie wykorzystano materiały archiwalne oraz wspomnienia dzieci pana Stanisława.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…