Filmy relacja mężczyzna-kobieta, józef piłsudski

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje relacja mężczyzna-kobieta, józef piłsudski. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Bronek Jabłoński (Jakub Wesołowski) jest oficerem w rosyjskiej armii, Władek Jarociński (Wojtek Zieliński) służy w randze podporucznika w wojsku niemieckim. Tomasz Szymański (Tomasz Borkowski) to porucznik armii austro-węgierskiej. Bohaterów poznajemy w pogrążonej chaosem Rosji, na kilka miesięcy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ich losy niespodziewanie się splatają, jak się okazuje – trwale. W kolejnych odcinkach serialu akcja przenosi się do 1920 r. Bohaterowie biorą udział w działaniach wojennych, w tym – w jednej z najważniejszych bitew w historii świata – bitwie warszawskiej, czyli Cudzie nad Wisłą.
Kameralny dramat przedstawia sylwetki dwóch najważniejszych ojców polskiej niepodległości – Romana Dmowskiego (Dariusz Kowalski) i Józefa Piłsudskiego (Mariusz Ostrowski) poprzez pryzmat trudnych relacji męsko-damskich, ale i konfliktów światopoglądowych. Akcja autorskiego spektaklu Macieja Wojtyszki rozgrywa się w latach 1892 – 1920. Sztuka rozpisana jest na dwanaście scen, prezentuje dwie różne koncepcje odzyskania Niepodległości, wyrosłe z innych poglądów obu bohaterów, kochających w dodatku tę samą kobietę. Maria wybrała w końcu Józefa i została jego żoną. Maciej Wojtyszko pokazuje jednak, że dla walki o Niepodległość potrafili oni powstrzymać uczucia i pokonać własną dumę, ceniąc w sobie nawzajem determinację w kwestii walki o wolność ojczyzny i absolutne oddanie tej sprawie. Dramat prezentuje też drugą miłość życia Józefa Piłsudskiego – Aleksandrę. Dzięki wpisaniu osobistych wątków z życia obu mężczyzn w bieg wydarzeń politycznych autor opowiada o namiętnościach i źródłach konfliktu pomiędzy dwoma, najważniejszymi graczami przedwojennej sceny politycznej. Utwór nawiązuje do współczesności, pokazując historyczne korzenie dzisiejszych konfliktów i sprawiedliwie prezentując oba nurty myślenia o Polsce.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…