Filmy polityka, józef piłsudski

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje polityka, józef piłsudski. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Ucho Prezesa to miniserial polityczny, stworzony przez Roberta Górskiego, lidera Kabaretu Moralnego Niepokoju. Sam Robert wciela się w nim w TEGO Prezesa, w TYM gabinecie, na TEJ ulicy. Jest tytułowym uchem, do którego każdy chce dotrzeć.

Piłsudski

5,9
5,1
Piłsudski rozpoczyna się w 1901 roku, w szpitalu psychiatrycznym w rosyjskim zaborze. Jednym z pacjentów jest więzień polityczny – Józef Piłsudski (Borys Szyc). Polskie podziemie niepodległościowe przygotowuje ucieczkę słynnego już działacza. Piłsudski zostaje uwolniony, nie dane mu będzie jednak rodzinne szczęście u boku żony (Magdalena Boczarska). Kolejne burzliwe lata naznaczone będą rewolucyjnymi wydarzeniami, przemocą i zdradą. Piłsudski musi manewrować na grząskim gruncie – między zachowawczą biernością Polskiej Partii Socjalistycznej a agresją wobec zaborców, skutkującą odwetem. Zbliża się rok 1914, a wraz z nim szansa na niepodległą Polskę.


Film opowiadający o wydarzeniach z życia Józefa Piłsudskiego. Twórca wykorzystał wiele materiałów archiwalnych, takich jak: zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy, mapy. Przedstawieni zostali również towarzysze Marszałka w walce o niepodległość. Ukazane zostały także tworzenie struktur państwa.
Kameralny dramat przedstawia sylwetki dwóch najważniejszych ojców polskiej niepodległości – Romana Dmowskiego (Dariusz Kowalski) i Józefa Piłsudskiego (Mariusz Ostrowski) poprzez pryzmat trudnych relacji męsko-damskich, ale i konfliktów światopoglądowych. Akcja autorskiego spektaklu Macieja Wojtyszki rozgrywa się w latach 1892 – 1920. Sztuka rozpisana jest na dwanaście scen, prezentuje dwie różne koncepcje odzyskania Niepodległości, wyrosłe z innych poglądów obu bohaterów, kochających w dodatku tę samą kobietę. Maria wybrała w końcu Józefa i została jego żoną. Maciej Wojtyszko pokazuje jednak, że dla walki o Niepodległość potrafili oni powstrzymać uczucia i pokonać własną dumę, ceniąc w sobie nawzajem determinację w kwestii walki o wolność ojczyzny i absolutne oddanie tej sprawie. Dramat prezentuje też drugą miłość życia Józefa Piłsudskiego – Aleksandrę. Dzięki wpisaniu osobistych wątków z życia obu mężczyzn w bieg wydarzeń politycznych autor opowiada o namiętnościach i źródłach konfliktu pomiędzy dwoma, najważniejszymi graczami przedwojennej sceny politycznej. Utwór nawiązuje do współczesności, pokazując historyczne korzenie dzisiejszych konfliktów i sprawiedliwie prezentując oba nurty myślenia o Polsce.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…