Filmy prl, lata 80.

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje prl, lata 80.. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Dolny Śląsk, jesień 1981 roku. Po serii prowokacji SB, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i… cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.
Polska, rok 1982; polityczna gorączka stanu wojennego. Dwaj bracia-górnicy reprezentują różne postawy wobec opresji policyjnego państwa. Podczas, gdy Tadek (Tomasz Schuchardt) wycofuje się w neutralność, Janek (Stanisław Linowski) wybiera aktywność w demokratycznym podziemiu - mimo, że jego dziewczyna Magda (Zuzanna Zielińska) planuje dla obojga ucieczkę do Francji, wykorzystując koneksje ojca-milicjanta (Sławomir Grzymkowski) do uzyskania paszportu na wyjazd na zawody sportowe. Kiedy Janek prosi Tadka o przechowanie antyrządowych ulotek w drugą rocznicę Porozumień Sierpniowych 1980 roku, uruchamia spiralę wydarzeń, które wystawią na próbę lojalność i siłę charakteru wszystkich zaangażowanych - udowadniające, że prosty moralny osąd nigdy nie zapewnia wglądu w duszę człowieka.

Strajk

7,0
Poruszająca historia o odważnej kobiecie, która pomimo wszystkich przeszkód, które stanęły na jej drodze napisała epizod światowej historii przyczyniając się do powstania Solidarności.


Paweł, Antek i Kazik to trzej pracownicy tuczarni drobiu. Pewnego dnia otrzymują polecenie nielegalnego zabicia i rozwiezienia dużej liczby indyków ważnym warszawskim osobistościom. Jednak los – płatając im figle – sprawia, iż tracą oni ochotę do wykonania zadania i postanawiają urządzić sobie piknik nad Wisłą.
Rok 1986. Noc z 25 na 26 kwietnia. W elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie, kilkadziesiąt kilometrów od Kijowa, dochodzi do eksplozji reaktora atomowego. Świat dowiaduje się o tym nie z radzieckich oficjalnych komunikatów, lecz dzięki urządzeniom pomiarowym, zainstalowanym w różnych częściach Europy, nad którymi przeszła radioaktywna chmura. Akcja spektaklu obejmuje pierwsze cztery dni po katastrofie. W Polsce władze komunistyczne stają przed dylematem: co zrobić? Jak się zachować w sytuacji kryzysowej, aby – z jednej strony – zapobiec możliwym, tragicznym skutkom skażenia promieniotwórczego, a z drugiej – nie narazić się Moskwie. Podjęta zostaje ważna decyzja, aby wszystkim dzieciom, jako najbardziej zagrożonym, podać preparat „płyn Lugola”, ale jednocześnie władze nie mają dość odwagi, aby odwołać pochód 1 Maja czy też zrezygnować z udziału polskiej ekipy w prologu Wyścigu Pokoju, który w tym roku miał się rozpocząć w Kijowie. Na wszelki wypadek próbuje się więc manipulować informacją.
Kierowca wiceministra gospodarki terenowej Zdzisio zaczyna kolejny zwykły dzień. Wożąc swojego pasażera, czasem spotyka innych kierowców i rozmawiając z nimi, czerpie informację o wysoko postawionych ministrach i urzędnikach. Jednak ten dzień będzie niezwykły, bo właśnie szykują się zmiany w rządzie i zwolnienia na wszystkich szczeblach.
Akcja filmu toczy się na przełomie lat 1980 i 1981. Jego głównym bohaterem jest Zenon Gołyźniak (Andrzej Kopiczyński) - wybitny fachowiec i naczelny inżynier wielkiej magistrali budowlanej, której znaczenie i termin oddania jest sprawą wagi państwowej. W środowisku budowlańców znany jest też jako wielbiciel sportu, szczególnie boksu. Nazywają go nawet żartobliwie – „Zenek – bokser”. Pewnego dnia przyjeżdża do niego na budowę wielkiej trasy jego przyjaciel minister i oświadcza mu, że zostanie przeniesiony na inną budowę. Nie pomagają protesty, że chce swą pracę doprowadzić rzetelnie do końca. Nikt, nawet przyjaciel, nie liczy się z jego zdaniem, ma wykonać polecenie. które wydała wszechmocna "góra". Na jego miejsce trzeba dać kogoś innego.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…