Dwaj błyskotliwi, zaprawieni w bojach gliniarze (Samuel L. Jackson i Colin Farrell) łączą swe siły z parą oblatanych nowicjuszy (Michelle Rodriguez i LL Cool J), by utworzyć najbardziej oryginalną, a zarazem niezawodną brygadę antyterrorystyczną świata - S.W.A.T. Ich pierwsze zadanie to: przewieźć do więzienia federalnego króla narkotyków, który obiecał 100 mln $ każdemu, kto spróbuje go uwolnić!

Dramat i kino akcji

"S.W.A.T." to kino akcji z silnie zarysowanymi sylwetkami głównych bohaterów, zbudowane wokół historii o odkupieniu win z przeszłości, to kino o mężczyznach i kobietach, których misją jest rozbrajanie nawet najbardziej niebezpiecznych sytuacji, z którymi stykają się policjanci w codziennej służbie na linii ognia.

"S.W.A.T." to również studium kontrastów osobowości ludzkich i analiza wpływu osobowości na los jednostki. Dwaj oddani swojej służbie oficerowie S.W.A.T. Jim Steet (Colin Farrell) i jego partner Brian Gamble (Jeremy Renner) zostali skarceni i zawieszeni w swoich czynnościach na skutek wykonania kontrowersyjnego telefonu w czasie napadu na bank, podczas którego wzięto kilku zakładników. Gamble decyduje się porzucić pracę w policji Los Angeles L.A.P.D. (L.A. Police Department), zawiedziony takim zachowaniem swoich zwierzchników. Nie chce poddać się w swoim mniemaniu niesłusznej karze. Street z kolei podejmuje decyzję o pozostaniu. Upadł co prawda nisko, ale ma nadzieję, że nadejdzie jeszcze jego wielki dzień.

Te decyzje, jak się okaże, mają zmienić dalszy bieg wydarzeń w ich życiu.

Dla Streeta zawieszenie w czynnościach i degradacja stają się żmudną drogą do ponownego wcielenia do jednostki. Moment przełomowy następuje, kiedy Street spotyka na swojej drodze sierżanta "Hondo" Harrelsona (Samuel L. Jackson), który powraca do zespołu S.W.A.T. po pracy w innym oddziale. Hondo otrzymuje mandat stworzenia nowego zespołu i podobnie jak w przypadku Streeta, jego motywem jest odkupienie swojej przeszłości. Jego odwieczny przeciwnik Kapitan Thomas Fuller (Larry Poindexter) robi jednocześnie wszystko co w jego mocy, żeby tylko pokrzyżować plany Hondo i doprowadzić do jego porażki. Podobnie jak Street, Hondo nie chce pozwolić na to, żeby ktokolwiek stanął mu na drodze do wykonania zadania. Z uporem posuwa się na przód, kompletując najlepszą drużynę jaką policja Los Angeles ma do zaoferowania.

"Podobnie jak Street i Gamble, Hondo i Fuller byli partnerami na początku swojej kariery", mówi producent filmu Neal H. Moritz. "Obaj byli dobrymi gliniarzami, z tą jednak różnicą, że Fuller lepiej radził sobie we wspinaniu się po drabinie politycznej. Hondo, z kolei, był takim typem oficera, jakiego każdy chciałby widzieć w działaniu - odważnie stającego w obronie obywateli."

Hondo rozpoczyna swój proces selekcji zespołu od wyboru dwóch doświadczonych oficerów S.W.A.T., Michaela Boxera (Brian Van Holt) i T.J. McCabe (Josh Charles). Na liście kandydatów Hondo jest również wyjątkowo skuteczny gliniarz, mogący pochwalić się imponującymi wynikami w liczbie aresztowań, Deacon "Deke" Kaye (James Todd Smoth).

W momencie, kiedy Hondo podejmuje decyzję o wcieleniu do elitarnego zespołu zniesławionego Streeta, wiemy już, że mamy do czynienia z osobą o nieprzeciętnym charakterze. Jak tłumaczy Colin Farrrell: "Hondo decyduje się postawić na Streeta, ponieważ widzi wyraźnie jak bardzo temu człowiekowi potrzebna jest jeszcze jedna szansa. Ci dwaj faceci są na swój sposób właśnie w tym podobni. Hondo został usunięty ze S.W.A.T. przez Fullera, tak więc jego przesłanie w stosunku do Streeta brzmi 'ja mogłem podnieść się z upadku, więc ty też możesz."

Innym powodem, dla którego Hondo stawia na Streeta jest zdaniem Moritza: "wyczucie, że Jim ma dobry instynkt policjanta. Myślę, że widzi on w nim to, co widzieli w nim inni, kiedy zaczynał pracę w policji. Jest w nich obu również wzajemny szacunek, który opiera się na świadomości przeszłości w służbach zbrojnych."

Piątym, ostatnim kandydatem, czy raczej kandydatką Hondo jest Chris Sanchez (Michelle Rodriguez). Chris jest pierwszą kobietą, wybraną do jednostki S.W.A.T. w Los Angeles. "Po części Hondo dokonał takiego wyboru, żeby wkurzyć Kapitana" śmieje się Rodriguez. "A Hondo zatrudnia po prostu "twardą dziewczynę", która już trzykrotnie bezskutecznie próbowała dostać się do S.W.A.T. , ale była odrzucana z tego powodu, że jest kobietą."

Sanchez jest policjantką najwyższej próby. Jej obecność w nowym zespole nadaje pozostałym członkom wyjątkowej, unikalnej dynamiki. Jak mów Rodriguez: "Chris jest twardą, rzeczową kobietą. Hondo ze swojej strony wyczuwa jakim potencjałem dysponuje ta dziewczyna."

Zgromadziwszy już zespół - 4 mężczyzn i jedna kobieta, o uzupełniających się nawzajem umiejętnościach, przed Hondą stoi teraz zadanie wyszkolenia ich w taki sposób, aby myśleli i działali właśnie jak sprawny zespół. Proces szkolenia S.W.A.T. należy do bardzo wymagających i wyczerpujących. Jego zadaniem jest ukształtowanie wybranych jednostek w spójną całość, myślącą i działającą jak części jednego organizmu.

Aby pozytywnie przejść weryfikację umiejętności, zespół musi poradzić sobie ze stworzonym specjalnie na potrzeby szkolenia, prawie niemożliwym do wykonania zadaniem polegającym na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim osobom porwanym przez terrorystów na pokładzie samolotu. Jak się ostatecznie okazuje drużyna S.W.A.T. radzi sobie z tym znakomicie, czym zaskarbia sobie pochwały decydentów policyjnych z L.A.P.D. Naturalnie, daje to podstawy do powierzenia drużynie Hondo prawdziwego już zadania - Alex Montel (Olivier Martinez), urodzony we Francji mafioso znany jako 'Le Loup Rouge' (Czerwony Wilk) stara się podjąć próbę ucieczki z policyjnego aresztu w trakcie rutynowego przemieszczenia więźnia z Los Angeles w inne miejsce odosobnienia.

Pomimo tego, że plan zostaje przejrzany i udaremniony, kolejny ruch Alexa okazuje się być jeszcze bardziej zuchwały. Oświadcza on dziennikarzom, że jest gotów zapłacić 100 milionów dolarów każdemu, kto pomoże mu uciec z aresztu. To bezczelne oświadczenie transmitowane jest we wszystkich stacjach nadających w rejonie Los Angeles i staje się, jak ujmuje to sam Martinez,: 'początkiem małej wojny wśród gangsterów miasta'. Alex wprowadza chaos i w dużej mierze komplikuje przekazanie go przez policję L.A. w ręce policji Federalnej - co jak się okazuje było jego świadomym zamierzeniem."

Dla Moritza, 'premia' w wysokości 100 milionów dolarów staje się siłą napędową filmu i znacznie poszerza zakres jego akcji. "Kiedy czytając scenariusz doszedłem do momentu, w którym pojawia się wzmianka o nagrodzie, moje myśli zaczęły galopować, starając się jednocześnie wyobrazić jaki efekt na życie w mieście mogłoby mieć tego rodzaju oświadczenie. Jakiego rodzaju zamęt i zamieszanie mogłoby to wywołać, jak również w jaki sposób, na bazie takiej informacji, pojawiliby się bohaterowie starający się pokrzyżować szyki osobom, dla których motywacją jest propozycja Alexa."

Misja S.W.A.T. jest nieco bardziej skomplikowana przez fakt, że jedną z osób skuszonych propozycją Alexa jest rozgoryczony, były partner Streeta - Gamble. Dysponując wewnętrzną wiedzą o działaniach i funkcjonowaniu jednostki S.W.A.T., Gamble niejako już na starcie staje się niezwykle silnym adwersarzem, którego nie sposób zignorować.

Wcielający się w rolę Gamble'a Renner zdecydował się zagrać nieco wbrew widocznej gołym okiem ciemnej strony swojej postaci. Pokazuje on zatem Gamble'a jako: "tak naprawdę nie do końca złego faceta, ale po prostu kogoś, kto nie bardzo rozumie co się wokół niego dzieje. Dlatego też podąża niewłaściwymi ścieżkami. Otrzymał ciężką szkołę życia w policji, odszedł z niej, a potem, jak to często bywa podjął kilka błędnych decyzji."

Podobnie jak w przypadku Streeta, S.W.A.T. był dla Gamble'a tym, wokół czego kręciło się jego życie. W momencie pozbawienia punktu oparcia czuje się on kompletnie zagubiony. "Jest załamany i prawie zupełnie spłukany. Nie ma gdzie pójść, nie ma praktycznie żadnych perspektyw na przyszłość," kontynuuje Renner. "Ale zamiast podjęcia próby znalezienia legalnej drogi zawodowej, na której mógłby wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie, decyduje się użyć wiedzy nabytej w S.W.A.T. do zrobienia wielkiego skoku. Układa sobie w głowie, że ponieważ wie wszystko o S.W.A.T., zna ich taktykę i sposób myślenia - szczególnie zaś myślenie i zachowanie swojego starego kumpla Streeta - to zawsze będzie o jeden krok do przodu."

W hierarchii systemu S.W.A.T. nie ma praktycznie większej zdrady niż w przypadku oficera, który przechodzi na drugą stronę do świata korupcji i przestępczości. Gamble podbija stawkę w tej grze, nie tylko taktycznie, ale również moralnie, budząc wiele pytań o honor i lojalność pośród ludzi, którym ufa społeczeństwo i w którym pokłada ono swoje bezpieczeństwo. Jak mówi Jackson: "Wielokrotnie prowadziliśmy długie rozmowy na temat tego na jakie pokusy narażeni są czasami policjanci i jak łatwo jest im ulec. W takim jednak przypadku - ulegania pokusom, jeśli się poddasz to jednocześnie zaprzeczasz wszystkiemu, czego do tej pory broniłeś jako policjant i jako człowiek. A to już sprawia, że stajesz się jeszcze gorszy niż bandyta, z którym do tej pory walczyłeś. Wybierasz drogę stróża porządku, ponieważ chcesz, żeby ludziom żyło się bezpieczniej. Odwracając się od nich i burząc ich zaufanie, zadajesz gwałt świętości jaką jest zaufanie tych ludzi."

Street i Hondo są kontrapunktami dla osoby Gamble'a. Ucieleśniają oni moralność i honor oddanego swojej służbie oficera policji. "Jim Street nie jest aniołem. Jest zwykłym facetem, który po prostu kocha swoją pracę i wierzy w to, co robi", tłumaczy Farrell. "W tej sytuacji, nie sposób go skorumpować, tak też było zawsze - jeszcze wtedy, kiedy po raz pierwszy związał się z jednostką marynarki S.E.A.L. Nie ma też powodu, dla którego miałby się zmienić teraz. Nie rządzi nim potęga chęci używani broni, ani też brawura. Znalazł się na służbie z właściwych powodów, głównie zaś dlatego, żeby chociaż w niewielkim stopniu zrobić dla innych coś dobrego."

Podobnie, osobistą misją Hondo jest niezachwiane oddanie pracy i swojemu zespołowi. "Dla Hondo znaczenie jego osoby i duma związane są z rolą pełnioną przez niego w siłach zbrojnych, jak również satysfakcja płynąca z możliwości stworzenia nowej jednostki specjalnej S.W.A.T.", twierdzi Jackson. "Bo to naprawdę jest drużyną wyjątkowa. Najlepsi z najlepszych."

Całkowitą antytezą Hondo i Streeta jest natomiast bezwzględny i brutalny narkotykowy boss, Alex Montel. Jak mówi o granej przez siebie postaci Martinez: "Alex nie wierzy w nic i nic nie jest w stanie zrobić na nim większego wrażenia. Jest osobą do szpiku kości amoralną, to człowiek całkowicie pozbawiony sumienia."

Częścią atrakcyjności filmów akcji rozgrywających się w środowisku policyjnym jest możliwość wślizgnięcia się na moment w skórę przestępcy, rzucenia okiem na ten zwykle obcy nam świat. Filmy z gatunku policyjnego pozwalają widzom przyjrzeć się nieprzyjemnej stronie społeczeństwa, bez konieczności bezpośredniego zetknięcia się z nią. "Większość z nas zafascynowanych jest tym, w jaki sposób prowadzone jest na miejscu zbrodni śledztwo, w jaki sposób policja dochodzi swoimi metodami do tego, kto jest przestępcą, jaka była jego motywacja i jaka taktyka została zastosowana, żeby ująć sprawcę," tłumaczy Jackson i dodaje: "Dla widzów to bezpieczny sposób, żeby rzucić okiem na ten mroczny świat i wyjść wzbogaconym nieco o wiedzę, w jaki sposób policja działa."

Zdaniem Jamesa Todda Smitha (LL Cool J) jest w tym wszystkim również pośrednio doznawany dreszcz identyfikowania się z odwagą i umiejętnościami pozytywnych bohaterów. "Bawią nas i ciekawią postaci, które robią rzeczy i działają w sposób wymagający odwagi i zacięcia silniejszego niż u zwykłego śmiertelnika. Nasi bohaterowie bawią nas w ten właśnie sposób."

Synopsis

Są najlepsi z najlepszych - the best of the best - elita stróżów prawa. Ich zadaniem jest najbardziej niebezpieczna misja, jaką kiedykolwiek przyszło im wykonywać.

W zainspirowanym popularnym serialem telewizyjnym z lat 70'tych, pełnym energii thrillerze akcji "S.W.A.T." zagrali główne role Samuel L. Jackson i Colin Farrell. Producentem filmu jest Neal H. Moritz, reżyserem Clark Johnson. W obsadzie znaleźli się również Michelle Rodriguez, James Todd Smith (znany również jako LL Cool J), Brian Van Holt, Jeremy Renner, Josh Charles i Olivier Martinez.

Farrell wcielił się w rolę Jima Streeta, byłego członka grupy operacyjnej S.W.A.T., który wraz ze swoim partnerem Brianem Gamble (Renner) wyrzucony został z szeregów oddziału w konsekwencji kontrowersyjnej decyzji, którą obaj podjęli podczas akcji odbicia zakładników z rąk przestępców. Gamble zniesmaczony i zniechęcony porzuca służbę, ale Street, dla którego służba w policji to całe jego życie zgadza się na degradację, mając nadzieję w głębi duszy, że pewnego dnia dana mu będzie szansa odkupienia swoich win i jeszcze raz z dumą będzie mógł założyć mundur elitarnych jednostek S.W.A.T.

Street dostaje swoją szansę, kiedy dowodzący zespołem Dan "Hondo" Harrelson (Jackson) otrzymuje polecenie znalezienia i wyszkolenia pięciu najwyższej próby gliniarzy do nowej jednostki specjalnej S.W.A.T. (Special Weapons and Tactics). Pozostali z zaangażowanych przez Hondo rekrutów to Deacon "Deke" Kaye (James Todd Smith aka LL Cool J), Chris Sanchez (Michelle Rodriguez), Michael Boxer (Brian Van Holt) i T.J McCabe (Josh Charles).

Po kilku tygodniach wyczerpujących ćwiczeń fizycznych, nowa jednostka S.W.A.T. zostaje szybko wprowadzona do akcji, kiedy to narkotykowy baron Alex Montel (Olivier Martinez) bezczelnie oferuje 100 milionów dolarów nagrody każdemu, kto może go uwolnić z rąk policji. I to właśnie w momencie, kiedy jednostka specjalna wyrusza z Los Angeles, żeby przekazać go w ręce policji Federalnej, podąża za nimi bezwzględna, dobrze uzbrojona banda najemników Montela.

Wytwórnia Columbia Pictures ma przyjemność zaprezentować Państwu najnowszą produkcję An Original Film/Camelot Pictures/Chris Lee Production pod tytułem "S.W.A.T.", z udziałem Samuela L. Jacksona, Colina Farrella, Michelle Rodriguez, Jamesa Todda Smitha (aka LL Cool J), Briana Van Holta, Josha Charlesa i Oliviera Martineza.

Reżyserem filmu jest Clark Johnson. Autorami scenariusza na podstawie pomysłu Rona Mity & Jima McClainaDavid Ayer i David McKenna. W roli producentów wystapili Neal H. Moritz, Dan Halsted i Chris Lee. Autorem zdjęć jest Gabriel Beristain, ASC/BSC. Producentem wykonawczym jest Louis D'Esposito, współproducentem wykonawczym - Todd Black. W roli współproducentów wystąpili George Huang i Amanda Lewis. Scenografia do filmu jest dziełem Mayne Berke. Montażu dokonał Michael Tronick, A.C.E. Muzykę skomponował Elliot Goldenthal. Nadzór nad muzyką sprawowała Evyen Klean. Kostiumy zaprojektował Christopher Lawrence.

Wszystko o prawdziwej jednostce S.W.A.T.

Jednostka S.W.A.T. funkcjonująca w ramach wydziału policji Los Angeles była inicjatorem organizacji taktycznych jednostek policji do pilnowania przestrzegania prawa na terenie miasta. Po kilku incydentach związanych z napaścią uzbrojonych osobników na cywilną ludność miasta oraz siły policyjne w całym kraju, z czego wiele miało miejsce na obszarze L.A. podczas rozruchów pod koniec lat 1960-tych, uznano, że nie istnieją odpowiednie siły, które mogłyby sprawnie zareagować w takiej sytuacji. W konsekwencji, stworzone zostały ochotnicze jednostki pod nazwą station defence teams (stacjonarne jednostki obrony), składające się z doświadczonych oficerów oraz osób z udokumentowaną służbą w policji.

S.W.A.T. (Special Weapons and Tactics Team) jako jednostka zainicjowała swoją działalność pod koniec lat 60-tych ubiegłego stulecia, a formalnie zarejestrowana została przez Wydział Policji Los Angeles (L.A.P.D.) w 1972 roku, w uznaniu potrzeby i korzyści płynących ze zbiorowego szkolenia członków policji, działających w ramach oddziałów miejskich.

Innowacyjna jak na ówczesne czasy formacja wniosła pewną konsekwencję i spójność do sposobu, w jaki policja do tej pory obchodziła się z wydarzeniami wymagającymi podejścia taktycznego. Od tej pory jednostki S.W.A.T. stały się prawdziwą legendą pośród agencji stróżów prawa na całym świecie. Obecnie S.W.A.T. jest elitarną jednostką mającą w swoich szeregach około 60 oficerów policji Los Angeles, sześciu sierżantów i jednego porucznika, z czego wszyscy są znakomicie wyszkolonymi specjalistami taktycznymi, doskonale radzącymi sobie w sytuacji nagłych ataków. Jednostka obejmuje swoim zasięgiem 18 rejonów geograficznych Los Angeles, miast, które rozciąga się na ogromnym obszarze prawie kilkunastu kilometrów kwadratowych.

S.W.A.T., jednakże, do 1984 roku pozostawał jednostką niedofinansowaną. W tymże roku jej funkcjonowaniem i budżetem zainteresował się Komitet Olimpijski. Ponieważ Los Angeles jako miejsce organizacji Igrzysk Olimpijskich z oczywistych względów uznano za możliwy cel ataków terrorystycznych, jednostce S.W.A.T. przyznano niezbędne fundusze przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu oraz szkolenia wymagane w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa. Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles upłynęły spokojnie, nie miał miejsca żaden poważny incydent. Jednak fundusze i szkolenia zainicjowane za ich sprawą stały się punktem zwrotnym zarówno dla L.A.P.D, jak i S.W.A.T.

Podążając za sukcesem organizacji S.W.A.T., inne miasta w całych Stanach Zjednoczonych oraz na świecie stworzyły w swoim rejonie podobne jednostki. Chociaż nie wszystkie z nich noszą nazwę S.W.A.T. i nie wszystkie funkcjonują pod auspicjami lokalnej policji miejskiej (niektóre z nich podlegają siłom zbrojnym lub rządowym), to jednak wszystkie charakteryzuje ten sam cel taktyczny.

Jako jednostka elitarna, S.W.A.T. rządzi się swoimi prawami. Jej członkowie podlegają rygorystycznym standardom profesjonalnym, w tym dotyczącym sprawności fizycznej. Kandydaci wybierani są spośród tych policjantów, którym udało się najpierw dostać do wydziału Metropolitan Police, po minimum czterech latach służby w L.A.D.P. Po roku służby w wydziale Metropolitan, oficerowie mogą ubiegać się o przyjęcie do S.W.A.T. W tym momencie zostają poddani niezwykle wnikliwej i wymagającej fizycznej sprawności trwającej dwa tygodnie serii prób. Ci, którym uda się przebrnąć przez testy i sprawdziany umieszczani są na liście, z której ostatecznie wybranych zostanie tylko kilku szczęśliwców. Każdego roku o miejsce w S.W.A.T. ubiega się około 50 oficerów policji. Wejście w szeregi jednostki udaje się jedynie 8-10 kandydatom.

Kiedy już kandydaci zostaną ostatecznie zaakceptowani, zaczyna się dla nich od razu trwający siedem tygodni intensywny program szkoleniowy. Wszyscy nowi członkowie S.W.A.T. brani są w krzyżowy ogień wszechstronnych ćwiczeń, wielu z nich wybiera jednak jakąś specjalizację - np. snajperską, korzystania z określonego rodzaju broni, etc. Niektórzy z nich idą w kierunku specjalizacji negocjacyjnej. Obecnie, w szeregach S.W.A.T. jest 18 oficerów o takiej właśnie specjalności. Po zakończeniu szkolenia oficerowie odczekują pewien czas, a następnie oficjalnie zostają przyjęci w szeregi zespołu. Często zdarza się, że już po szkoleniu, a jeszcze przed oficjalnym zaprzysiężeniem zapraszani są do asystowania w niebezpiecznych sytuacjach, gdzie potrzebne są dodatkowe ręce do pracy.

O ile niektórym oficerom udaje się zrobić dłuższą karierę w jednostce S.W.A.T. - najdłuższy dotychczas okres służby to 27 lat - to jednak przeciętna kadencja członka S.W.A.T. wynosi 8-12 lat. Po tym czasie większość oficerów otrzymuje awans do innych jednostek w ramach L.A.P.D.

W każdej sytuacji kryzysowej, przynajmniej 14 oficerów S.W.A.T., jeden sierżant taktyczny, i jeden sierżant ds. negocjacji są strategicznie rozmieszczani w miejscu akcji. Dodatkowo, oprócz swoich obowiązków taktycznych, jednostka S.W.A.T. prowadzi często negocjacje z zabarykadowanymi podejrzanymi. Wiele z takich zajść, to sytuacje, w których wzięto zakładników. Niezależnie od nazwy jednostki, jak również reputacji jej członków - jako szybkostrzelnych maszyn, celem każdej misji S.W.A.T. jest ratowanie życie. Mając do czynienia z około 80 przypadkami zabarykadowania się podejrzanych z zakładnikami oraz 50 sytuacjami zagrożenia życia rocznie - ponad 3.000 misji wysokiego ryzyka przeprowadzonych przez S.W.A.T. w ciągu ostatnich 30 lat mogło poszczycić się uratowaniem i ocaleniem życia wszystkich wziętych zakładników.

Więcej informacji

Proszę czekać…