Gorący temat

6,2
5,6
Historia opowiadająca o aferze z udziałem Rogera Ailesa, byłego szefa stacji FOX News. Jeden z najbardziej wpływowych ludzi w rynku medialnym, który na kilka lat przed śmiercią został oskarżony przez Gretchen Carlson o molestowanie seksualne.
Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Skandal niezinterpretowany - waga piórkowa tematu bardzo ciężkiego 5

Gorący temat to film bardzo potrzebny społecznie, o wiele mniej artystycznie. W narracji tabloidowej, nabuzowany i jednoznaczny, w pewnym chaosie i krzykliwie opowiada o świecie urządzonym przez mężczyzn, gdzie kobiety z automatyzmu i pokoleniowych przyzwyczajeń albo się godzą na warunki uprzedmiatawiające je, ale dające awans i przywileje lub tracą szansę na karierę. Niestety przez poruszanie się po powierzchni tematu mamy dynamiczny, ale o temperaturze pokojowej film z dużą wartością informacyjną, ale nie o zapachu świeżości narracyjnej. Zachowawcze podejście do tematu.

Gorący temat (2019/I) - Charlize Theron, Nicole Kidman, Margot Robbie

Wkradamy się za kulisy jednej z najważniejszych i radykalnych światopoglądowo stacji telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych, czyli THE FOX NEWS. Burząc czwartą ścianę odzywa się do nas jedna z bohaterek pokazując tempo, naostrzone pazury każdego pracownika i walkę o bycie na antenie. O wszystkim decyduje jeden samiec alfa Roger Ailes, chociaż sprawia wrażenie pozornie ambitnego i niemożliwe, że grające nie fair starszego pana. Ten starszy pan doskonale się czuje mając władzę niemalże despotyczną, decydując o tym kto będzie na pierwszej linii, a kto zostanie zdegradowany. Jego zamek szczelny i dobrze strzeżony zacznie runąć, kiedy jedna z najważniejszych prezenterek Gretchen Carlson w FOX NEWS zostanie zwolniona. Jej data przydatności się skończyła, nie spełniała wymogów szefa, ponieważ odmówiła okazywania dowodów lojalności swoim ciałem i pierwsza zabrała głos, którego echo rozniosło się z czasem bardzo głośno, w sprawie wykorzystywania seksualnego kobiet . To będzie długa rozgrywka od skruszenia pewnego myślenia w tak patriarchalnym i pełnym nierówności płciowej miejscu i wyplątania się kobiet ze swoistego syndromu sztokholmskiego lub po prostu strachu przed staniem się ofiarą publicznie i końcem marzeń o karierze w telewizji.

Gorący temat jest nieadekwatny ciężarem do podejmowanego tematu. To historia trudnej i nieoczywistej wcale solidarności kobiet, o przyznaniu się do poddania niemoralnym praktykom i zmienieniu zasad panujących w rzeczywistości. To opowiadanie bardzo błyskawiczne, ale mało błyskotliwe i wytrąca jakąkolwiek psychologię, nawet jeżeli ma za intencje być bliżej narracji z Big Short. Władza wyjaławiająca moralność w człowieku, status quo magnatów w męskocentrycznym świecie, bezsilność kobiet w rzeczywistości, która je wartościuje jako gorsze od mężczyzn. Wszystko to zostaje bardzo zdawkowo wyciągnięte z tego galopującego filmu, a na dodatek supełki relacji zawodowych kobiet i mężczyzn, gdzie często kwitną największe i najbardziej widoczne okazy krzywdzącego kanonowania są tutaj bardzo szybko rozplątywane. Jakby stanie się super bohaterką i brzemię oraz świadomość bycia twarzą molestowania seksualnego była trochę spacerkiem. Stany wewnętrzne są tutaj pokazane bardzo jednoznacznie, emocje prosto zilustrowane, wręcz zaniedbane na poczet narracji skandalicznej.

Gorący temat (2019/I) - Marc Evan Jackson, Charlize Theron, Michael Buie

Jednym wątkiem, który wydaje się wnikać głębiej, nie poruszać po powierzchni i nie wydzierać się jednoznacznie w narracji feministycznej i bojowej popadając w skrajność, jest relacja postaci diabła w ludzkiej skórze, bardzo ludzkiej i bardzo nieprzerysowanej i Megyn Kelly. Jest przekonana o jego winie i sama doświadczyła nadużyć z jego strony, jednak stoi w lekkim rozkroku, gdyż zna go też jako człowieka, który nie wyrzucił z bardzo upolitycznionej stacji homoseksualistę, dbał o swój zespół, bronił Ją na początku historii, kiedy została tam zdeprecjonowana i seksistowsko potraktowana przez wtedy jeszcze dopiero kandydata na prezydenta Donalda Trumpa.

Niestety Gorący Temat nie jest w żaden sposób odkrywczy, a tak się zachowuje. Nie tylko dlatego, że przed chwilą mieliśmy te historię zgłębioną w serialu Na cały głos. Po prostu jednak ulega bardziej sensacji, robieniu hałasu i trochę wyważa otwarte drzwi. Pozorowanie skomplikowanej rzeczywistości, a tak naprawdę bardzo prosta „relacja” bez większej refleksji.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 4
Sylvanas 6

Bardzo trudna i ciężka sprawa, ogromna tragedia dla kobiet które to dotyka, ale zawsze śmieszy mnie że te całe "celebrytki" wypowiadają się dopiero jak już zrobiły karierę i zarobiły kupę kasy. Wcześniej się nie dało ? Pieniądze ważniejsze niż szacunek do samej siebie jak widać.

i_darek1x 5

Nic nowego ! Punkt widzenia od siedzenia ;) To nie są dzieci ?One chyba świadomie szły na takie układy ! Jak dla mnie jest to obrzydliwe ! I nie popieram czegoś takiego ! A tak po za tym to ładne są główne bohaterki ;)

pajki_filmaniak 7

film z ciężką tematyką ale do obejrzenia

PolepioneKadry

"o świecie urządzonym przez mężczyzn, gdzie kobiety z automatyzmu i pokoleniowych przyzwyczajeń albo się godzą na warunki uprzedmiatawiające je, ale dające awans i przywileje lub tracą szansę na karierę" – a jedną z głównych ról gra w nim błyskotliwa i inteligentna kobieta, która dla pozostania w blasku reflektorów tak daleko zaszła z operacjami plastycznymi, że chyba sama ledwo poznaje się w lustrze. Bardzo to przykre, szczególnie, że film z pewnością wydźwiękiem daje znać, że taka sytuacja jest nie do przyjęcia i należy z nią walczyć, ale równocześnie daje angaż aktorce, która swoimi czynami godzi się na nią w rzeczywistości. RIP real/unchanged Charlize Theron

Więcej informacji

Proszę czekać…