Filmy brytyjska nowa fala

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje brytyjska nowa fala. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Darling

7,1
Młoda, atrakcyjna i pełna życia modelka, Diana Scott, postanawia stać się bogatą i sławną. Aby odnieść sukces nie waha się podejmować odważnych kroków. Po pewnym czasie spotyka Roberta Golda, znanego dziennikarza telewizyjnego, który nie tylko wprowadza ją do nowych środowisk społecznych i zawodowych, ale także opuszcza swoją rodzinę aby z nią żyć. Diane wydaje się, że szczęśliwie połączyła sukces i miłość. Jednak okazuje się, że w szalonych latach sześćdziesiątych inni mężczyźni są gotowi zaoferować jej jeszcze więcej pieniędzy, sławę i z pozoru są bardziej zabawni niż Robert...

Jeżeli

7,0
Rok 1968. Wielka Brytania. Szkoła dla chłopców. Uczniowie zostają oskarżeni o bunt. Poznajemy Micka i jego młodszych przyjaciół, którzy się zbuntowali przeciwko dotychczasowemu porządkowi panującemu w szkole...
Frank Machin jest młodym chłopakiem. Na co dzień pracuje w kopalni i wynajmuje mały pokoik w domu pewnej wdowy imieniem Margaret Hammond. Jego marzeniem jest jednak gra w lokalnej drużynie rugby. Zgłasza się więc na próbny mecz, podczas którego jego gra robi wielkie wrażenie na właścicielach. Prezesi klubu od razu proponują mu profesjonalny kontrakt.


Sztandarowe dzieło nurtu Kina Młodych Gniewnych. Colin jest młody i zbuntowany, pragnie żyć swobodnie i z pogardą patrzy na mieszczańskie wartości. Za kradzież pieniędzy z piekarni zostaje wysłany do zakładu poprawczego. Okazuje się, że Colin jest dobrym biegaczem - wpada w oko dyrektorowi ośrodka i ma dla niego wygrać bieg długodystansowy w starciu z prestiżowym liceum.
Kreślarz Wiktor Brown (Alan Bates), na ślubie swojej siostry poznaje Ingrid Rothwell (Thora Hird), która pracuje jako maszynistka w tej samej fabryce. Ingrid na serio zakochuje się w Wiktorze, on zaś szybko traci zainteresowanie kobietą. Jednakże nieplanowana ciąża doprowadza do wymuszonego ślubu i życia razem z Rothwell, wyniosłą i despotyczną kobietą. Po pewnym czasie u Ingrid dochodzi do poronienia i Wiktor pojmuje, że pośpieszył się z ożenkiem...
Billy Fisher jest młodym chłopakiem, który pracuje w zakładzie pogrzebowym, w jednym z małych, angielskich miasteczek. Nie ma wielu przyjaciół, a jego szare i monotonne życie, tak mu doskwiera, że zaczyna uciekać w świat fantazji. Poza tym, marzy mu się ucieczka do wielkiego miasta, gdzie mógłby rozwinąć skrzydła i wreszcie poczuć się wolny.
Chylące się ku rozpadzie małżeństwo lekarza musi przejść jeszcze jedną próbę podczas walki z epidemią ospy.
Jeden z najważniejszych filmów brytyjskiego nurtu Young Angry Men. Głównym bohaterem jest Arthur Seaton (Albert Finney), który jest tokarzem w fabryce w Nottingham. Jednakże Arthur ma w pogardzie proletariacki etos pracy. Pracę traktuje jak więzienie, tylko weekend jest chwilą wyzwolenie się od zmechanizowanego i schematycznego życia. Seaton romansuje z żoną człowieka, z którym pracuje w fabryce, jednocześnie zaczyna spotykać się z młodą dziewczyną Dorren. W pewnym momencie jedna z kobiet informuje bohatera, że spodziewa się dziecka.
Intelektualista Jimmy nie może znaleźć odpowiedniej dla siebie pracy i ciągle narzeka. Jego żona Alison jest już tym zmęczona. Przyjaciółka przekonuje ją, by od niego odeszła.
Artysta Morgan Delt pochodzi z klasy robotniczej. Małżeństwo z bogatą Leonie sprawia, że awansuje do klasy średniej. Jednakże burżuazyjne życie budzi u niego negatywne emocje i odrazę. U Morgana zaczynają być widoczne objawy obłąkania, co staje się przyczyną tego, że jego żona chce się z nim rozwieść i ułożyć sobie na nowo życie z innym mężczyzną. Morgan stara się do tego nie dopuścić, co skutkuje nasileniem się objawów choroby psychicznej. Krytycy uważają owy obraz za dzieło wieńczące filmowy ruch Young Angry Men.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…