Filmy bejrut, lata 80.

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje bejrut, lata 80.. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Jurij Orłow (Nicolas Cage) ma wiele twarzy i wiele fałszywych tożsamości. Na pewno jednak urodził się na Ukrainie, a dzięki podrobionym papierom o żydowskim pochodzeniu może cieszyć się urokami amerykańskiej demokracji. Jurij postanawia zostać handlarzem bronią. Żyje jednak w wiecznym stresie, starając się zawsze o krok wyprzedzać zarówno konkurencję z branży, jak i zawziętego agenta Interpolu, Jacka Valentine’a (Ethan Hawke). Rok 1991 przynosi rozpad Związku Radzieckiego. Orłow natychmiast jedzie na Ukrainę, gdzie czekają na niego arsenały niepilnowanej przez nikogo broni oraz wujek Dimitrij, generał ukraińskiej armii. Jurij osiąga bogactwo, o jakim nigdy nie marzył. Nie wie jeszcze, że przyjdzie mu się zmierzyć z zupełnie nieoczekiwanym przeciwnikiem – własnym sumieniem.

Carlos

6,3
Zrealizowana z rozmachem, ponad pięciogodzinna filmowa biografia słynnego wenezuelskiego terrorysty, Ilicha Ramíreza Sáncheza, znanego lepiej jako Carlos lub Szakal. Film Assayasa przyjmuje perspektywę samego Carlosa. Śledzimy jego krwawą karierę od skromnych początków w palestyńskim ruchu oporu we wczesnych latach 70., przez zamachy bombowe w Europie Zachodniej finansowane przez Syrię czy NRD, po aresztowanie przez francuskie służby specjalne w 1994 roku. Jak mówi sam reżyser, nie jest to film polityczny, ale próba konfrontacji z mitem Szakala jako rewolucyjnego idealisty. Nasuwają się porównania z Che Stevena Soderbergha, jednak film Assayasa jest nie tylko bardziej dynamiczny i lepiej zrealizowany, ale też bliższy faktom – unika gloryfikowania głównego bohatera. Carlos, świetnie zagrany przez charyzmatycznego Édgara Ramíreza, jest fascynujący i uwodzicielski, ale również próżny i dziecięco naiwny. Widzimy, jak łatwo idealizm zamienia się w fanatyzm, a działanie "na rzecz ludzi" łączy się z zupełnym brakiem poszanowania ludzkiego życia.

Bejrut

5,9
Bejrut, 1972 rok. Amerykański dyplomata Mason Skiles (Jon Hamm) organizuje przyjęcie w obecności żony i Karima, 13-letniego sieroty z Libanu, którego para ma nadzieję adoptować. Ale impreza zostaje zakłócona przez przyjście jego najlepszego przyjaciela Masona, agenta CIA Cala Riley'a (Mark Pellegrino), przynoszącego niepokojące wieści o Karimie. Kilka sekund później pojawiają się terroryści i otwierają ogień. Konsekwencje są straszne. Dziesięć lat później Mason popada w alkoholizm. Mieszka w Bostonie aż do dnia, kiedy przybywa do niego nieznajomy, który na prośbę "przyjaciół" daje mu paszport i bilet lotniczy, aby mógł jak najszybciej udać się do Bejrutu. Z początku niechętnie przybywa do miasta zdewastowanego przez wojnę, którego już nie rozpoznaje. Teraz dowiaduje się dlaczego został wezwany: terroryści porwali agenta CIA i ma on wynegocjować jego uwolnienie. Dżihadysta Abu Rajal, zatrzymany przez izraelską tajną policję ma być kartą przetargową. Ma do pomocy Sandy Crowder (Rosamund Pike), która jest członkiem CIA. Mason zdaje sobie sprawę, że każda siła obecna tutaj, stara się służyć własnym interesom.


W czerwcu 1982 roku Izrael atakuje Liban, który już wcześniej był w stanie chaosu po wojnie domowej. Podczas gdy konflikt geopolityczny narasta, w prywatnej szkole na obrzeżach Bejrutu 11-letni Wissam jest bardzo zdeterminowany, by znaleźć w sobie odwagę i powiedzieć koleżance, że ją kocha. Takiemu marzycielowi jak on, który częściej rysuje niż gra w piłkę nożną, trudno jest pojąć wagę zbliżającego się dramatu. Dla jego nauczycieli, Yesmine i Josepha, odrzutowce na niebie sygnalizują coś znacznie większego. Obydwoje próbują ukryć swoje rosnące obawy z uwagi na uczniów. Starają się też udawać, że w ich związku nie ma żadnych rys, mimo że znajdują się po różnych stronach politycznej barykady. Produkcja zdobyła wiele międzynarodowych wyróżnień – w tym na MFF w Toronto
Słowa kluczowe

Proszę czekać…