Dokumentalny 1995

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 219 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 1995 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Film zrealizowany z okazji setnej rocznicy narodzin kina. Czterdziestu współczesnych znanych reżyserów zrealizowało krótkie nowele filmowe ręczną kamerą sprzed stu lat. Całość uzupełniona wywiadami.
Film dokumentalny, którego twórcy próbują przekonać widzów o istnieniu istot pozaziemskich i katastrofie pojazdu kosmicznego mającej miejsce w Roswell 8 lipca 1947 roku. By poprzeć swoje hipotezy w całość wplątane zostają fragmenty filmu, przedstawiającego autopsję kosmity i komentarze różnego typu autorytetów.
Film przedstawia sylwetkę sławnego, duńskiego reżysera filmowego - Carla Theodora Dreyera. Opowiada o jego życiu i twórczości, pokazując fragmenty wybranych filmów, wspomnienia osób współpracujących z Dreyerem oraz jego głębokie przemyślenia na temat sztuki filmowej prezentowane tutaj przez lektora.


Historia Hollywood, opowiedziana przez jego bohaterów, aktorów i pisarzy oraz innych ludzi, którzy tworzyli życie w tym biznesie.
Kino ma ponad sto lat, a filmowe postacie homoseksualne towarzyszą nam od samego początku - istniały nawet za czasów Kodeksu Haysa, który zakazywał pokazywania "perwersji seksualnej". Od komediowych zniewieściałych mężczyzn po lesbijki-wampiry, od żałosnych "ciot" po sadystyczne drapieżniki, Hollywood zarówno odzwierciedlał, jak i definiował to, jak reszta świata myśli o homoseksualizmie i jak odbiera rolę mężczyzny lub kobiety. Film zawiera fragmenty ponad 100 hollywoodzkich produkcji oraz wywiady z wieloma filmowcami i gwiazdami, którzy je stworzyli (w tym z Tomem Hanksem, Shirley MacLaine, Susan Sarandon, Whoopi Goldberg i Gore Vidalem). The Celluloid Closet to epicka opowieść - zaskakująca, zabawna i wstrząsająca. Pokazuje obrazy z Hollywood w zupełnie nowym świetle, burzy seksualne mity i zmusza do zastanowienia się nad podejściem do seksualności w XX wieku.
Zapomnij o wizerunku heroicznego, chrześcijańskiego rycerza walczącego z niewiernymi za wiarę. "Krucjaty" ukazują groteskową i dziwaczną historię morderstw, grabieży i szaleństwa. Terry Jones (Monty Python) zakłada znaną mu dobrze zbroję średniowiecznego rycerza i przemierza Azję Mniejszą i Bliski Wschód by odkryć prawdę o krucjatach. 900 lat temu chrześcijańską Europę ogarnął wojenny szał, który odmienił świat na zawsze, a jego efekty są widoczne do dnia dzisiejszego. Do dziś bowiem wiele nieporozumień pomiędzy Chrześcijaństwem i światem Islamu ma swoje źródła w krucjatach.
Pisarz, wynalazca i futurysta Arthur C. Clarke przeprowadza analizę zbioru Mandelbrota, który zrewolucjonizował geometrię fraktalną.
Siedem kobiet z Nowej Zelandii, które obecnie mają już po 70 - 80 lat, opowiada o tym, jak wyglądało ich życie podczas II wojny światowej. Ich historie łączy osobiste przeżycie rozstania i samotności - to opowieści o życiu i miłości, smutku i radości. Wiele osobistych doświadczeń z tamtych lat pozostawało dotąd tajemnicą. Zmieniający się w czasie wojny porządek społeczny uwypuklił prywatne lęki, społeczne uprzedzenia i zależne od płci standardy.
George Lucas - twórca "Gwiezdnych Wojen" i "Indiany Jonesa" zdradza kulisy powstawania przygód o słynnym archeologu ze strony Disneylandu.
Pewnego dnia Molom, stary szaman, posłaniec życia, który zamienia się w orła, pielgrzym, znajduje Yonden, zagubione dziecko żyjące wśród wilków. Podczas podróży przez step mongolski ich zabawne lub przerażające, tajemnicze lub zaskakujące przygody pozwalają Yondenowi, „małemu wilkowi”, uczyć się hojności, współczucia i samoświadomości pod życzliwym okiem jego nowego mistrza. Yonden stanie się małym pielgrzymem pokoju, samotnym i wolnym na stepie, szamanem takim jak jego mistrz Molom.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…