Dokumentalny 2008

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 760 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2008 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Eksperci do spraw wyburzeń, podróżując po całym świecie, wysadzają w powietrze stare, nikomu nie potrzebne budynki.
Henry Col jeździ motocyklem po całym globie, aby znaleźć najpiękniejszą trasę na świecie.


Film zrealizowany w formule fabularyzowanego dokumentu zapis pasjonujących losów polskich żołnierzy, którzy po klęsce wrześniowej trafili do Anglii i zasilili szeregi elitarnej jednostki specjalnej - pierwowzoru renomowanego oddziału Grom, podejmując się ryzykownych misji na terenie okupowanej Polski i biorąc udział w walkach Powstania Warszawskiego. Wypowiedzi ostatnich żyjących Cichociemnych przeplatane są unikalnymi zdjęciami dokumentalnymi i aktorskimi rekonstrukcjami.
Irek ma jedną ogromną pasję, która graniczy z obsesją - pragnie poznać prawdę o cywilizacjach pozaziemskich i przedstawić ją światu. Aby zbliżyć się do realizacji swego marzenia, zabiera żonę i małą córeczkę do Wylatowa, gdzie od kilku lat obserwowane są tajemnicze ślady w zbożu i inne dziwne zjawiska. Film nie jest opowieścią o UFO. Wydarzenia w Wylatowie służą zaledwie jako tło do pokazania niezwykłej determinacji, jaka tkwi w człowieku, który bardzo czegoś pragnie. Jednocześnie film przypomina, że najbardziej niezwykłe zjawiska, takie jak np. miłość, wydarzają się tuż obok nas.
Znalezienie prawdziwej miłości i szczęścia nie jest wcale proste. O ile trudniej jest w tym przypadku ludziom niewidomym? „Ślepa miłość” to subtelna a zarazem wnikliwa filmowa refleksja na temat najbardziej intymnych uczuć osób, których natura pozbawiła zdolności widzenia. To również próba pokazania, że niewidomi posiadają coś bardzo wartościowego – własny, autonomiczny świat emocji, pełen marzeń, idei i snów. Brak wzroku można potraktować nie jako wadę, lecz atut. Czworo głównych bohaterów łączy nie tylko fakt, że wszyscy są niewidomi, lecz przede wszystkim silna potrzeba naturalnej, głębokiej miłości. Wnikliwa obserwacja ich prywatnych światów łączy się z wizjonerską animacją w stylu Švankmajera.
W latach 70-tych XX wieku, wraz ze zniesieniem rygorystycznej cenzury nastał najpłodniejszy okres australijskiego przemysłu filmowego. Obok ambitnych produkcji typu Piknik pod Wiszącą Skałą, pojawiła się australijska odpowiedź na gatunek "exploitation" - żywiołowe, pełne seksu i humoru filmy zwane "ozploitation". "Były takie, jak amerykańskie filmy tego gatunku, tylko grali w nich australijscy aktorzy, akcja toczyła się w Australii i wszyscy mówili z australijskim akcentem" – wspomina reżyser Mark Hartley. Not Quite Hollywood to historia szalonych czasów, gdy kino australijskie zrzuciło krępujący uniform pokazując eksplozję seksu, przemocy i wręcz ociekającego krwią horroru. Film pełen jest szokujących anegdot, skandali i w zawrotnym tempie odbywa podróż przez barwną epokę kina, z której pochodzi między innymi słynny Mad Max.
Dzieło Jolanty Dylewskiej to efekt wieloletnich poszukiwań w archiwach na całym świecie. Autorce udało się zdobyć unikalne amatorskie materiały filmowe, pokazujące życie codzienne Żydów w przedwojennej Polsce. Dotarła z kamerą do miejsc, gdzie nakręcono oryginalne filmy z lat 30. i odnalazła ostatnich żyjących świadków epoki, która minęła bezpowrotnie po wrześniu 1939 roku. Dokument nieprzypadkowo wchodzi na ekrany w dniu żydowskiego święta Yom Kippur, zwanego też Dniem Pojednania.
Listy, których adresaci są nie do odnalezienia, trafiają do Urzędu Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach. W Polsce jest ich co roku około miliona, wśród nich kilkanaście adresowanych do Pana Boga. Film opowiada historię jednego z tych listów.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…