Obyczajowy 1980

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 7 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Obyczajowy z 1980 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Dwoje małych dzieci i kucharz okrętowy cudem uchodzą z życiem z katastrofy morskiej i bezpiecznie dopływają do brzegów bezludnej tropikalnej wyspy. Kiedy kucharz umiera, chłopiec i dziewczyna muszą sami walczyć o przetrwanie. Mijają lata i Emmeline (Brooke Shields) i Richard (Christopher Atkins) dorastają w otoczeniu dzikiej i egzotycznej przyrody. Uczą się stawiać czoła wyzwaniom, który nie szczędzi im okres dojrzewania, a łącząca ich dziecięca fascynacja przeradza się w głębokie uczucie. Emmeline rodzi dziecko, a Richard otacza ją troskliwą opieką. Ale czy kiedykolwiek uda im się wrócić do cywilizowanego świata?.

Kontrakt

7,1
Obraz pewnych grup naszego społeczeństwa, reprezentowanych tu przez dwie rodziny: wysoko cenionego warszawskiego kardiologa – przede wszystkim przez „wdzięcznych” pacjentów – oraz wojewódzkiego dygnitarza, dobrze już urządzonego w życiu. Rodziny te łączy tytułowy kontrakt ślubny najmłodszych latorośli: Piotra i Lilki. Uroczystości weselne gromadzą liczną rodzinę i przyjaciół. Oglądamy galerię typów różnego rodzaju, ludzi, dla których jedynym ideałem jest pieniądz, a celem ich życia zdobycie go.
Opowieść o zwykłej rodzinie popadające w coraz większe konflikty. Rozpada się małżeństwo. Nie mają już sobie nic do powiedzenia. Ginie jeden z ich synów. Matka wini za to drugiego. Kilkunastoletni chłopak ma ogromne kłopoty z odnalezieniem swego miejsca w życiu. Choć bardzo się stara, jest ciągle odrzucany...


Główną bohaterką jest młoda, przebojowa dziennikarka, Ewa. Niezbyt szczęśliwie układające się jej dotąd życie osobiste, próbuje zastąpić odniesieniem szybkiego sukcesu zawodowego. Niestety robi to w sposób bezkompromisowy, nie patrząc na innych, bez skrupułów wykorzystuje tragedie ludzi jej bliskich dla osiągnięcia własnego celu. Do czego to doprowadzi?
Roman Kolatorski mieszka w małym miasteczku na prowincji, ma zdolności aktorskie na miarę amatorskiego teatrzyku, w którym się udziela. Ale aspiracje, jak się wkrótce okaże, znacznie większe. Dostaje zatrudnienie jako zaopatrzeniowiec w miejscowych zakładach odzieżowych. Tym razem jego rola aktorska ma być odgrywana w centrali w Warszawie, skąd ma zdobywać niezbędne komponenty do produkcji. Idzie mu wyśmienicie, ale Romanowi to za mało, stawia coraz wyżej poprzeczkę swoim zdolnościom aktorskim.
Serial obyczajowy ukazujący życie przeciętnych absolwentów uniwersytetu, którym przyszło żyć w "epoce Gierka". Może nie do końca są tacy przeciętni, starają się bowiem zastanawiać nad tym, czego w życiu dokonali, a czego nie udało się zrealizować. Te ich "punkty widzenia" możemy śledzić przez kolejnych siedem lat ich życia. Są tak różne jak różne są ich osobowości, zainteresowania i wykonywane zawody. Oto bowiem nad brzegiem Wisły spotykają się młodzi przyjaciele: przyszli prawnicy, lekarze, inżynierowie, muzycy, aktorka, leśnik. Jest rok 1973 - wszyscy zgodnie deklarują, że spotkają się tu znowu w roku 1980 i odpowiedzą sobie na pytanie kim będą za te siedem lat? W filmie możemy zobaczyć, mało wówczas jeszcze znanych, takich tuzów polskiego kina jak Bogusław Linda czy Adam Ferency.
Film rozgrywa się w małym prowincjonalnym miasteczku. Głównym bohaterem jest Tadeusz, chłopak po wojsku. Rozpoczynając swą pierwszą pracę w zakładzie krawieckim, nie pozbył się jeszcze idealistycznej wiary w ludzką uczciwość, pracowitość, rzetelność. W środowisku bardziej doświadczonych i wyzbytych złudzeń kolegów czuje się obco. Nawet życzliwość współpracowników kupiona za inauguracyjną wódeczkę nie pozbawia go tego uczucia. Rady, polecenia i uwagi kolegów na temat klientów stoją w rażącej sprzeczności z jego czystą wizją świata. Mimo nacisku otoczenia, którego dewizą jest powiedzenie "sam siebie nie przeskoczę", Tadeusz nie potrafi zrezygnować ze swych ideałów i marzeń.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…