Filmy wolność słowa

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wolność słowa. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Czwarta władza

6,3
7,0
Dwoje wydawców dziennika "The Washington Post" Katherine Graham (Meryl Streep) i Ben Bradlee (Tom Hanks) staje na czele bezpreceden­sowego starcia amerykańskiej prasy z najwyższymi władzami, walcząc o prawo do ujawnienia szokujących tajemnic, przez cztery dekady ukrywanych przez najwyższe władze USA.
Film ten opowiada prawdziwą historię Jeffreya Wiganda, byłego dyrektora przemysłu tytoniowego, który decyduje się na wystąpienie w programie informacyjnym „60 minut” stacji CBS-TV. Dla czystego sumienia i częściowo zachęcony przez producenta Lowella Bergmana, Wigand ujawnia, że przemysł tytoniowy nie tylko był świadomy, że papierosy są szkodliwe i wciągające w nałóg, ale pracował także nad tym, aby wręcz zwiększyć uzależniające właściwości tytoniu. Niestety, obaj bohaterowie tej historii przekonali się na własnej skórze, że samo mówienie prawdy nie wystarcza.
Birmańscy reporterzy, uzbrojeni jedynie w małe, ręczne kamery wideo, narażając się na tortury i długoletnie więzienie, rejestrują życie w policyjnym państwie. Materiały przemycane są przez granicę, przekazywane bezpłatnie światowym mediom, do Birmy wracają dzięki transmisjom satelitarnym. Anders Østergaard nie tylko zmontował strzępki informacji w spójną całość, ale postanowił przyjrzeć się ich autorom - ludziom, którzy ryzykują wszystko, aby wiadomości o poczynaniach wojskowej junty i codziennych zmaganiach obywateli przedostawały się na zewnątrz. Poprzez ich losy śledzimy historyczne wydarzenia z września 2007, kiedy buddyjscy mnisi wyszli na ulice, protestując przeciwko reżimowi.


Lady

6,4
Najnowsze dzieło Luca Bessona to opowieść o birmańskiej działaczce politycznej i laureatce Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi. Po śmierci ojca – walczącego o niepodległość Birmy – Suu Kyi opuściła kraj i zamieszkała w Oksfordzie. W 1988 roku, zostawiając w Anglii dwóch dorastających synów i męża, powróciła do ojczyzny, aby zająć się schorowaną matką i nieoczekiwanie stanęła na czele ruchu walczącego o niepodległość Birmy. Kierując się filozofią walki bez użycia przemocy Mahatmy Gandhiego, założyła i stanęła na czele Narodowej Ligii na Rzecz Demokracji, która w 1990 roku wygrała wybory. Rządząca w Birmie junta wojskowa skazała ją za na trwający piętnaście lat areszt domowy (bez dostępu do telewizji, radia czy prasy), rozdzielając ją z mężem i dziećmi.
Opowieść o życiu ludzi w "kapturach". Grupa N.W.A. powstała na ulicach Compton, w Los Angeles, w Kalifornii. W połowie lat 80-tych zrewolucjonizowała hip hop, wprowadziła buntowniczą kulturę poprzez swoją muzykę.
Dokument przedstawia kulisy tak zwanej sprawy McLibel, która odbiła się dużym echem w Europie. W 1997 roku sąd angielski uznał pozew korporacji McDonald przeciwko dwójce obywateli angielskich, Helen Steel i Davidowi Morrisowi, o zniesławienie firmy. Później Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że osobom tym odmówiono uczciwego procesu i została naruszona Europejska Konwencja Praw Człowieka.
Film podejmuje dość kontrowersyjny temat, a mianowicie przedstawia szeroką wiedzę na temat słowa "fuck" - najpopularniejszego angielskojęzycznego przekleństwa. Chociaż jest to wulgaryzm, nie da się ukryć że jest używany często i wszędzie - od filmów kręconych w Hollywood, poprzez ulice, szkolne podwórka, aż do instytucji publicznych i rządowych.
Mark jest sfrustrowanym, krytycznym i całkowicie niepozornym nastolatkiem, uczęszczającym do szkoły średniej w jednym z amerykańskich miasteczek. W godzinach wieczornych pod osłoną anonimowości pirackiej rozgłośni przeobraża się w energicznego i zjadliwego krytyka drobnomieszczańskiego społeczeństwa. Nasila tak dalece wymowę polityczną audycji, że w końcu ściga go policja...
Globalny ruch hakerów nie ma twarzy, jeśli już, to skrywa się za maską Guya Fawkesa. Grupa Anonymous to zdecentralizowany ruch hakerów zaangażowanych politycznie, którzy sprzeciwiają się ograniczaniu wolności obywatelskich, cenzurze, korupcji, konsumpcjonizmowi, wpływom Kościoła na życie publiczne. Zainteresowanie mediów zyskali przy okazji Arabskiej Wiosny w 2011 roku, kiedy to atakowali również strony internetowe reżimów. Film Briana Knappenbergera to wielowątkowa opowieść o świecie hakerów. Niech widz rozstrzygnie - terroryści to czy rewolucjoniści?

Libertyn

6,9
XVIII wiek, Francja. Denis Diderot (Vincent Perez) pracuje nad stworzeniem wielotomowej encyklopedii. Ma wielu wrogów, którym nie podobają się jego liberalne poglądy. Przedstawicielom władz kościelnych szczególnie zależy na uniemożliwieniu mu druku dzieła.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…