Biograficzny 1983

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 35 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1983 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Zapomniany wynalazca, pisarz, malarz, filozof, a nawet łyżwiarz w jednej osobie, to fikcyjny geniusz, którego w 1966 roku wymyślili Jan Svěrák i Jiří Šebánek. Mistyfikacja była tak doskonała, że Járę Cimrmana, bohatera radiowych i scenicznych skeczów, część publiczności wzięła za postać historyczną. Absurdalny humor z desek teatru z powodzeniem udało się przenieść do filmu, a serię gagów połączyć w awanturniczą opowieść. Utrzymana w konwencji mockumentu komedia pół żartem, pół serio próbuje zdiagnozować źródło narodowych kompleksów.

Silkwood

7,0
Ta historia wydarzyła się naprawdę. Młoda działaczka związków zawodowych ginie w tajemniczej katastrofie samochodowej. Pracowała w zakładzie przygotowującym pluton dla celów energetyki jądrowej. Zajęła się niewdzięcznym tematem bezpieczeństwa zakładu. Ginie w momencie gdy, miała publicznie ogłosić jak wielkie niebezpieczeństwo zagraża wszystkim pracownikom i całej Oklahomie.
Ekranizacja książki Martina Graya - Marcina Grajewskiego, opisującej jego losy od września 1939 roku do współczesności. Getto, Treblinka, ruch oporu, służba w NKWD, wyjazd do Ameryki - oto niektóre etapy życiowej drogi bohatera powieści i filmu...


Paradokumentalna opowieść o modelce Dorothy Stratten. To najlepsza dziewczyna Playboya. Robi błyskawiczną i zawrotną karierę. Jest bardzo sławna. Jej twarz i ciało znają niemal wszyscy. W 1980 roku zostaje zabita przez swego męża. Potem on sam próbuje popełnić samobójstwo.
Kazimierz Przerwa-Tetmajer, młody poeta, ucieka sprzed ołtarza w przeddzień swego ślubu. Z przygodnie spotkaną w pociągu tajemniczą damą nawiązuje flirt, który kończy się napisaniem kolejnego erotyku i… chorobą weneryczną. Tetmajer spędza czas w górskim pensjonacie, otaczany przez rzesze wielbicielek, lecz jego uwagę przykuwa młodziutka Laura Radziewicz, która staje się nie tylko jego muzą, ale również narzeczoną. Mimo składanych obietnic Kazimierz wiąże się z wiejską dziewczyną, a zaręczyny zostają zerwane…
Film ukazuje postać generała Władysława Sikorskiego. W 1939 roku udaje się do Francji, a stamtąd do Anglii. Działa na rzecz niepodległej Polski. Sytuacja zaostrza się po ujawnieniu zbrodni katyńskiej. Sikorski udaje się do generała Andersa.
Historia życia Anna Pawłowej, sławnej rosyjskiej baletnicy z początku dwudziestego wieku. Opowieść o tym, jak mała dziewczynka marzy stać się baletnicą i jej marzenia się spełniają. O jej ofiarnym służeniu sztuce i osobistemu dramatowi, o jej współpracy z reformatorami baletu Fokinem, Niżyńskim i Diagilewem.
Film ukazuje wydarzenia z ostatniego okresu życia Norwida. Opisuje on historię poety, który w 1877 roku trafia do przytułku św. Kazimierza. Norwidowi trudno jest odnaleźć się w takim miejscu. Choć jego twórczość nie spotyka się z aprobacją słuchaczy, nie przestaje pisać.
Ten muzyczny film to przedstawienie operowe o życiu i działalności Mahatma Gandhiego. Tytuł filmu odnosi się do nazwy jego techniki biernego oporu, którą zapoczątkował w Afryce Południowej, a następnie zastosował w rodzinnych Indiach.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…