Biograficzny 1989

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 34 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1989 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Film oparty na autobiograficznej książce Rona Kovica. Główny bohater, patriota, zostaje wysłany na wojnę do Wietnamu. Tam zostaje ranny. Diagnoza jest dla niego straszna - kalectwo do końca życia. Od tego czasu Ron (Tom Cruise), który uważa, że został zdradzony przez państwo, staje się aktywistą praw człowieka.
Emmett Foley ma dość. Pewnej niedzieli po powrocie z kościoła zaczyna strzelać do przechodniów. Potem strzela do siebie, ale rana nie jest śmiertelna. Zostaje skierowany na obserwację do tytułowego zakładu psychiatrycznego dla więźniów na Florydzie. Chattahoochee to piekło na ziemi. Brutalni, okrutni strażnicy pastwią się nad więźniami.
Film oparty faktach (sprawa seryjnego mordercy Dennisa Nielsona). Policja zatrzymuje człowieka, w którego mieszkaniu odnajduje ciała kilku mężczyzn. Podczas przesłuchania morderca zdradza szczegóły swoich zbrodni i tego, co zrobił, by ukryć ciała.


Niekonwencjonalny film o życiu świętego Franciszka z Asyżu. Przedstawia z jednej strony portret jednego z najbardziej heroicznych świętych jako świeckiego człowieka z modelem ziemskich cnót, a z drugiej strony również duchową i religijną stronę franciszkanizmu. Franciszek, pochodzący z pracowitego i zacnego rodu, włącza się do walki pomiędzy najbogatszymi rodzinami w mieście. Zostaje zatrzymany i uwięziony. To doświadczenie wpływa na przemyślenia dotyczące życiowego powołania.
Christy jest od urodzenia sparaliżowany, może poruszać jedynie lewą stopą. Dzięki uporowi i pomocy najbliższych uczy się pisać nią i rysować. Szybko okazuje się, że Brown ma nadzwyczajny talent. Po latach tworzy powieść, w której opisuje zmagania z losem.
Historia o Jerrym Lee Lewisie, który był jednym z najlepszych i na pewno najdzikszych muzyków lat pięćdziesiątych XX wieku. Jego arogancja, wybitny talent i niekonwencjonalny styl życia często prowadził do konfliktów z ludźmi z branży, a także przyniósł mu pogardę i potępienie ze strony opinii publicznej.
W transporcie przywiezionych do Oświęcimia Żydów greckich znajduje się Salamo Arouch, bokserski mistrz Bałkanów wagi średniej, jego rodzina oraz narzeczona. Już z rampy kolejowej matka i siostry Salamo idą do komór gazowych. Salamo skierowany zostaje do pracy: wkrótce jego bokserskie umiejętności zostają odkryte. Odtąd musi uczestniczyć w pojedynkach na śmierć i życie, organizowanych dla rozerwania oficerów SS.
Napoleon I, cesarz Francji, jeden z największych geniuszy wojskowych i politycznych XIX wieku, w 1821 roku umiera na wyspie św. Heleny. Jego grobowcem stał się maleńki skrawek ziemi, oddalony od najbliższego stałego lądu o 1150 mili. Wedle ówczesnych miar była to odległość ogromna, niemal niemożliwa do przebycia. Napoleon spędził na wyspie św. Heleny 6 ostatnich lat życia. Ten właśnie fragment biografii słynnego Francuza stał się tematem filmu Jerzego Kawalerowicza.
Historia rozgrywa się w połowie XV wieku we Francji i opowiada o losach Franciszka Villon, najwybitniejszego poety francuskiego średniowiecza. Oprócz pisania genialnych wierszy, Villon był… rabusiem. Wraz z podobnymi do siebie kamratami wiedzie hulaszcze życie. Rabuje kościoły, kupców, arystokratów. Burzliwe życie na wolności jest dla niego ważniejsze od proponowanej posady dworskiego poety.
Dwaj bracia uciekają do Szwecji pod podwoziem ciężarówki. Rodzice nie walczą o ich powrót.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…