Biograficzny 1990

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 41 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1990 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Trzydzieści lat z historii mafii. Autentyczna historia kariery nowojorskiego mafiozo Henry'ego Hilla. Złapany i uwięziony, decyduje się zeznawać.
Rok 1969. Doktor Malcolm Sayer (Robin Williams) otrzymuje pracę w nowojorskim szpitalu. Wśród jego pacjentów są także zapomniane ofiary epidemii z 1916 roku - ludzie, których wirus zmienił w żywe posągi. Jednym z nich jest Leonard Lowe (Robert De Niro). Doktor Sayer orientuje się, że istnieje nowy, eksperymentalny środek umożliwiający "przebudzenie" Leonarda i innych chorych. Przebudzenie, które przywróci ofiarom epidemii życie z wszystkimi jego blaskami i cieniami, a lekarzowi da szansę przypomnienia sobie, czym są ludzkie uczucia sympatii i przyjaźni.
Młoda pisarka Anais Nin daje się uwieść Henry'emu Millerowi, amerykańskiemu autorowi osiadłemu w Paryżu, a szczegóły ich romansu skrupulatnie odnotowuje w swoim dzienniku. Do niezwykłej pary dołącza wkrótce prowokująca i zmysłowa żona Henry'ego, June. "Henry and June" to niezapomniana opowieść o trojgu ludzi, których połączył skandalizujący związek, oparta na zakazanych fragmentach słynnego dziennika Anais Nin.


Korczak

7,3
Wrzesień 1939. Korczak, w mundurze Wojska Polskiego pełni służbę na ulicach Warszawy. Przez wychowanka Heńka namawiany jest do zdjęcia munduru, aby nie rzucać się Niemcom w oczy, ale stanowczo odmawia. Powstaje getto. Sierociniec przenoszony jest na jego teren. W czasie ewakuacji ginie wóz z kartoflami. Korczak idzie z interwencją na gestapo. Zostaje aresztowany.
Oświęcim rok 1941. Więźniowie obozu katorżniczo pracuję w miejscowej żwirowni. Niebezpieczeństwo stwarzają osypujące się żwirowiska. Podczas zawału jeden z więźniów postanawia wykorzystać nadarzającą się okazję do ucieczki. Znajduje schronienie w klasztorze, do którego docierają informacje o konsekwencjach jego ucieczki dla tych, którzy pozostali. Dziesięciu przypadkowo wybranych więźniów zostaje skazanych na śmierć głodową w bunkrze. Ojciec Maksymilian Kolbe dobrowolnie godzi się zastąpić jednego z nich, biorąc na siebie wyrok… Kilkanaście lat po wojnie Jan dowiaduje się o beatyfikacji zakonnika.
Anioł przy moim stole to historia dziewczynki o imponującej rudej czuprynie, która musiała znosić doświadczenia, które większość ludzi zaprowadziłyby prosto do szpitala psychiatrycznego, a wyrosła na najwybitniejszą nowozelandzką pisarkę. Bohaterka trafiła zresztą do zakładu zamkniętego, gdzie jej wrodzoną nieśmiałość i skłonności do depresji błędnie zdiagnozowano jako schizofrenię i gdzie poddano ją ponad 200 zabiegom elektrowstrząsów. Jane Campion opowiada jej losy w sposób, który wywołuje u widzów niezwykłe zaangażowanie od początku aż do samego końca. Można by z tej historii zrobić przesadnie nadętą filmową biografię lub po prostu operę mydlaną. Tymczasem mamy do czynienia z zapisem autentycznie przeżywanej życiowej ścieżki, od dzieciństwa, które mała utalentowana marzycielka spędziła wśród prostych, ale kochających się ludzi, aż po dorosłość, kiedy społeczne odrzucenie prawie doprowadziło ją do śmierci.
Film opisuje młodzieńcze lata życia, Marcela, reżysera filmowego. Jego ojcem jest nauczyciel, razem tworzą szczęśliwą rodzinę. Pewnego lata razem z całą rodziną wybierają się na wakacje. Marcel poznaje tam chłopca o imieniu Lili, z którym się zaprzyjaźnia i przeżywa wiele miłych chwil.
Mike jako nastolatek zapada na nieuleczalną chorobę, która powoduje zanik mięśni. Jego matka nie ma środków, by zapewnić mu opiekę. Umieszcza chłopca w domu dla obłożnie chorych, gdzie przebywają głównie osoby starsze. Pacjenci są tam narażeni na bezduszność personelu, fatalne warunki bytowe i ciągłe poniżenia.
W centrum akcji znajdują się handlarze dziełami sztuki, Theo van Gogh i jego brat Vincent, uparty malarz. Theo pomaga swemu bratu finansowo, jeszcze bardziej jednak dodawaniem otuchy, głęboko bowiem wierzy w talent Vincenta. Na geniuszu artysty jednak w jego czasach się nie poznano.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…