Dokumentalny 2009

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 832 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2009 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Gwiazda kina akcji ubiegłego wieku, Steven Seagal po raz kolejny w roli stróża prawa, tym razem jednak naprawdę. Aktor jest głównym bohaterem reality show, który pokazuję pracę pracowników biura szeryfa Jefferson Parish County w Luizjanie. Seagal jest zastępcą szeryfa a z samym biurem jest związany od 20 lat.


Pionier internetu, Josh Harris, całe życie realizował swoją niezwykłą wizję przyszłości, w której technologia i media dyktują społeczne interakcje ludzi i określają tożsamość jednostek. Nazywany „Warholem sieci” multimilioner, propagator sieci komunikacyjnych, założył Pseudo.com, pierwszą stronę interaktywnej telewizji internetowej. U schyłku milenium zainicjował przełomowy projekt „Quiet: We Live in Public” (Cicho – żyjemy publicznie). W ogromnych podziemnych pomieszczeniach stworzył społeczność rządzącą się własnymi prawami, zapraszając setki fanów, aby przez 30 dni wystawili swoje życie na obserwację jego wszędobylskich kamer. Następnie umieścił w tym orwellowskim ludzkim terrarium także swoje życie prywatne.
„Pomarańcze z Jaffy” od przeszło stu lat podbijają cały świat. Ale film Eyala Sivana nie jest historią pochodzących z Palestyny owoców cytrusowych. Opowieść o pomarańczach jest przyczynkiem do opowiedzenia historii kraju i zamieszkujących go ludzi: Żydów i Arabów. W wypowiedziach palestyńskich i izraelskich historyków, artystów i ludzi związanych od lat z hodowlą cytrusów przewijają się wspomnienia i mity. Towarzyszą im fragmenty archiwalnych filmów, obrazy i fotografie - dokumenty przeszłości, ale też odbicie zachodnich wyobrażeń związanych z „Ziemią Świętą” i „Orientem”. Bo Palestyna już w połowie XIX wieku była jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na świecie.
Jest to dokument przedstawiający historię niezwykłego pięściarza Muhammada Ali. Film pokazuję jego walki oraz sportowe życie od strony jego ringowych rywali. Zobaczymy wypowiedzi m.in. Georgea Foremana, czy Joe Fraziera, którzy ocenią i opowiedzą kim naprawdę był wielki Cassius Clay.
„Nazywam się Doron. Mam firmę produkującą dzieci” – tak przedstawia się jeden z bohaterów „Google Baby”. Kiedyś skorzystał wraz ze swoim partnerem z dobrodziejstw współczesnej medycyny, umożliwiającej sztuczne zapłodnienie. Już jako szczęśliwy ojciec małej Talii, postanowił pomóc innym homoseksualnym parom w realizowaniu marzeń o posiadaniu dzieci. W warunkach globalnego kapitalizmu i błyskawicznego rozwoju medycyny, biznes Dorona prosperuje znakomicie. Ponieważ w jego rodzinnym Izraelu mrożenie zarodków jest nielegalne, wysyła je pocztą kurierską do USA, gdzie zajmują się nimi specjalistyczne laboratoria. Stamtąd trafiają do Indii, gdzie inne laboratoria umieszczają je w ciałach profesjonalnych surogatek. Cały proces jest kontrolowany za pomocą Internetu – Doron czułym głosem informuje zatroskanych rodziców o miejscu, gdzie aktualnie znajdują się ich plemniki.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…